خواص درمانی عسل

خواص درمانی عسل

شرف الشمس

خواص درمانی عسل

بحث درباره خواص درمانی و قدرت شفابخشی عسل در بیماری های گوناگون بسیار گسترده است و ذکر این خواص در قرآن کریم، این ادعا را اثبات می کند.

خواص درمانی عسل

اثرات عسل در ترمیم و التیام زخمها: بشر هزاران سال است که از مخلوط بزاق زنبور و شهد گل که عسل نام دارد، به عنوان دارویی برای درمان زخم ها استفاده می کند. آزمایش هایی که در سالهای اخیر انجام گرفته، نشان داده اند که عسل در درمان عفونت های برجای مانده از عمل سزارین و سوختگی ها، از آنتی بیوتیک های مرسوم کارآمدتر عمل می کند. عسل بسیار چسبناک است و آب را از بافت ملتهب جذب می کند.
در یک تحقیق مشخص شده است که استفاده از عسل توسط زنان، در مواردی که برای سرطان واژن عمل جراحی انجام داده اند، روند ترمیم زخم را سریع تر می کند. همچنین عسل در درمان زخم های مزمن و بدبوی جذام مؤثر بوده است.
عسل به دلیل داشتن آنزیم کاتالاز به ترمیم پوست سرعت می بخشد، از شدت درد می کاهد و از تاول زدن جلوگیری می کند. در رابطه با التهاب، گزیدگی، ترک و شقاق می توان به صورت ماساژ آرام موضع، از عسل استفاده کرد. همچنین عسل از خون ریزی زخم جلوگیری می کند و موجب انعقاد خون می شود.
از زمان مصریان باستان، عسل برای درمان زخم استفاده می شده است و به نظر می رسد که باکتری ها هنوز توان مقابله با مواد ضد میکروب آن را پیدا نکرده اند. از این رو، تلاش برای شناخت کامل تر این ماده، ما را در مقابله با اکثر باکتری ها - که به آنتی بیوتیک های مرسوم مقاوم شده اند - یاری خواهد کرد. به هر حال، این ماده دارویی را مانند سایر داروها باید با مشورت متخصصان استفاده کرد؛ زیرا دانه های گرده موجود در عسل طبیعی می تواند باعث عفونت شود. خوشبختانه، گرده ها را با پرتو گاما می توان از بین برد، بدون آنکه به خواص دارویی عسل آسیبی برساند.
٢. اثرات ضد سرفه و خلط آور: اثرات ضد سرفه عسل به قابلیت آن برای رقیق کردن ترشحات راههای هوایی و بهبود عملکرد سلول های پوششی آن کمک می کند. همچنین، عسل را در درمان بیماریهای دستگاه تنفسی و عفونت های ناحیه حلق به کار می برند و خاصیت ضدباکتریایی آن موجب اثربخشی عسل می شود. عسل خاصیت ضد التهابی نیز دارد که به هیگروسکوپیک بودن آن نسبت داده شده است. درمان بیماری های کلیوی با عسل :عسل در درمان ناراحتی های کلیوی سودمند است و می تواند در شکستن سنگهای کلیه و مثانه مؤثر باشد.

خواص درمانی عسل

۴. اثرات ضد اسهال: عسل در غافلت ۴۰ درصد، اثرات ضدمیکروبی روی باکتری ها می گذارد که باعث اسهال می شوند. از این موارد می توان سالمونلا و شیگلا را نام برد. در یک مطالعه،عسل به همراه 1. آر. اس باعث کاهش مدت زمان اسهال باکتریایی در نوزادان وکودکان شده است
۵. درمان بیماری قلبی: عسل به دلیل ترکیبات قندی عسل به خصوص وجود گلوکز که سریع تجربه می شود و انرژی زاست، تأثیر بسیار مهمی بر عضلات قلبی و تحریک و تقویت آن دارد: باعث گشاد شدن رگها می شود، همچنین وضع فشار مایعات بدن را بهبود می بخشد و فشار خون را تنظیم و از سکته قلبی جلوگیری می کند. اگر بیماران قلبی روزانه ۵۰ تا ۱۴۰ گرم عسل به مدت ۲ ماه مصرف کند، مقدار هموگلوبین خونشان افزایش می یابد و ضربان قلب انها متعادل می شود
عسل به سبب وجود دیاستاز (آنزیم ها) باعث هضم چربی های اطراف قلب می شود. بنابراین توصیه می شود افراد میانسال و کهنسال، هر روز هنگام بیدار شدن، یک قاشق چای خوری عسل را با نصف استکان آب جوشیده ولرم مخلوط کرده و بنوشند. افزودن عرق بادرنجبویه نیز توصیه شده است.
6. عسل و بیماری های روده: عسل به سبب دارا بودن اسید فرمیک، دردهای روده را به سرعت تسکین می دهد. همچنین به دلیل وجود اسانس های فرار (عطر گیاهان مختلف) نارسایی های ناگوار روده را برطرف می کند، بنابراین توصیه می شود تمام افراد در هر سنی مصرف عسل را به صورت شربت با افزودن مقداری عرقیات گیاهی مثل اویشن، کاکوتی، شاه اسپرهم یا آبليمو، در رژیم غذایی هفتگی خود بگنجانند.
۷. عسل و کبد: افزون بر اینکه عسل خوراک سلول های بافت ساز بدن است، بر ذخایر گلیکوژن کبد نیز می افزاید و عمل سوخت و ساز بافت ها را تشدید می کند. با در نظر گرفتن این حقیقت که کبد سموم باکتری ها را خنثی می کند و گلیکوژن عامل اصلی مبارزه با سموم باکتری هاست، می توان به اهميت عسل در افزودن قدرت کبد در مبارزه با میکروب ها پی برد؛ به همین دلیل در درمان های بالینی، از عسل حاوی مقدار زیادی گلوکز به روش تزریق وریدی در بدن انسان استفاده می کنند.
۸ عسل و درمان ضعف اعصاب: مصرف روزانه عسل به طبیعی بودن خواب کمک می کند و سردرد و حالت ناتوانی و عصبی بودن را در افرادی که عدم تعادل عصبی دارند، کاهش می دهد. در مورد برخی بیماری های دستگاه عصبی مرکزی نیز، عسل غنی شده از ویتامین را توصیه کرده اند، زیرا حاوی اسید گلوتامیک است.

