خوردن قند زیاد تنها دلیل ابتلا به دیابت است؟

خوردن قند زیاد تنها دلیل ابتلا به دیابت است؟

شرف الشمس

خوردن قند زیاد تنها دلیل ابتلا به دیابت است؟

آیا میتوان مصرف قند را تنها عامل ابتلا به دیابت دانست؟ بهتر است بدانید مصرف قند به تنهایی نمیتواند باعث ابتلا به دیابت شود.

خوردن قند زیاد تنها دلیل ابتلا به دیابت است؟

رابطه مصرف قند و ابتلا به دیابت

همواره این توصیه ها را شنیده ایم که بیماران دیابتی قند شکر و شکلات وشیرینی را باید کنار بگذارند و از خوردن آنها امتناع کنند؛ ولی آیا فقط این موارد به بیماران دیابتی مضر است البته که نه . آیا می دانستید که زیاد کالری داشتن برای دیابت زیان دارد و عامل اصلی این بیماری داستن کالری زیاد است

مصرف قند و شکر برای برخی افراد لذت بخش و مقاومت در برابر مصرف آن گاهی دشوار است. ولع مصرف مواد غذایی شیرین، گاهی برای جلوگیری از گرسنگی است. البته لازم به ذکر است که مصرف قند و شکر منجر به ابتلا به دیابت، چاقی و مشکلات بسیاری برای سلامتی می شود.
این بررسی بر روی ارتباط بین مصرف قند و دیابت انجام شد و نتایجی را به همراه داشت. بیشتر پزشکان بر این باورند که مصرف قند به تنهایی منجر به ابتلا به دیابت نمی شود، اما بعضی از تحقیقات ارتباط نزدیک بین مصرف قند و دیابت را نشان می دهند.

دیابت

مصرف قند زیاد و دیابت

دیابت نوع یک و دو، بر روی توانایی بدن برای تنظیم سطح قندخون تاثیر می گذارد، اما مصرف قند منجر به دیابت نوع یک نمی شود.
دیابت نوع یک، نوعی بیماری خود ایمنی است که بدن به سلول های تولیدکننده انسولین حمله می کند. آسیب به این سلول ها توانایی بدن در مدیریت سطح قندخون را تضعیف می کند.

دیابت نوع دو پیچیده تر است. قند و شکر به طور مستقیم منجر به دیابت نمی شود، اما مصرف قند اضافی، وزن را افزایش داده و چاقی عاملی در ابتلا به دیابت است.
محققان اظهارکردند:افرادی که قند زیاد مصرف می کنند، اگر بدن آنها شرایط ابتلا به دیابت را داشته باشد، به این بیماری مبتلا می شوند.

زمانی که فردی دیابت دارد، مصرف بیش از حد قند، علائم بیماری را تشدید کرده که در این صورت باید سطح قندخون کنترل شود.
بررسی های انجام شده در سال 2012 نشان داد، مصرف قند به شکل شیرینی نیز در ابتلا به دیابت موثر است و می تواند این خطر را افزایش دهد. نوشیدنی های شیرین هم احتمال خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهند.
این مطالعه در 175 کشور انجام شده است.

نتایج مطالعه دیگری که در سال 2014 انجام شد، حاکی از آن بود که مصرف بیش از حد قند با افزایش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی ارتباط دارد.
افرادی که بیش از 25 درصد از کالری روزانه خود را به قند اختصاص می دهند، بیش از دو برابر نسبت به دیگران احتمال دارد که جان خود را بر اثر بیماری قلبی از دست بدهند.

مهمترین عوامل موثر در ابتلا به دیابت نوع دو عبارتند از:

اضافه وزن و یا دور کمر بالا
سن 45 سال و یا بیشتر
سابقه خانوادگی بیماری
تجربه دیابت بارداری
سطح قندخون بالا
فشارخون بالا
فعالیت ورزشی کم
مقادیر بالای تری گلیسرید خون
کنترل موارد بالا منجر به کاهش ابتلا به دیابت و بسیاری از بیماری ها خواهد شد.

خوردن قند زیاد تنها دلیل ابتلا به دیابت است؟

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×