در مدت 15 دقیقه کل کتابخانه تان را برق بیندازید

در مدت 15 دقیقه کل کتابخانه تان را برق بیندازید

شرف الشمس

در مدت 15 دقیقه کل کتابخانه تان را برق بیندازید

کمد دیواری ها و کتابخانه ها محل هایی برای جمع شدن گرد و غبارها در طول سال است. معمولا خاک هایی که وارد خانه می شوند از ترس تمیز شدن و پاک شدن به کمد می روند و تا آخر سال در آنجا می مانند.

در مدت 15 دقیقه کل کتابخانه تان را برق بیندازید

ترفندهای تمیز کردن کمد وکتابخانه

بعضی از وسایل خانه معمولا درهنگام گردگیری به صورت کامل تمیز نمی شوند مانند کتابخانه ها. بعید می دانم هر دفعه ای که کتابخانه را گردگیری می کنید کتاب ها را از سر جایشان تکان داده و همه طرف آن ها را پاک کنید و جایشان را روی طبقات دستمال بکشید. اگر هم قصدتان انجام این کار باشد این کار آنقدر زمان می برد که شاید قید انجام آن را بزنید و به بعد موکولش کنید. اما با روشی که در زیر می خوانید می توانید در مدت 15 دقیقه یک نظافت کامل برای کتابخانه تان انجام دهید.

یه ربعه کل کتابخانه را نظافت کنید

دقیقه اول

یک پیش بند جیب دار بپوشید تا بتوانید درحین کار به وسایلتان دسترسی داشته باشید. یک ملافه کهنه در جلو و اطراف کتابخانه پهن کنید.
دقیقه دوم

به کتاب هایتان با سرعت نگاهی بیندازید. اگر می بینید بعضی از آن ها را دیگر نمی خوانید و ارزش نگهداری ندارند، بیرونشان آورید و کناری بگذارید تا به کتابخانه ای عمومی بخشیده شوند. (شک نکنید که این کار هم یکی از مراحل نظافت است.)

دقیقه سوم

جیبهای پیش بند را با این وسایل پرکنید:دستمالهای مرطوب مخصوص پاک کردن وسایل منزل، 15-20 عدد بسته های کوچک سیلیکا ژل (از همان پاکتهای کوچولویی که برای جذب رطوبت در کیف و کفش و وسایلتان پیدا می کنید. از این به بعد دورشان نیندازید.) و چند تکه دستمال پارچه ای خشک. یک چهار پایه زیر پایتان گذاشته و با چوب گردگیر بالای کتابخانه را گردگیری کنید. اگر هم از این چوب ها ندارید یک تکه پارچه را سر چوبی بپیچید و برای این کار از آن استفاده کنید.

دقیقه های چهارم و پنجم

یک سشوار را به برق زده با فشار هوای سرد آن، گرد و خاک روی سطح و مقطع جلد کتاب ها را جابه جا کنید. این کار را ازبالا ترین طبقه کتابخانه شروع کنید و به تدریج به سمت طبقات پایین تر بیایید.

دقایق ششم تا نهم

دوباره به طبقه بالایی برگردید. کتاب ها را تا نیمه از جایشان بیرون بکشید. با یک دستمال مرطوب دیواره کتابخانه در پشت کتاب ها را تمیز کنید تا گرد و خاکی که به وسیله سشوار جابه جا شده برداشته شود. در این مرحله اگر لکه ای روی جلد کتاب ها می بینید ابتدا با دستمال مرطوب و بعد با دستمال خشک پاک کنید.

کتابخانه

تمیز کردن کتابخانه

دقایق ده تا دوازده

کتابها را به سرجایشان برگردانید و حالا با دستمال مرطوب طبقه جلوی کتاب ها را تمیز کنید.

دقیقه سیزدهم

حالا نوبت تمیز کردن فریم و قاب و دیواره های کتابخانه است.

دقیقه چهاردهم

به اندازه چند سانت کتاب ها را جلو بکشید. در هر طبقه پشت ردیف کتاب ها چند عدد کیسه جاذب رطوبت بیندازید.

دقیقه پانزدهم

ملافه را جمع کرده و در هوای آزاد تکانده، دستمالهای کثیف را دور بیندازید. دیگر وسایل را هم سرجایشان بگذارید. حالا می توانید با خیال راحت کتابی انتخاب کرده و بخوانید و لذت ببرید.

در مدت 15 دقیقه کل کتابخانه تان را برق بیندازید

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×