خواص درمانی عسل

9. عسل و بیماران دیابتی: در شرایط طبیعی، قسمت اعظم انرژی مغز را گلوکز - که از خون گرفته می شود - تأمین می کند. همان طور که در مورد اکسیژن نیز صدق می کند، بیشترین قسمت این گلوکز دقیقه به دقیقه و ثانیه به ثانیه از خون مویرگی گرفته میشود و کلا فقط حدود ۲ دقیقه ذخیرۂ گلوکز به طور طبیعی به صورت گلیکوژن در نورون ها در هر زمان معین انبار می شود.
یک مزیت ویژه حمل گلوکز به نورون ها این است که انتقال گلوکز به داخل نورون از طریق غشاء سلول برخلاف تمام سلول های بافتی دیگر به انسولین بستگی ندارد. لذا حتی در بیمارانی که دیابت شدید همراه با ترشح صفر انسولین دارند، گلوکز همچنان به آسانی به داخل نورون ها انتشار می یابد؛ زیرا مانع از بین رفتن عمل مغز در بیماران دیابتی می شود.
اما باید دانست هنگامی که بیمار دیابتی با مقدار بیش از حد انسولین درمان می شود، غلظت گلوكز خون گاهی به مقادیر فوق العاده پایینی سقوط می کند؛ زیرا زیادی انسولین موجب می شود که تقریبا تمام گلوکز خون به سرعت به داخل سلول های غیرنورونی حساس به انسولین در سراسر بدن انتقال یابد. در صورت بروز چنین حالتی، مقدار کافی گلوکز در خون باقی نمی ماند تا به نورون ها برسد و در این حال عمل مغز شدیدا مختل می شود و گاهی منجر به اغما، اما بیش از آن منجر به عدم تعادل روانی و اختلالات روانی می گردد.
۱۰. عسل و بیماریهای گوارشی: تمام افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند، به نفعشان است که عسل را جایگزین قند و شکر کنند. توصیه میشود مبتلایان به زخم معده، عسل را در رژیم غذایی خود داشته باشند. همچنین عسل خاصیت ملینی دارد؛ بنابراین در درمان یبوست نیز مؤثر است.
اگر عسل با سایر غذاها خورده شود، باعث کاهش اسیدهای اضافی معده می شود و در درمان زخم معده، ورم معده و روده مؤثر است. عسل به دلیل داشتن آهن و منگنز، به هضم غذا کمک می کند و ترشح شیره معده را به حالت طبیعی برمی گرداند. همچنین عسل دارای کنش دوجانبه است: اول، کنش موضعی که مانند به هم آمدن زخم های خارجی موجب ترمیم زخم معده می شود و دوم، کنش تقویت کننده که یک جا روی بدن، به ویژه دستگاه عصبی تأثیر می گذارد.
همچنین، فروکتوز عسل یک عامل گندزدا در روده است و افزون بر این، اسید فرمیک عسل با تخمیر و ترشی روده مبارزه می کند. عسل به سبب داشتن خواص ضد میکروبی، مقوی معده و روده هاستو موجب تسهيل عمل دفع و روانی مزاج است و در رفع بیماری زخم روده بزرگ نیز مفید است بهترین زمان مصرف عسل دو ساعت قبل از ناهار یا ناشتا و سه ساعت بعد از شام است.
۱۱. عسل و محافظت از بافت ها: براساس یک تحقیق علمی، به مردانی که بین ۱۸ تا ۶۸ سال داشتند، به مدت ۵ هفته هر روز یک لیوان آب با ۴ قاشق عسل داده شد و مشاهده شد آنتی اکسیدان آنها بیشتر از دیگران است. گفتنی است آنتی اکسیدان ماده ای است که از بافت های بدن در مقابل اکسیژن تهاجمی محافظت می کند. تحقیقات انجام شده در گذشته نیز نشان داده است که عسل به اندازه سیب، موز یا توت فرنگی، مواد محافظ و آنتی اکسیدان دارد.
۱۲. عسل و تقویت سیستم ایمنی بدن: محصول دیگر زنبور عسل، ژله رویال است که حاوی مواد مغذی در حالت تغليظ یافته ای است که زنبور برای نوزادان خود می سازد. به این ماده «اکسیر جوانی» لقب داده اند و شکی نیست که با محتویات انرژی زا و پر پروتئین، مادهای بسیار مقوی است.
