دلایل ایجاد پوسیدگی دندان و روش های پیش گیری از آن را بشناسید

دلایل ایجاد پوسیدگی دندان و روش های پیش گیری از آن را بشناسید

شرف الشمس

دلایل ایجاد پوسیدگی دندان و روش های پیش گیری از آن را بشناسید

اسید با وجود مواد قندی که در دسترس میکروبها است باعث تخریب ساختمان معدنی و ایجاد پوسیدگی می گردد

دلایل ایجاد پوسیدگی دندان و روش های پیش گیری از آن را بشناسید

پوسیدگی دندان 

پوسیدگی دندان نوعی بیماری است. در این بیماری بافت سخت دندان یعنی مینا و سپس عاج در اثر وجود باکتری پوسیدگی زا کلسیم و فسفر را ازدست داده و به تدریج از بین می‌روند. دندان ها از بافت‌هایی با درجه سختی‌های گوناگون ساخته شده‌اند،.پوسیدگی دندان و حفره‌های آن یکی از رایج‌ترین مشکلات بهداشتی دهان در جهان است که اغلب افراد گرفتار آن هستند.

اسید با وجود مواد قندی که در دسترس میکروبها است باعث تخریب ساختمان معدنی و ایجاد پوسیدگی می گردد. پوسیدگی می تواند از یک دندان به سایر دندانها سرایت کند.

علل پوسیدگی دندان 

چهارعامل کلی میکروب ها، مواد قندی، مقاومت شخصی دندان و زمان در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند.

 

-در دهان هر شخص به طور طبیعی انواع میکروب ها وجود دارد ولی همه میکروب های موجود در دهان، موجب پوسیدگی نمی شوند. میکروب ها روی دندان لایه ای به نام پلاک میکروبی را تشکیل می دهند.پلاک میکروبی لایه نرم و غلیظی است که از مقدار زیادی باکتری های مختلف و سلول های موجود در دهان تشکیل می شوند و چنان بر سطح دندان می چسبد که به آسانی با آب شسته نمی شود.هر چه زمان بیشتر می گذرد، انواع مختلفی از میکروب ها وارد پلاک میکروبی می شوند و بیماری زایی آن را بیشتر می کنند.

پوسیدگی دندان

-همه می دانیم که مواد قندی دندان ها را خراب می کند. میکروب های موجود در پلاک میکروبی از قند موجود در غذاها استفاده کرده و آن را به اسید تبدیل می کند و پوسیدگی آغاز می شود. باکتری های دهان با غذاهایی که قند و کربوهیدرات فراوان دارند تغذیه می شوند.

-پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود، این عمل در طول زمان باعث می شود مینا حل شده و بافت نرم مینا از بین برود. بعد از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به میکروب های پلاک ۲ تا ۵ دقیقه طول می کشد تا اسید ایجاد شود در طی مدت ۱۰ دقیقه میزان اسید به حداکثر مقدار خود رسید ه سپس ۲۰ تا ۶۰ دقیقه در همان حال باقی می ماند و بعد از آن به تدریج به حال عادی برمی گردد .با هر بار خوردن مواد غذایی، محیط پلاک میکروبی، اسیدی می شود و تا این محیط اسیدی به حالت عادی برگردد، با خوردن مجدد محیط دهان دوباره اسیدی می گردد. بدین منوال دندان ها دچار پوسیدگی می شود.

-عوامل دفاعی در دهان هر فرد وجود دارد که در برابر ایجاد پوسیدگی مقاومت می کند. وضعیت بزاق دهان و سلول های موجود در آن، شکل و فرم دندان، طرز قرارگیری دندان ها، جنس دندنان تا حدودی در میزان پوسیدگی تاثیر دارند. 

مقاومت شخص ارثی، مادرزادی یا اکتسابی است

از دیگرعوامل ایجاد پوسیدگی می توان به این موارد نیز اشاره کرد:

-مسواک نزدن و عدم استفاده مداوم از نخ دندان 

-استعمال دخانیات و استفاده از مواد مخدر جویدنی

-دیابت داشتن

-خوراکی هایی که برای مدت طولانی به دندان می چسبند.

چه عواملی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد

بهداشت دندان و دهان  میتواند از بروز حفره ها و پوسیدگی دندان جلوگیری کند :

– دندان ها را با خمیر دندان حاوی فلوراید بعد خوردن و نوشیدن روزی دو تا سه بارمسواک بزنید.

-برای تمیز کردن بین دندان ها ازنخ دندان استفاده کنید.

-اگر فرصت مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی را ندارید حداقل دهان خود را ابکشی کنید. از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

-معاینات دندانپزشکی منظم داشته باشید.

-از میان وعده های غذایی مکرر و نوشیدنی ها استفاده نکنید.هر زمان که شما چیزی میخورید یا چیزی به غیر از اب مینوشید شما به باکتری ها کمک میکنید که اسید تولید کنند و مینای دندان شما را تخریب کنند.اگر شما از میان وعده ها و نوشیدنی ها در طول روز استفاده میکنید دندان های خود را در معرض پوسیدگی قرار میدهید.

-غذا های سالم برای دندان بخورید. مانند میوه و سبزیجات تازه و قهوه بدون شکر، چای وآدامس بدون شکر باعث افزایش جریان بزاق میشوند و به شستشو دندان ها کمک می کنند.

  • ۱۷ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×