دلایل ضرورت ترک سیگار چیست؟ خطرات و آسیب های سیگار چیست؟

دلایل ضرورت ترک سیگار چیست؟

شرف الشمس

دلایل ضرورت ترک سیگار چیست؟

در حدود ۴ نفر از هر ۵ سیگاری تمایل به ترک سیگار دارند و سالانه، چندین هزار نفر ، سیگار را به مدت یکسال یا بیشتر ترک مینمایند

دلایل ضرورت ترک سیگار چیست؟

ضرورت ترک سیگار :

برای ضرورت ترک سیگار ، دلایل زیادی وجود دارد ترک سیگار یکی از روش های اصلی کنترل خطر بیماری سرخرگهای کرونری و سایر بیماریهای قلبی عروقی میباشد. بطور خلاصه استعمال سیگار از راههای زیر سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی میشود

تصلب شرایین

استعمال دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار رگهای خونرسانی کننده قلب، مغز و سایر اعضای بدن میشود. جدار آسیب دیده سرخرگها در مقابل تشکیل پلاک آسیب پذیرتر هستند با تشکیل پلاک جریان خون محدود میگردد و این روند تصلب شرایین (آترواسکلروز)نامیده میشود. در صورت درگیری سرخرگهای کرونروی احتمال ایجاد حمله قلبی بطور قابل توجهی افزایش می یابد. اگر سرخرگهای مغز دچار انسداد شوند ، سکته مغزی رخ میدهد. تصلب شرایین همچنین عامل خطری برای ایجاد بیماریهای عروق محیطی است که در آن رگهای دست و پا درگیر میشود. استعمال روزانه حتی یک نخ سیگار هم سبب آسیب به پوشش داخلی جدار عروق میشود.

 لخته شدن خون 

استعمال سیگار باعث میشود که خون آسانتر لخته ببندد. چسبیدن پلاکتها به همدیگر موجب آسانتر شدن تشکیل لخته میشود و این روند جزیی از آبشار حوادثی است که منجر به سکته مغزی و حمله قلبی میشود . برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که اثر لخته کنندگی سیگار بیشتر از نقش آن در ایجاد تصلب شرائین است.

 کلسترول بالا

استعمال دخانیات سبب کاهش کلسترول HDL یا کلسترول خوب میشود.

فشار خون بالا

اگر چه سیگار بطور مستقیم سبب ایجاد فشار خون بالا نمیشود اما بطور موقت سبب تنگ شدن عروق خونی قلب شده و سبب افزایش موقتی فشار خون میشود.

 انقباض سرخرگها

به جز انسداد ناشی از تصلب شرایین در سرخرگها ، سیگار سبب تنگ شدن آنها نیز میگردد که خود سبب کاهش بیشتر جریان خون میشود.

کاهش اکسیژن خون 

نیکوتین و مونوکسید کربن موجود در دود سیگار با ورود به خون سبب کاهش مقدار اکسیژن کابل حمل توسط خون میشوند. این اثر سبب میشود که قلب ضربان بیشتری داشته باشد تا بتواند اکسیژن رسانی را در حد لازم حفظ کند

سلامت خانواده

گزارش جدیدی نشان میدهد که اور رومال دخانیات به هر میزانی ، سلامت سایر افراد غیر درسیگاری خانواده را به خطر می اندازد. این گزارش و نتایج آن نشان میدهد استعمال غیر فعالانه سیگار (تنفس دود سیگار دیگران ) میتواند سبب بروز سرطان ، مشکلات تنفسی و بیماریهای قلبی عروقی شود . جهت حفظ بهبود سلامت فرزندان و همسر و افرادی که با شما زندگی میکنند ، سیگار را ترک کنید . استعمال سیگار سبب آسیب به ریه ها شده و همچنین منجر به افزایش خطر ایجاد سرطان ریه ، گلو، معده و مثانه و بسیاری از سرطانهای دیگر میشود.

سیگار را ترک کنید ، ارزشش را دارد اگر شما سیگاری هستید بطور قطع مطالب زیادی را در مورد ضررهای سیگار شنیده اید اما این جملات را نیز بشنوید :

یک سال پس از ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط با استعمال سیگار به نصف کاهش می یابد. و این کاهش خطر در مورد سکته مغزی ، ۱۵-۵ سال ادامه پیدا میکند و خطر سکته مغزی مشابه افراد غیر سیگاری با ترک سیگار طول عمر بیشتر میشود . ترک سیگار در ۴۰ سالگی امید به زندگی را ۵-۳ سال بیشتر خواهد کرد ترک سیگار در سنین بالاتر از ۶۵ سالگی به طول عمر اضافه میشود .

شما تنها فردی نیستید که می خواهید سیگار را ترک و کنید در این راه همراهان دیگری هم دارید ، در حدود ۴ نفر از هر ۵ سیگاری تمایل به ترک سیگار دارند و سالانه، چندین هزار نفر ، سیگار را به مدت یکسال یا بیشتر ترک مینمایند .

هنگامیکه شما سیگار را ترک میکنید ، خانواده شما بویژه همسر و فرزندان و دوستان شما نیز همچون خودتان سالمتر خواهند بود . چرا که بطور غیر فعال در معرض دود سیگار قرار نمیگیرند . شما در صورت ترک سیگار ، پول زیادی را پس انداز خواهید کرد . بطور قطع شما میتوانید این پول را برای آموزش فرزندان و بازنشستگی یا سایر هزینه های عمده خودتان مصرف نمایید .

ضرورت ترک سیگار

محصولات جایگزین نیکوتین:

برچسب نیکوتین 

اگر برای ترک سیگار بر چسب نیکوتینی را انتخاب کرده اید باید هر روز برای مدت ۶ تا ۸ هفته از آن استفاده کنید . شما میتوانید از یکی از آنها در زیر لباس خود استفاده کنید بدون اینکه مزاحمتی برای شما ایجاد کند. این بر چسب به مدت ۱۶ تا ۲۴ ساعت مقدار کمی نیکوتین آزاد میکند . اثر بر چسب نیکوتین آزاد میکند . اثر برچسب نیکوتینی ۴ تا ۶ ساعت پس از چسباندن بر روی پوست آغاز میگردد . شایعترین عارضه جانبی آن ایجاد یک ضایعه پوستی در محل چسباندن آن در برخی از افراد است . اگر بر چسب پوستی نیکوتینی استفاده میکنید و قصد انجام ام آر آی را دارید ، با تکنسین مربوطه صحبت کنید . در هنگام استفاده از بر چسب نیکوتینی هرگز سیگار نکشید چرا که بسیار خطرناک است.

 آدامس نیکوتین 

آدامس نیکوتینی از طریق غشاهای مخاطی دهان ، نیکوتین را به بدن میرساند اثر آن در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ایجاد میشود. 

پس از آغاز مصرف آدامس نیکوتینی در تاریخ مقرر برای ترک سیگار شما باید روزانه از ۱۰ تا ۱۵ آدامس به مدت ۳ ماه استفاده کنید . برای موثر بودن اثر آدامس باید از روش جویدن و نگه داشتن استفاده کنید یعنی به محض احساس مزه متفاوت یا سوزش در دهان ، آدامس را بین لثه و لپهای خود بمدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید بدون اینکه از نوشیدنی استفاده کنید برای هر آدامس این کار را در حدود نیم ساعت تکرار کنید .

  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×