دعوای خواهر و برادری

دعوای خواهر و برادری

دعوای خواهر و برادری

دعوای خواهر و برادری دعوای خواهر و برداری در سن کودکی همیشه وجود دارد و بسیار کم رخ می دهد که خواهر و برادر در سن کودکی با یکدیگر دعوا نکنند . نکته جالب این دعواها این می باشد که این دعواها در کودکی بسیار سریع رخ می دهد به همان سرعت پایان می یابد [&a

دعوای خواهر و برادری

دعوای خواهر و برداری در سن کودکی همیشه وجود دارد و بسیار کم رخ می دهد که خواهر و برادر در سن کودکی با یکدیگر دعوا نکنند .
نکته جالب این دعواها این می باشد که این دعواها در کودکی بسیار سریع رخ می دهد به همان سرعت پایان می یابد .
والدین به این نکته باید توجه کنند که اگر هر چه سریع تر به این دعواها پایان ندهند امکان دارد این دعوا به مشاجرت بزرگی تبدیل شود ، والدین بهتر است تا جای ممکن وارد این مشاجره نشوند زیرا ممکن است به شکل ناخواسته سبب خدشه دار شدن رابطه پاک و صمیمانه کودکان شوند .
والدین در این موارد باید با روش های منطقی و کاملا بی طرفانه به حل این اختلاف بپردازند .

مهم ترین مواردی که ممکن است سبب اختلاف خواهر و برادری : .

دعوای خواهر و برادری

وجود تفاوت شخصیتی :
شخصیت هر کودک منحصر به فرد است ، بنابراین والدین باید توجه کنند که شخصیت هر فرزندی که دارند با دیگری متفاوت است ، به عنوان مثال اگر کودکی در زمینه ورزش قوی باشد ممکن است کودک دیگر در درس هایش موفق باشد . بنابراین شدیدا از مقایسه کودکان اجتناب نمایند .
بنابراین والدین نباید از فرزندان خود انتظار داشته باشند که دارای یک علایق باشند ، طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است بیشترین دعواهای کودکان بر سر همین مسائل می باشد .
معمولا والدین به دلیل وجود تفاوت شخصیتی کودکان به مقایسه آنها می پردازند که این امر بسیار اشتباه می باشد ، زیرا زمینه حسادت در کودک را به وجود می آورد .
علت دعوا خواهر و برادرها :
والدین نباید کودکان را با یکدیگر مقایسه کنند و آنها را مشابه یکدیگر به بار بیاورند ، این مقایسه ها بیشترین علت دعوای کودکان می باشد ، والدین باید به کودکان آموزش دهند که به یکدیگر احترام بگذارند و از روش های غیر خشونتی به حل دعوای و اختلافات خود بپردازند .

نابرابری

در صورتی که والدین نتوانند برابری را در میان کودکان برقرار سازند  ، زمینه بروز بسیاری از مشکلات را فراهم می کنند ، عوامل ساده ای که در زیر بیان می شود ممکن است در کودک این حس را به وجود بیاورد که نابرابری در حال رخ دادن است و زمینه بسیاری از مشکلات از جمله حسادت را به وجود بیاورد :

عوامل ایجاد کننده اختلاف در میان کودکان و به وجود آورنده حس نابرابری :

 • تنبیه
 • تشویق
 • آغوش گرفتن
 • بوسه
 • پول توجیبی و…

به والدین توصیه می شود که به شدت مواظب موارد فوق باشند تا زمینه های اختلاف را تا حد ممکن کاهش دهند ، ممکن است والدین به هر یک ازموارد گفته شده حساس نباشد و متوجه این موضوع نباشند که هر یک از این موارد ممکن است سبب اختلاف در میان کودکان شود .

تفاوت سنی 

هر سنی دارای شرایط خاص مربوط به خود است ، اگر در یک خانواده دو فرزند با سن متفاوت باشند این اختلاف سنی خود سبب بروز اختلاف می باشد و ممکن است زمینه های دعواهای گوناگونی را فراهم کند .

در این مواقع والدین با صحبت کردن و داشتن منطق خاص خود می توانند کودکان را متقاعد نمایند .

تلویزیون 

به دلیل اینکه هر کودک شخصیت متفاوتی دارد ، ممکن است به برنامه خاصی از تلویزیون علاقمند باشد بنابراین در زمان تماشای تلویزیون ممکن است اختلاف پیش بیایید در این صورت نیاز است که والدین با انجام صحبت منطقی کودکان را راهنمایی کنند که چگونه و در زمان های متفاوت به تماشای برنامه های خود بپردازند تا از اختلاف جلوگیری کنند .

البته محققان و پزشکان توصیه می کنند که تا حد ممکن کودکان را تشویق نمایید که به سرگرمی های مفید نظیر مطالعه علاقمند نمایید تا تماشای تلویزیون و برنامه های غیر مفید و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر
مدیریت سایت کلینیک اطفال ارمغان
هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید .

کلینیک اطفال امغان
 • ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
مطالب مشابه
  ۰ دیدگاه
  دیدگاه ها
  ×