طرز تهیه چای کوهی | خواص چای کوهی

خواص و طرز تهیه چای کوهی

خواص و طرز تهیه چای کوهی

چای کوهی به مقدار زیاد در آمریکا و اروپا پرورش می یابد و معمولا به صورت خودرو در میان مزارع گندم و ذرت یافت می شود.

خواص و طرز تهیه چای کوهی

چای کوهی در اروپا و آمریکا به نام سنت جونز شهرت دارد و مدتی است که بسیار معروف شده است. جالب است بدانید که روغن چای کوهی برای مدت سه قرن در انگلستان تنها داروی زخم ها بوده است. چای کوهی در ایران در دامنه کوه های البرز، کرج، چالوس و مازندران و نقاط غرب ایران به حد زیاد می روید.

در اروپا نانوایی ها این گیاه را خوب می شناسند؛ زیرا کمی از آن را به آرد اضافه می کنند که نان را بهتر و خوش طعم تر کند. گل های چای کوهی به رنگ سفید یا زرد می باشند که در بالای ساقه به صورت مجتمع به چشم می خورد. این گل ها کمی معطر و دارای بوی مخصوصی می باشند. میوه ی چای کوهی به شکل کپسول است.

خواص دارویی

از نظر طب قدیم ایران این گیاه گرم و خشک است. ماده قرمز رنگی که در برگ های چای کوهی وجود دارد و با فشار دادن برگ ها از آن استخراج می شود برای التیام زخم ها و درمان سوختگی ها به کار می رود.

به طور خلاصه در مورد خواص چای کوهی می توان به این موارد اشاره کرد ضد کرم معده و روده می باشد. بازکننده ی گرفتگی های روده و کبد و تقویت سیستم ایمنی می باشد. ادرارآور و قاعده آور است. گرفتگی صدا را باز می کند و خلط آور و ضد حساسیت است. برای درمان مرض کزاز به کار می رود. اگر برگ آن را به صورت پودر در آورید و روی زخم های عمیق و متعفن بپاشید این نوع زخم ها را خوب می کند. درمان کننده ی اسهال و اسهال خونی است. برای درد دنبالچه بهترین دارو است. اگر مشکوک به خونریزی مغزی هستید و یا احتمال خونریزی مغزی وجود دارد، حتما از این دارو استفاده کنید. ضعف جنسی را درمان می کند. درمان کننده ی بیماری مننژیت است. برای درمان فلج به کار می رود . سیاه سرفه را از بین می برد. درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می کند.

برای کم خونی مفید است. چای کوهی اشتها را باز می کند، بنابراین می توان آن را به بچه ها و افراد مسن که اشتها ندارند داد. ضد افسردگی می باشد. درمان کننده ی بی خوابی است. در درمان سرماخوردگی معجزه می کند. برای درمان تب و اثر نیش سمی حشرات به کار می رود و بالاخره با تحقیقات جدیدی که دانشمندان روی این گیاه معجزه آسا انجام داده اند، دریافته اند که چای کوهی می تواند ویروس ها را از بین ببرد و حتی روی ویروس بیماری ایدز نیز اثر دارد. مدتی است که بیماران مبتلا به ایدز از این گیاه استفاده می کنند که سیستم دفاعی بدن آنها را تقویت کرده و بیماری را تخفیف می دهد.

دانشمندان مدتی است که روی اثر چای کوهی بر سرطان خون تحقیقات دامنه داری را شروع کرده اند و به نتایج درخشانی دست یافته اند. همان طوری که قبل گفته شد این دارو اثر بسیار خوبی بر روی افسردگی دارد؛ البته اگر چند وعده متوالی از این دارو استفاده شود، حالات افسردگی را از بین برده، بی خوابی را مداوا می کند و بیماران اعتماد به نفس خود را باز می یابند. به صورت دم کرده و در گاهی از اوقات برای مرحم زخم ها به کار می رود.

طرز تهیه

برای تهیه جوشانده و یا دم کرده ی این گیاه باید حدود یک قاشق چایخوری برگ و گل خشک گیاه را در دو فنجان آب جوش ریخته و آن را آن قدر بجوشانید تا یک فنجان باقی بماند؛ سپس آن را مصرف کنید.

 

چای کوهی

 

  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×