درمان های سنتی ریزش مو

درمان های سنتی ریزش مو

شرف الشمس

درمان های سنتی ریزش مو

طب سنتی برای هر بیماری و مشکلی راه های درمان مناسبی دارد که نیازمند تکرار و صبر است تا به نتیجه دلخواه برسید.

درمان های سنتی ریزش مو

درمان های سنتی ریزش مو

ریزش مو و مشکلاتی که به همراه دارد همواره هزینه های بالایی را نیز ایجاد می کند. در میان آن همه بازارهای مختلفی که درمان این بیماری ایجاد کرده است راه های درمان سنتی و خانگی هم وجود دارد. می توانید بجای استفاده از مواد شیمیایی و همچنین لوسیون های تجاری از گیاهان دارویی و مواد خوراکی طبیعی برای رفع این مشکل استفاده کنید. اول باید مطمئن شوید که واقعا ریزش موی غیر طبیعی دارید و بعد بررای درمان اقدام کنید.

حنا دارویی برای درمان ریزش مو

حنا یکی از گیاهان داروئی قدیمی است که بارها و بارها از طف افراد مسن فامیل برای تقویت ریشه و ساقه مو توصیه شده است. این گیاه می تواند برای جلوگیری از ریزش و همچنین تقویت مو استفاده شود. اگر با رنگی که این پودر نرم در مو ایجاد می کند مشکل دارید می توانید از نوع بدون رنگ آن استفاده کنید. استفاده از این پودر بی نظیر کار دشواری نیست، چند قاشق حنا را با آب جوش مخلوط کنید و مثل رنگ مو، موها را آغشته کنید. 

البته که قبل از شروع هر درمانی پیدا کردن منبع مشکل بسیار مهم است که آن را در مقاله علت های ریزش مو توضیح دادیم. اما معمولا مشکل اصلی تغذیه مناسب برای رشد خوب مو است. پروتین، سبزیجات و استفاده از یک رژیم غذایی کامل بسیار توصیه می شود. مشکل دوم که گریبان گیر بیشتر افراد است، استرس است. هر چیزی که تعادل بدن را از بین ببرد باید به کلی حذف شود.

گیاه هلیله سیاه

این گیاه بومی کشور هند است و به اکسیر طول عمر معروف است. می توانید روغن این گیاه را به موها بمالید و بعد از مدتی شستشو دهید. خود این گیاه را هم می توان به شکل خوراکی استفاده کرد. در هر بار استفاده یک دانه هلیله سیاه را در دهان قرار دهید و اجازه دهید مثل آبنبات آب شود. علاوه بر برطرف کردن ریزش مو از سفید شدن آن نیز جلوگیری می کند.

حنا، مورد و سدر

یکی از راه های درمان ریزش مو سفت کردن ریشه های مو است. می توانید با ترکیب کردن این سه گیاه با هم به تقویت ریشه مو بپردازید. اگر رنگ حنا را دوست ندارید میزان کمتری از آن را در ترکیب استفاده کنید تا موهای شما رنگ نگیرد. 

آمله گیاه هندی

این گیاه فواید بیشماری دارد، میوه آن را به شکل خوراکی می توان استفاده کرد و همچنین مربای آن نیز دیده شده است. این میوه به صورت خارجی می تواند به مو مالیده شود  و ریشه مو را تقویت کند. پودر آمله در ترکیب با حنا نیز ترکیبی معجزه آسا خواهد شد.

روغن هسته انگور

روغن های مفید برای مو

روغن هایی مثل بادام تلخ، روغن زیتون، روغن کرچک، روغن نارگیل، روغن مار، روغن آووکادو،  روغن هفت مغز، روغن زرده تخم مرغ، روغن هسته انگور، روغن کنجد، روغن سیاه دانه، روغن جوجوبا و روغن رزماری برای سفت کردن و جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید هستند. طرز استفاده نیز ساده هست، می توانید با این روغن ها قبل از حمام موهای خود را ماساژ دهید و اجازه دهید که روی موهای شما برای چند ساعت باقی بماند و بعد حمام کنید. 

نکته:روغن سیاه دانه بیش از دو ساعت نباید روی پوست بماند.

درمان ریزش مو با تخم شنبلیله

تخم شنبلیله را به مدت یک شب خیس کنید و روز بعد آسیاب کنید. خمیری که بدست آوردید را روی پوست سر بزنید و به مدت 40 دقیقه صبر کنید. اینکار را به مدت یک ماه هر روز انجام دهید تا نتیجه درمان را ببینید.

درمان ریزش مو با آلوئه ورا

موهای خود را به ژل آلوئه ورا آغشته کنید و اجازه دهید ساعتی روی مو بماند و سپس با آب نسبتا گرم شستشو کنید. اینکا را چند بار در هفته تکرار کنید.

شیرین بیان و درمان ریزش مو

از این گیاه هندی ها در قدیم برای درمان طاسی استفاده می کردند. 1 قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را داخل یک فنجان شیر بریزید و کمی به آن زعفران اضافه کنید. مواد را به خوبی میکس کرده و به ریشه مو بزنید. اجازه دهید تا صبح روی سر باقی بماند و سپس شستشو کنید. اینکار را هفته ایی دوبار بیشتر انجام ندهید.

درمان ریزش مو

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×