دردهای استخوانی که با خانه تکانی به سراغتان می آید

دردهای استخوانی که با خانه تکانی به سراغتان می آید

شرف الشمس

دردهای استخوانی که با خانه تکانی به سراغتان می آید

در ایام خانه تکانی کمتر کسی به این نکته توجه می کند که تمیز شدن خانه گرچه بسیار ضروری و لذتبخش است، اما نباید بهایش از دست رفتن سلامت بدن و بروز دردها و مشکلات استخوانی و عضلانی، پوستی و ریوی باشد.

دردهای استخوانی که با خانه تکانی به سراغتان می آید

راهکارهایی در حفظ سلامت استخوانی شما در ایام خانه تکانی

فرا رسیدن سال جدید نویدبخش روزهایی خوب و سرشار از انرژی و نیکویی برای تک تک افراد جامعه است. اما در جامعه ایران قبل از فرا رسیدن سال نو آداب و رسومی وجود دارد که خانه تکانی عید یکی از آن هاست.بر خلاف تصور عموم که خانه تکانی یک نظافت عمومی و کلی منزل به نظر می آید اگر بخواهیم به طور اصولی آن را انجام دهیم و به سلامت خود در این ایام آسیبی نرسانیم باید به برخی از نکات توجه بیشتر داشته باشیم.

دراین مطلب از زبان متخصصان، اصول و روش هایی را مرور می کنیم که به حفظ سلامت استخوانی شما در امور خانه تکانی کمک خواهد کرد.

اصول کلی در خانه تکانی برای حفظ سلامت استخوان ها

خانه تکانی، یک روزه نمی شود!

بگذارید از بهترین زمان شروع به کار خانه تکانی شروع کنیم که به گفته دکتر عارف سعیدی، عضو انجمن علمی فیزیوتراپی ایران بهتر است از اواسط روز باشد؛ چراکه عضلات و مفاصل بدن آمادگی بهتر و بیشتری برای کار و جابه جایی لوازم و اثاثیه دارند.

این متخصص در گفت وگو با جام جم تاکید می کند:لازم نیست کل منزل را طی یکی دو روز خانه تکانی کنیم، بلکه بهتر است طی چند روز یا حداقل در قالب یک تا دو هفته کارها تقسیم بندی شده و با همکاری دیگر اعضای خانواده، امور خانه تکانی انجام شود.

دکتر مهرداد بهرامیان، متخصص فیزیوتراپی نیز با تاکید بر این که خانه تکانی یکجا و مداوم - بخصوص در کسانی که سابقه کمر درد دارند - مشکل ساز می شود ایشان میگویند:یکی از پیش شرط های به خطرنیفتادن سلامت کمر، تقسیم کار زمانی است. به طور متوسط می توان 45 دقیقه به امور منزل رسیدگی و نیم ساعت تا 45 دقیقه استراحت کرد. همچنین افراد فقط مجاز به انجام فعالیت طی یک نیمروز هستند. مسلما اگر همه کارها در یک روز انجام شود، فشار و آسیب های جدی، سلامت فرد را تهدید خواهد کرد.

نرمش سبک، قبل از شروع خانه تکانی

بهتر است قبل از اقدام به انجام خانه تکانی در هر روز حدود ده دقیقه بدن خود را گرم کرده، نرمش سبک و تمرینات کششی انجام داده، سپس شروع به کار کنیم، تا آسیب های احتمالی عضلات و مفاصل و ستون فقرات به حداقل ممکن برسد.

دکتر سعیدی می افزاید:علاوه بر این باید در هر 45 دقیقه تلاش و فعالیت، حداقل ده دقیقه استراحت انجام شود، چراکه در غیر این صورت مبتلا به آسیب های عضلانی و مفصلی ناشی از استفاده طولانی مدت می شویم.

خانه تکانی

نصب پرده ها، بلای جان مهره های گردن

دکتر سعیدی می افزاید:برای جلوگیری از سقوط برای باز کردن پرده های اتاق ها یا برداشتن اشیا در کابینت های بالاتر یا تمیز کردن شیشه ها و پنجره ها بهتر است از چهارپایه های سالم و استاندارد یا از نردبان های مطمئن استفاده شود. زیرا متاسفانه خیلی از حوادث، ناشی از افتادن از چهارپایه های ناسالم، نامتعادل و لغزنده است.

بلند کردن وسایل سنگین، کار یک نفره نیست

یک اصل مهم را حین خانه تکانی به خاطر بسپارید:«از انجام اموری فراتر از توان خویش خودداری کنید.»

دکتر سعیدی با تاکید بر این که باید ابتدا وسایل سبک تر را جابه جا کنیم، می گوید:در حقیقت با این کار بدن آرام آرام آماده انجام امور طولانی تر و سنگین تر می شود. علاوه بر این تا حد امکان به تنهایی اقدام به جابه جایی اشیا و لوازم سنگین نکرده و در این مورد بهتر است حداقل دو نفری یا با تعداد بیشتری به انجام این کار اقدام کنیم.

دکتر محمود اکبری، متخصص فیزیوتراپی با تاکید بر این که ممکن است بلند کردن یک وسیله برای یک فرد سهل و آسان و برای دیگری آسیب زا باشد به جام جم می گوید:قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت خم به صورت ثابت، حین انجام فعالیت ها از دیگر عوامل ایجاد آسیب های کمری است. در این مورد نیز به حفظ راستای طبیعی ستون فقرات حین انجام امور و تغییر گاه به گاه وضعیت بدن و مفاصل حین فعالیت ها تاکید می شود.

