ریفرکتومتر دستگاهی برای بررسی کیفیت قهوه

ریفرکتومتر دستگاهی برای بررسی کیفیت قهوه

شرف الشمس

ریفرکتومتر دستگاهی برای بررسی کیفیت قهوه

با داشتن ریفرکتومترمطمئنأ روش دم بسیار بهتری خواهیم داشت

ریفرکتومتر دستگاهی برای بررسی کیفیت قهوه

ریفرکتومتر Refractometer وسیله ای است که برای اندازه گیری مقدار شکست نور در مایعات طراحی شده است. این وسیله معمولا در آزمایشگاه ها برای آزمایش هایی مثل غلظت پروتئین پلاسمای خون، یا برای شناسایی مواد کانی در سنگهای جواهر مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا باریستا باید این وسیله را همراه داشته باشد؟ بله. چون ریفرکتومتر علاوه بر این ها می تواند برای اندازه گیری غلظت و محاسبه ی مقدار آن در صنعت قهوه استفاده شود.

وی .اس. تی. یک شرکت فن آوری و توسعه است که صاحب آن وینس فدله، اولین ریفرکتومتر تخصصي قهوه را با توجه به فن آوري موجود در ریفرکتومترهای آزمایشگاهی، طراحی کرده که می تواند حرارت و درجه ی انکسار نور را در نمونه های قهوه اندازه گیری کند.

ریفرکتومترهای بریکس که پیش از آن برای این کار استفاده می شدند، دقت اندازه گیری کمتری داشتند و به محاسبات بیشتری نیازمند بودند، به همین علت، وینس ریفرکتومتر خود را به همراه نرم افزاری به نام «وی. اس. تی کافی تولز V . S . T . Coffee Tools» ارائه می دهد. این برنامه روش اندازه گیری آسان تری در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد و به همین علت بیشتر کارخانه های تولید کننده ی قهوه، عمده فروشی ها و خرده فروشی ها و اکثر کافی شاپ ها از آن استفاده می کنند.

قهوه خوب

برای استفاده از ریفرکتومتر وی. اس. تی. ، چند قطره قهوه ی دمی یا اسپرسو که خوب از صافی رد شده باشد، تا ذرات جامد، کار اندازه گیری را مختل نکند را در سوراخ مخصوص مایعات این دستگاه ریخته و بعد پرتوی نوری از میان آن گذرانده می شود. به این ترتیب ریفرکتومتر درصدِ حجمِ ماده ی محلول، یا همان غلظت را نشان می دهد؛ به عبارت دیگر، این دستگاه پس از دریافت داده هایی مثل مقدار قهوه ی حل شده در آب، یا حجم آن، به همراه دستور دم استفاده شده ، میزان تی. دی. اس. و مقدار قهوه ی استخراجی را به دست می دهد. تی. دی. اس. Total Dissolved Solids به حجم کل مواد جامد در مایع گفته می شود. به زبان ساده تر، ریفرکتومتر پاسخگوی این سوال است: با این میزان قهوه ای که من در دستگاه ریختم، چند فنجان قهوه با چه غلظتی به دست می آورم.

مصرف کننده با این برنامه می تواند متوجه شود که تا چه اندازه ای می تواند روش درست کردن قهوه ی خود را بهبود بخشد. همین یک خصیصه برای داشتن این دستگاه و برنامه اش کافی نیست؟

این برنامه بر روی ویندوز، آی .او.اس. و اندروید قابل نصب است، و این یعنی هرکس که رفرکتومتر و یک اسمارت فون دارد، می تواند مقدار تی.دی.اس. و قهوه ی استخراجی را اندازه بگیرد و کیفیت قهوه ی دمی اش را بهتر کند.

همه ی ما می خواهیم یک فنجان قهوه ی خوب بنوشیم، هرچند که ممکن است همیشه فراهم نیاید. با داشتن ریفرکتومترمطمئنأ روش دم بسیار بهتری خواهیم داشت. ارنست إرل لاکهارت Ernest Earl Lockhart رئیس مؤسسه ی تحقیقاتی قهوه Coffee Brewing Institute در تحقیقات خود نشان داد که اکثر افراد، قهوه ی دمی ای را ترجیح می دهند که بین ۱۸ تا ۲۲ درصد غلظت داشته و تی. دی. اس. آن بین 1.15 تا 1.35 درصد باشد. در مورد اسپرسو این عدد بالاتر و نزدیک به ۹ تا ۱۰ درصد است.

هنگامی که می خواهید یک محصول جدید قهوه را ارزیابی کنید، ریفرکتومتر بسیار مفید است. می تواند به شما بگوید این قهوه چقدر قوی یا ضعیف است. با داشتن آن می توانید متوجه شوید که مقدار قهوه ی استخراجی آن، بعد از دم کردن زیاد است یا کم؛ همین مسئله ی ساده به باریستا اجازه می دهد مشکلات روش دم قهوه ی خود را به راحتی ریشه یابی کند. ریفرکتومتر به عنوان یک وسیله ی دقیق و قابل اعتماد، می تواند به شما بگوید از دانه ی قهوه ای که در دست دارید چقدر قهوه با چه غلظتی می توانید بگیرید و نیز می تواند طعم خوب یا بد را، نه با اتکا به ذائقه، بلکه با نتایجی منطقی و علمی به باریستا بدهد.

هنگام ایجاد تغییر در منوی قهوه ی کافه ، شما با استفاده از ریفرکتومتر، وقت کمتری را برای توضیح روش های تهیه ی قهوه به کارمندان، یا در صورت نیاز به مشتریان صرف می کنید. مثلا « آیا این قهوه ی کنیایی به آسیاب بیشتری نسبت به آن قهوه ی گواتمالایایی که دیگران را سرو نمی کنیم نیاز دارد؟ » یا « این قهوه ی کنیایی وقتی غلظت کمتری به آن می دهیم مزه اش بهتر می شود، یا وقتی با حجم وغلظت بیشتری آن را کم می کنیم؟ » به این ترتیب باریستا می تواند نتایج کارش را یاد داشت و اعداد و ارقام را با هم مقایسه کند. ریفرکتومتر ها می توانند بتمن کافه ی شما باشند و با قهوه های بد مبارزه کنند!

  • ۲۵ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×