تحقیقات نشان داده است، ژله رویال نیز دارای پروتئین ضد میکروبی است و بیشتر محققان بر این باورند که این ماده، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. ژله رویال در درمان عفونت های ویروسی و سرطان مؤثر است.
۱۳. عسل و بیماریهای دندان: عسل به دلیل داشتن مواد ضد باکتریایی در جایگزینی قند برای دندان ها مفید است. همچنین ترکیب یک قاشق عسل با یک قاشق سرکه انگور خانگی، برای ماساژ لثه ها جهت محکم نمودن بافت لثه بسیار مفید است.
۱۴. عسل و بیماری های تنفسی: عسل در درمان التهاب های مجاری تنفسی مؤثر است. تحقیقات دکتر کیزلستین نشان داده است از بین ۲۰ نفر بیماری که روش استنشاق محلول عسل برای آنها تجویز شده بود، تنها دو نفر کاملا درمان نشدند. این در حالی است که در تجویز روش ها و داروهای دیگر، تعداد بیمارانی که درمان نشده اند، بسیار بیشتر است.
ابن سینا عسل را برای درمان مراحل اولیه بیماری سل ، تجویز می کرده است. تحقیقات جدید نیز تأثیر شگفت انگیز عسل را در درمان عفونت های ریوی تأیید می کند. در مورد سرماخوردگی نیز، تجربیات متعدد نشان داده است که تاثیر درمانی شربت عسل و لیمو بسیار سریع است.
۱۵. عسل و التهاب های چشم: آزمایش های متعدد متخصصان نشان داده است که عسل طبیعی در درمان بسیاری از التهاب های باکتریایی یا ویروسی قرنیه مؤثر است. از عسل تصفیه شده، قطرة چشمی ای تولید شده است که استفاده از آن به مدت ۵ روز و روزانه سه نوبت، در درمان بسیاری از دردهای چشم مؤثر است.
۱۶. عسل و کودکان: مصرف عسل برای نوزادان و کودکان زیر یک سال ممنوع است. عسل ضد کم خونی است و باعث افزایش هموگلوبین خون می شود. همچنین، به سبب داشتن ویتامین B در رشد و نمو کودکان بالای یک سال تأثیر می گذارد. عسل در درمان شب ادرای اطفال بسیار مفید است و باعث جذب آب و کاهش میزان کلسیم خون می شود. از آنجا که عسل مستقیما جذب می شود، یک منبع انرژی آماده برای کودک است.
۱۷. عسل و مادران: تحقیقات پزشکان متخصص ثابت کرده است که استفاده از عسل طبیعی در رژیم غذایی زنان باردار، در برطرف کردن حالت تهوع آن ها مؤثر است و باعث می شود مادر ایام بارداری را با کمترین مشکل مزاجی پشت سر بگذارد. همچنین به مادرانی که در آستانه زایمان هستند، باید عسل داده شود؛ زیرا عسل زایمان را آسان او باعث افزایش شیر مادر می شود. مغز استخوان را نیز محکم می کند و نوزاد قوی متولد می شود.
۱۸. عسل و حافظه: از نظر علمی صمغ موجود در عسل مانع سفت شدن جدار عروق میشود. عسل جدار عروق را نرم نگه می دارد و در نتیجه مواد غذایی بهتر به مغز و اعصاب می رسد و مطالب بهتر در حافظه می ماند. از سویی ویتامین D موجود در عسل، اعمال بین کلسیم و فسفر را تنظیم می کند و در نتیجه اعصاب کار خود را خوب انجام می دهند.
۱۹. عسل و بهداشت پوست و زیبایی: عسل به سبب خواص جذب آنی که دارد، ترشحات پوستی را جذب و به بافت های پوششی غذا می رساند و باعث شادابی آن می شود. متخصصان پوست اعلام کرده اند عسل علاوه بر داشتن خواص دارویی، به عنوان ماسکی مفید در شفافیت و شادابی پوست کاربر دارد.
ترکیب دو قاشق عسل طبیعی (بدون شکر) صاف شده با شیر ولرم و مالیدن آن بر روی بوس مدت ۲۰ دقیقه، باعث شفافیت و طراوت پوست صورت می شود. امروزه در بیشتر کرم ها و ماسک های محافظت کننده پوست، عسل به کار می رود.
 

 

خواص درمانی عسل
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×