دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟

دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟

دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟

دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟دخترم درسش بسیار خوب است به طوری که نمرات او از ۱۹ پایین نیامده است و علاقمند به رشته کامپیوتر است چگونه او را راهنمایی کنیم؟

دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟

دلم میخواهد فرزندم دکتر بشود چه کنم؟ 

خیلی از خانواده ها از وقتی که فرزندشان به دنیا می آید به او دکتر و یا مهندس لقب میدهند بدون اینکه بدانند که فرزندشان چه استعدادی دارد و در آینده چه خواهد شد و انتظاراتی از او دارند که شاید هرگز فرزند آنها نمی تواند برآورده سازد و چون احساس شکست می کند کم کم ناامید خواهد شد و صدها مشکل در پی خواهد داشت. بگذارید فرزندتان وارد مقطع ابتدایی و وارد مقطع راهنمایی و حتی دبیرستان شود، از وضعیت درسی او کاملا اطلاع پیدا کنید و ببینید چه استعدادی دارد و توان در سی او چگونه است و اشکال ندارد کمال گرا و هدف متعالی داشته باشد ولی هرگز شما به او القا نکنید و باید خودش تصمیم بگیرد و شاید علاقه او چیز دیگری باشد و علاقه در شغل های مهارتی و مکانیکی و یا ریاضی و غیره را داشته باشد.

فرزند شما از مدرسه آمده به شما می گوید: «مامان می خواهم پرستار شوم زیرا امروز یک پرستار در مدرسه برای ما صحبت میکرد و یا می خواهم مهندس شوم و...» یک ذهنیت از یک رشته و شغل پیدا کرده، جواب او را چطور داده اید؟ 

چه احساسی دارید موقعی که فرزند شما یک شغل را برای خودش انتخاب میکند و این احساس را به شما منتقل می کند؟ خیلی این حس در دوران کودکی زیباست و حتما باید در پاسخ این سؤال با ارزش باشد و نگویید حالا زود است برو درست را بخوان به همان لحظه به او بگویید، چقدر احساس خوبی داری چه هدف قشنگی داری، چقدر آینده را زیبا می بینی و من هم این شغل را دوست دارم ولی بیشتر باید تحقق کنی شاید یک شغل بالاتری را انتخاب کنی، چون تو لیاقت داری به هر شغلی برسی و من هم سعی میکنم تمام امکاناتی که لازم است تو به هدفت برسی، آن را فراهم نمایم و از خداوند بزرگ هم می خواهم تو را کمک کند.
برخورد مادری را مطالعه کنید: «دانش آموز کلاس پنجم ابتدایی می گوید: یک روز به مادرم گفتم، می خواهم پرستار بشوم نظرت چیست؟ گفت: تو هنوز نمی توانی غذا را خودت بخوری، باید غذا جوید و در دهانت گذاشت حالا حرفهای بزرگ بزرگ میزنی خیلی ها می خواستند مثل تو دکتر و مهندس شوند و هیچی نشده اند.»
شما قضاوت کنید یک احساس زیبا چطور در زیر چرخ دنده های بی منطقی و بدبینی پدر ومادر له میشود، واقعا هیچ وقت یأس و ناامیدی در فرزندتان ایجاد نکنید، او را امیدوار کنید تا انگیزه او دو چندان شود و حتما او را هدایت کنید ممکن است خیلی از ذهنیت کودکمان، متناسب با همان شغلی است که در آینده انتخاب می کنند.
دخترم درسش بسیار خوب است به طوری که نمرات او از ۱۹ پایین نیامده است و علاقمند به رشته کامپیوتر است البته اطلاعاتی ندارد و تصمیم گرفته است. چگونه او را راهنمایی کنیم؟ 

همانطوری که در سؤالات قبل اشاره کردیم، علاقه یکی از عوامل مهم در انتخاب رشته و یادگیری برای کسب آن می باشد. اما اگر کسی نمی داند که « جای دیگر چه خبر است فکر می کند این جا خبر است» و اگر اطلاعاتی از جای دیکر پیدا کند ممکن است نظرش صد در صد تغییر پیدا کند ولی آنچه که می توان گفت آن است که اگر واقعا دختر شما درس بسیار خوبی دارد و علاقمند به رشته کامپیوتر است، باید بداند اگر وارد رشته فنی و حرفه ای گردد بعد از ۲ سال دیپلم گرفته و اگر در یکی از آزمون های کاردانی قبول شود، موفق به اخذ فوق دیپلم شده و این یک کنکور دیگر دارد که اگر از پس آن هم برآمد، لیسانس کامپیوتر می گیرد و نهایتا اگر بخواهد ادامه تحصیل برای رشته کارشناسی ارشد و بالاتر نیز بدهد می تواند، اما نکته ای که خیلی مهم و قابل توجه است این است که با نمرات بالا ایشان فقط کامپیوتر است و والسلام، اگر یک روزی بر اثر احساس یا رقابت و یا موقعیت امروز تصمیم گرفته باشد، دیگر نمی تواند کامپیوتر را رها کند چون برای ادامه تحصیل در رشته های دیگر محدودیت دارد ولی اگر واقعا درس او خوب است رشته ریاضی را انتخاب کند که بعد از اخذ مدرک پیش دانشگاهی می تواند رشته های مختلفی را انتخاب کند، اگر بخواهد به ضعیف ترین رشته برسد کاردانی کامپیوتر و اگر درس هایش خوب باشد مهندسی کامپیوتر یا... شبکه کامپیوتر، علوم کامپیوتر، انفورماتیک و اگر علاقه اش تغییر کرد با صدها رشته و دانشگاه مواجه خواهد بود و می تواند نسبت به انتخاب های دیگر دست یابد بدون اینکه هیچ ضرری را برای خود ایجاد کند.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×