وی تاکید می کند:هر فرد باید شیئی را که متناسب با توان فیزیکی و آمادگی جسمانی اش باشد بلند کند، در غیر این صورت آسیب های عضلانی - اسکلتی در وی ایجاد می شود. فرد باید حین بلند کردن وزنه شیئی را نزدیک بدن گرفته و با خم کردن زانو ها از نیروی عضلات اندام تحتانی استفاده کند. حفظ راستای طبیعی ستون فقرات بدون خم کردن ناحیه کمری برای این گونه فعالیت ها ضروری است.

پاک کردن شیشه ها راه و رسمی دارد

پاک کردن شیشه ها راه و رسمی دارد که رعایت آن برای حفظ سلامت ستون فقرات و گردن ضروری است.

دکتر اکبری در این باره توصیه به حفظ راستای طبیعی ستون فقرات حین این فعالیت کرده و تاکید می کند:باید از قرار گرفتن در وضعیت خم به اطراف حین این فعالیت جلوگیری شود. از طرفی رعایت فاصله مناسب با شیشه ها با در نظر گرفتن وضعیت راحت و همچنین استفاده از چهارپایه مناسب برای قرارگیری پاها در وضعیت مناسب از راهکارهای دیگر است.

دکتر بهرامیان نیز در این باره می گوید:تمیز کردن شیشه ها جزو کارهایی است که به دفعات باید یک حرکت تکراری و مستمر انجام شود و همین تکرار آسیب رسان است. رعایت فواصل زمانی حین انجام این کار، بسیار مهم است. اگر از نردبان یا چهارپایه استفاده می کنید، ابتدا از سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن شوید و از نردبان های دوطرفه و استاندارد استفاده کنید.

حفظ سلامت بدن از سقف تا فرش!

پاک کردن لوستر به نظر من از سخت ترین کارهاست! چراکه طی آن به مهره های گردن، کمر و عضلات دست ها فشار زیادی می آید.

دکتر اکبری برای کاهش آسیب های احتمالی حین تمیز کردن لوستر توصیه می کند:بهتر است برای انجام این کار ابتدا روی چهارپایه مناسب از لحاظ ارتفاع و ثبات قرار بگیرید و پس از اطمینان از قطعی برق، لوستر توسط یک نفر از سقف جدا شده و به دستان فردی که روی زمین منتظر است داده شود. متعاقب آن عمل نظافت لوستر روی زمین صورت گیرد. تمیز کردن لوستر روی سقف که با بالا نگهداشتن دست ها و خم کردن گردن به سمت عقب همراه بوده ممکن است موجب استرس هایی روی بافت های نرم این نواحی و درد و تورم شود.

وی می افزاید:شست شوی فرش ها نیز باید با استفاده از ادواتی صورت گیرد که نیاز به خم بودن کمر یا نشستن طولانی مدت روی زانوها نباشد. همچنین از بلند کردن فرشی که به علت آغشته بودن به آب سنگین است خودداری شود.

دکتر بهرامیان تاکید می کند:با توجه به این که فرش ها هنگام شسته شدن، دو تا پنج برابر سنگین تر می شود، حمل آنها باید توسط چند نفر صورت گیرد. برای شستن فرش ها بهتر است از یک پاروی بلند کمک گرفته شود که در این حالت کمر راست نگه داشته شده و با هر دو دست همزمان کار شود، زیرا اگر فقط یک دست حرکت داده شود، عضلات کمر در سمت مخالف دچار اسپاسم می شود که نتیجه آن کمردرد و گرفتگی کمر است.

هل دادن وسایل بهتر از کشیدن است

زمانی که می خواهید مبل، بوفه، کمد یا هر وسیله سنگینی را که حمل آن برایتان مشکل است جابه جا کنید، طوری در برابر آن قرار بگیرید که آن را هل بدهید و بدانید همیشه هل دادن بهتر از کشیدن است.

دکتر بهرامیان می افزاید:در این حالت کمی زانوهای خود را خم کنید و کمر خود را صاف نگه دارید و پاهایتان را به اندازه عرض شانه ها از هم فاصله دهید و جسم را تا حد ممکن به بدنتان نزدیک کنید. از بلند کردن یک جسم سنگین و چرخیدن به طور همزمان خودداری کنید.

اگر کمر درد دارید

افرادی که کمردرد مزمن دارند تا جای ممکن خانه تکانی را به دیگر افراد خانواده یا به شرکت های خدماتی واگذار کنند.

دکتر بهرامیان می گوید:اولین قدم قبل از شروع خانه تکانی در کسانی که کمر درد دارند، گرم کردن بدن است؛ درست مانند مواقعی که قرار است ورزش خاصی انجام بدهید، قبل از شروع کارهای خانه هم بهتر است نرمش کنید و حرکات کششی انجام دهید.

این متخصص تاکید می کند:این حرکات، عضلات و لیگامان ها را انعطاف پذیرتر نگه می دارد. علاوه بر آن باعث کاهش فشار به مهره ها می شود و خونرسانی را هم بهتر می کند، بنابراین از خشکی کمر و محدودیت دامنه حرکات پیشگیری می کند. بهتر است همیشه یک چهارپایه کوچک دم دست داشته باشید. می توانید به جای خم شدن برای برخی کارها روی این چهارپایه بنشینید تا فشار کمتری به کمر و زانوهای شما وارد شود. همچنین در صورتی که از سابقه کمر درد و بهبود آن بیش از یک ماه نگذشته باشد، به دلیل احتمال عود کمردرد بهتر است هنگام فعالیت از کمربند طبی استفاده شود.

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×