هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

مو مهمترین تصویر ارائه شده به جهان از طرف هر فرد است. رسیدگی مو حتی بر سلامتی بدن شما و حال روحی تان هم تاثیر می گذارد. مو می تواند نشان دهنده سلامت هر فرد باشد.چگونه می توانید موهایتان را سالم و سرحال نگه دارید؟ در این مقاله همراه ما باشید

هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

هویت و ارزش هیچکس بر اساس موهایش تعیین نمی شود اما به هر حال ظاهر هر کس می تواند بر دیگران تاثیر بگذارد و موها اولین چیزی هستند که به چشم دیگران می آیند. ممکن است شما هم افرادی را دیده باشید که موهای به هم ریخته و نامرتبی دارند و بعدها به افسردگی و حال بد روحی شان پی برده باشید. در حقیقت موهای هر فرد می تواند به نوعی شخصیت او را برملا کند. 

مو مهمترین تصویر ارائه شده به جهان از طرف هر فرد است. رسیدگی مو حتی بر سلامتی بدن شما و حال روحی تان هم تاثیر می گذارد. مو می تواند نشان دهنده سلامت هر فرد باشد. اگر شما موهایی براق و پرپشت دارید، یک تصویر پر جنب و جوش و سرحال از خود بروز می دهید. اگر هم موهایتان کم پشت و نازک باشند می تواند نشان از یک مشکل اساسی در بدن باشد. پس چگونه می توانید موهایتان را سالم و سرحال نگه دارید؟ ما در این مقاله به شما همه چیز را خواهیم گفت.

آناتومی مو

آیا می دانید که شما با تمام فولیکول های موهای خود (حدود 5 میلیون) متولد شده اید و این تعداد قابل افزایش نیست؟ همانطور که پوست سر شما رشد می کند، فولیکول های شما هم گسترش می یابند و موهای ضخیم تری از هر فولیکول رشد می کنند. فولیکول مو بخشی از یک واحد کوچک است که شامل مو و غدد سباسه است و روغن را برای تغذیه موها نگهداری می کند. 

مو، سه مرحله رشد دارد: آناژن (مرحله رشد فعال)، کاتاژن (مرحله توقف) و تلوژن (مرحله استراحت و ریزش)

غالب افراد اعتقاد دارند که ریزش ۱۰۰ عدد مو به طور روزانه طبیعی است اما اگر به این تعداد هرچند انگشت شمار افزوده شود، جای نگرانی دارد. این امر موجب وحشت اکثر افراد شده و سوالاتی در این زمینه برایشان مطرح می شود. ریزش مو می تواند ناشی از دلایل متعددی اعم از ژنتیک، سبک زندگی، تغذیه، بیماری، تغییرات هورمونی و استرس عاطفی باشد. در بسیاری از موارد هم ترکیبی از این عوامل موجب ریزش مو می شوند. 

آیا ریزش مو ژنتیکی است؟

ریزش مو چه در مردان و چه در زنان مولفه های ژنتیکی دارد بنابراین اگر تعداد زیادی از بستگان شما مشکل ریزش مو دارند، احتمالا شما هم دچار این مشکل خواهید شد. ریزش مو یا نازک شدن مو اغلب به نام آلوپسی آندروژنیک شناخته می شود. به این معنی که ژنتیک و آندروژن ها (هورمون های مربوط به تستوسترون) می توانند نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند. برای مردان این الگوی رایج ریزش مو به شکل طاسی در پشت سر است و برای زنان کم مویی از تاج سر آغاز می شود. در هر دو مورد موهای نازک نسبت به موهای ضخیم با سرعت بسیار بیشتری رشد می کنند. 

در بسیاری از موارد قدم اول درمان، پذیرش است. اگر شما یک مرد هستید برای جذابیت بیشتر می توانید سرتان را به طور کل بتراشید. این برای زنان بسیار سخت تر است زیرا نمی توانند سرشان را از ته بتراشند اما یک آرایشگر ماهر می تواند به نوعی موهایتان را شکل داده و کوتاه کند که جاهای کم پشت سرتان کمتر به چشم بیاید. شما همچنین می توانید داروهایی از قبیل ماینوکسیدیل و فیناستراید را البته تحت نظارت کامل پزشک متخصص مصرف کنید. 

چگونه شیوه زندگی می تواند باعث ریزش مو شود؟

سیگار کشیدن، چاقی و مصرف برخی از داروها می توانند موجب آلوپسی یا ریزش مو شوند و سیگار کشیدن در این زمینه بزرگترین ریسک را داراست. مواد شیمیایی هم می توانند پوست سر را تحریک کرده و موجب ریزش مو شوند. حرارت هم باعث شکستگی و آسیب به مو می شود. خوشبختانه بسیاری از این اعمال می توانند اصلاح شده و سبک زندگی تان را تغییر دهند. محصولات شیمیایی حاوی سولفات را دور بریزید و از مواد طبیعی و سالم استفاده کنید. استفاده از روغن رزماری، نعناع فلفلی و اسانس شمعدانی می تواند موهایتان را به خوبی تغذیه کند. موهایتان را خشک کنید و از روغن های مفید برای تقویت و رشدشان بهره ببرید. 

