دختر می خواهید یا پسر؟

دختر می خواهید یا پسر؟

شرف الشمس

دختر می خواهید یا پسر؟

برخی از زن و شوهر ها دوست دارند فرزندشان پسر باشد، برخی نیز بلعکس فرزند دختر را بیشتر دوست دارند. اما آیا راهی وجود دارد که از پیش جنسیت نوزاد خود را انتخاب کنیم؟

دختر می خواهید یا پسر؟

روش تعیین جنسیت نوزاد قبل از تولد

در حال حاضر تنها روش مطمئن و علمی تعیین جنسیت جنین در دنیا تکنیکی است به نام PGD که در واقع مخفف عبارت «تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی» است.
 
ایران نیز همپای جوامع پیشرفته دنیا به این تکنیک دست یافته است. هم اکنونPGD بیش از 4 سال است که در ایران انجام می شود. اولین نوزاد تعیین جنسیت شده با روش PGD در ایران یک نوزاد پسر بود که در سال 1385 با سلامت کامل به دنیا آمد.
 
 
بچه

نحوه تعیین جنسیت نوزاد قبل از لانه گزینی 

 
 
چگونگی تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی:
در این روش با استفاده از دارو، تخمک گذاری زن را تحریک می کنند تا او چندین تخمک به وجود آورد. سپس تخمک ها را در محیط آزمایشگاهی با اسپرم های همسر ترکیب می کنند.
 
با این کار چندین جنین حاصل می شود که با بررسی کروموزمی و تشخیص جنسیت آنها توسط متخصص ژنتیک، تنها جنینی را که جنسیت آن دلخواه زوجین است، به رحم مادر منتقل می کنند.
این نوع باروری آزمایشگاهی در واقع نوعی IVF ( لقاح تخم در خارج از بدن) است که این بار نه برای درمان ناباروری، بلکه برای تعیین جنسیت جنین استفاده می شود.
در این روش در مرحله هشت سلولی جنین، نیاز است که یک سلول از جنین جدا شود و مورد بررسی قرار گیرد. اگرچه جداسازی یک سلول آسیبی به آن وارد نمی کند، اما در صورت ایجاد مشکلی برای آن سلول، به هیچ عنوان نمی توان سلول دیگری از او جدا کرد.
 
زن

 مشکلات احتمالی تعیین جنسیت

 
 
مشکلات روش تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی:
با وجود تمام پیشرفت هایی که برای انتخاب جنسیت جنین صورت گرفته است، نمی توان از حساسیت ها و مشکلات احتمالی شکست تکنیک PGD غافل شد..
 
انجام عملیات تشخیص جنسیت و بررسی کروموزمی جنین کاری است که ظرافت ها و حساسیت های خاص خود را دارد و در آن هیچ خطایی، قابل جبران نیست.
 مشکل دیگری که گاه در این فرآیند پیش می آید آن است که در برخی موارد، علی رغم تحریک تخمک گذاری، امکان دارد زن تنها یک تخمک تولید کند و در این صورت پس از تشکیل جنین، راهی برای انتخاب جنسیت باقی نمی ماند.
 از این گذشته از تکنیک PGD نمی توان برای زوجین نابارور بهره گرفت، زیرا شانس باروری را کم می کند.

دختر می خواهید یا پسر؟

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×