خواص زعفران | اثر زیبایی بخش و درمانی زعفران

خواص زیبایی بخش و درمانی زعفران

شرف الشمس

خواص زیبایی بخش و درمانی زعفران

زعفران گرانترین ادویه جهانی است که در آشپزی استفاده بسیاری دارد. خواص گوناگون آن و اثرات تقویت کننده اش روی مو، پوست و ناخن موجب می شود که این ماده معطر افزودنی ارزشی معادل طلا پیدا کند.

خواص زیبایی بخش و درمانی زعفران

تاریخچه زعفران 

زعفران از گل زعفران تولید می شود و نه فقط به عنوان ادویه، بلکه به خاطر رنگ طلایی زیبایش به غذا اضافه می شود. در افسانه های یونان، مرد زیبایی به نام کراکوس در دام عشق زن زیبایی به نام اسمیلاکس می افتد. اما افسوس که عشق او رد می شود و بدین ترتیب کراکوس تبدیل به گل زیبای بنفش رنگی می شود که همان گل زعفران است. زعفران گیاه بومی آسیا است که صدها سال در این قاره برای خواص رنگی، داروئی و عطرش به غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شده است.

تاثیر زعفران بر سلامتی 

خواص آنتی اکسیدان زعفران و پسرعموی ارزان قیمت آن، زردچوبه، کاملا به اثبات رسیده است. عده ای معتقدند رنگ نارنجی زعفران (کار کامین) دارای خاصیت ضد التهابی است که به تسکین کشیدگی ماهیچه کمک می کند. کار کامین به عنوان یک آنتی اکسیدان توانایی خنثی کردن رادیکال های آزاد (مواد شیمیایی که می توانند به سلول های سالم بدن آسیب برسانند) را دارد. رادیکال های آزاد ممکن است در التهاب مفاصل و آرتروز نقش داشته باشند. به علت خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زعفران (زردچوبه) است که بسیاری از مردمی که آرتروز یا دیگر بیماریهای مفاصل را دارند هنگامی که به طور منظم از ادویه جات استفاده می کنند، آسوده هستند.

خواص زیبایی بخش زعفران 

کار کامین موجود در زعفران کار کبد را بهتر می کند. کبد ترکیب سمی را از بدن خارج می کند. اگر چه هنگامی که کبد پر از غذاهای چرب یا الکل شود به طور کار آمد عمل نمی کند. خواص آنتی اکسیدان زعفران کبد را قادر می سازد که به درستی و کامل عمل کند. اگر کبد سالم باشد پوست و چشم ها درخشان خواهند بود. از علائم کبد ناسالم رنگ پریدگی و لکه دار بودن پوست و چشمانی افسرده و زرد هستند.

زعفران دارای آهن نیز هست که به عنوان ماده ای غذایی برای پوست، مو و ناخن ها مورد توجه قرار دارد. آهن برای ساخت هموگلوبین (ماده قرمز در سلول های خونی) و میوگلوبین (ماده رنگی مشابه که اکسیژن را در بافت ماهیچه ذخیره می کند) مورد نیاز است. عمل ویژه سلول های خونی رساندن مواد غذایی به تمام سلول های بدن است و این کار موجب سالم نگهداشتن پوست، مو و ناخن ها می شود. به نظر می رسد که بسیاری از زنان کمبود آهن دارند که نه تنها روی ظاهر آنها تأثیر می گذارد بلکه می تواند منجر به کم خونی و به دنبال آن کسالت و خستگی و کم اشتهایی و سردرد شود.

رنگ قرمز موجود در زعفران می تواند به عنوان یک رنگ طبیعی برای رنگ کردن مو به کار رود. روغن موجود در زعفران موها را می پوشاند و موجب نرمی مو و براقی پوست می شود. زعفران برای پوست، مو و ناخن و کبد مفید است و از کم خونی جلوگیری می کند.

مواد غذایی موجود در ۱۰۰ گرم زعفران: کالری ۳۴، الياف 1 میلی گرم 

ویتامین ها و مواد معدنی : ویتامین B6 ، مس ، آهن ، منیزیم ، منگنز ، پتاسیم ، روی

مفید برای: زعفران برای پوست، مو، ناخن ها عملکرد کبد و کم خونی مفید است.

زعفران

مصرف خوراکی 

برنج زعفرانی با قارچ و تره فرنگی 

مواد لازم

۳ قاشق چایخوری آب (برای تفت دادن)
1 قاشق چایخوری سیر خرد شده
۲۰۰ گرم تره فرنگی نازک خرد شده
۴۷۵ میلی لیتر آب
۲۶۰ گرم برنج قهوه ای، آب کشیده و خشک شده 
سه چهارم قاشق چایخوری نمک
 ۲۲۵ گرم قارچ دکمه ای خرد شده 
هویج خرد شده 
یک قاشق چایخوری رازیانه 
یک چهارم قاشق چایخوری زعفران رشته ای 
یک هشتم قاشق چایخوری فلفل آسیاب شده
۲ قاشق چایخوری جعفری تازه خرد شده (برای تزئین)

سیر و تره فرنگی را در زودپز برای ۲ یا ۳ دقیقه تفت دهید. در این فاصله آب را جداگانه بجوشانید و نمک را به آن اضافه کنید. آب را به همراه مواد باقیمانده (به جز جعفری) درون زودپز بریزید. در زودپز را محکم ببندید. بعد از ۲۵ دقیقه آن را از روی اجاق بردارید و بگذارید برای ۱۰ دقیقه خنک شود. در زودپز را باز کنید و هم بزنید. سپس با جعفری میل نمایید (برای ۴ نفر)

مصرف دارویی 

زعفران به موی طبیعی تیره یا قرمز درخشش سرخ رنگ جالبی می بخشد. 

مواد لازم

۲۵ گرم زعفران
۶۰۰ میلی لیتر آب

زعفران را کاملا بکوبید و به ظرف آب اضافه کنید. آب را بجوشانید و بگذارید برای ۳۰ دقیقه آهسته بجوشد. در صورت لزوم، آب را افزایش دهید. بعد بگذارید خنک شود. از صافی رد کنید و داخل بطری بریزید. در یخچال نگهداری کنید و برای چند بار از آن به عنوان رنگ مو استفاده کنید.


نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×