هر آنچه می خواهید درباره ریزش مو و بایدها و نبایدهایش بدانید

رژیم غذایی و ریزش مو چه ارتباطی با هم دارند؟

یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای کل سیستم بدن از جمله موها حیاتی است بنابراین اگر ریزش غیر منتظره دارید، ممکن است نشانه ای باشد و بهتر است به دنبال یافتن سرنخ بگردید. ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی و چربی ها در رشد مو نقش مهمی دارند. برخی از ضروریات تغذیه برای داشتن موهای سالم عبارتند از: پروتئین، ویتامین ب ( به ویژه ب۱۲ و ب۷)، ویتامین سی، آهن، ویتامین آ و روی. 

اگر به طور منظم غذاهایی مانند صدف، ماهی، اسفناج، دانه کدو تنبل، توفو، کینوا، لوبیا، گردو، تخم مرغ، ماست و عدس مصرف کنید، رشد سالمی خواهید داشت. شما همچنین می توانید برای داشتن موهایی سالم از مکمل روی و بیوتین استفاده کنید. اگر اهل خوردن غذاهای دریایی هم نیستید، از مکمل خوراکی آن استفاده نمایید. 

برخی بیماری ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم با ریزش مو ارتباط دارند.

بیماری های خود ایمنی (لوپوس، تیروئید، درماتومیوزیت، اسکلرودرمی) می توانند موجب ریزش مو شوند. بیماری های قلبی عروقی و دیابت، داروهایی دارند که مصرف آنها موجب ریزش مو می شود. بیماری های پوستی مانند لیکن پلان یا درماتیت سبورئیک می توانند موجب نازک شدن مو شوند. اگر با ریزش مو مواجه هستید نگران نشوید که حتما دچار این بیماری ها شده اید اما اگر ریزش مو ناگهان افزایش یافت، برای اطمینان خاطر بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

چگونه هورمون ها بر ریزش مو تاثیر می گذارند؟

وقتی زنان تستوسترون و مشتقات آن دی هیدروتستوسترون را از دست بدهند اثر اندروژنی این هورمون ها را در خود ندارند. زنانی که مبتلا به عدم تعدل اندروژن هستند مانند کسانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند اغلب دچار عوارضی مانند ریزش مو می شوند. مصرف داروهای مناسب و تغییر هورمون می تواند این عدم تعادل اندروژنی را اصلاح کند. 

ارتباط بین استرس و ریزش مو

استرس می تواند به روش های بی شماری منجر به ریزش مو شود. از دست دادن عزیزان، بیماری های شدید سیستمیک یا حتی شوک ناشی از تولد فرزند می تواند تا دو سه ماه بعد موجب ریزش توده های مو شود. این وضعیت، تلوژن افلوویوم نامیده می شود که به خاطر شدت ریزش، بسیار ناخوشایند است. در اکثر موارد این بیماری با مراقبت از سلامت مو درمان می شود. رشد مو می تواند با مصرف موضعی ماینوکسیدیل یک بار در روز و استفاده از اسانس رقیق شده رزماری روی پوست سر تحریک شود. 

راه های طبیعی جلوگیری از ریزش مو و درمان آن

به طور کلی درمان ریزش مو در زنان و مردان باید با یک رویکرد جامع از جمله رژیم مناسب، مدیریت استرس و استفاده از محصولات سالم برای مو صورت بگیرد. در حال حاضر دارویی که کمترین عوارض جانبی را دارد ماینوکسیدیل است که هم مردان و هم زنان می توانند آن را به طور موضعی روی پوست سر استفاده کنند. سعی کنید در زمینه درمان ریزش مو نوآوری نکنید زیرا ممکن است صدمات بیشتری به خود وارد نمایید. شما باید موهایتان را به عنوان یک بخش حیاتی از اعضای بدن خود در نظر بگیرید نه به عنوان یک لوازم جانبی.

با افزایش سن و سال، موهایتان به مرور نازک تر از قبل می شود و رنگ آنها هم به طور طبیعی به سمت خاکستری و سفید می رود. شما می توانید آن را به عنوان هویت تان بپذیرید و با بدن تان مهربان باشید. 

تهیه یک روغن درمانی برای مو

مواد لازم:

روغن جوجوبا ارگانیکنصف فنجان
اسانس رزماری۳۰ قطره
روغن نعناع فلفلی۲۰ قطره
اسانس شمعدانی۱۵ قطره

طرز تهیه: 

همه مواد را ترکیب کرده، در یک بطری بریزید و به خوبی تکان دهید. 

۳ بار در هفته این روغن را روی پوست سر ماساژ دهید.

۱۵ تا ۳۰ دقیقه روغن را روی سر قرار دهید و سپس با شامپوی بدون سولفات شستشو دهید. 

چند قطره از این روغن را به نرم کننده مو یا هر محصولی که برای موهایتان استفاده می کنید، اضافه نمایید. 

مترجم : پردیس کیانی

  • ۱۱ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×