دم نوش های محبوب دنیا

دم نوش های محبوب دنیا

شرف الشمس

دم نوش های محبوب دنیا

دم‌نوش های گیاهی، سال های زیادی است که در خانه تقریبا همه ما ایرانی ها وجود دارند و از خواص زیاد آنها استفاده می کنیم. حالا این برچسب دم‌نوش چیزی است که در سال های اخیر به آن زده شده و شکلی مدرن به آن داده است. همان جوشانده های مادربزرگ ها که هر کدام

دم نوش های محبوب دنیا

دم نوش های محبوب

در آمریکا مصرف گیاهان دارویی در دهه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. محبوبترین دم نوش ها در آمریکا به ترتیب عبارتند از: بابونه المانی (كاموميل)، سنای اسکندریه، زنجبیل، سرخارگل، قاصدک، کاوا، شیرین بیان، نارون قرمز، ریحان مقدس و شنبلیله.
براساس تحقیقی که از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد شایع ترین گیاهان دارویی خریداری شده از عطاری ها در شهر تهران در سال ۱۳۸۷ انجام شده است، شایع ترین گیاهان خریداری شده از عطاران که به صورت دم نوش نیزبه کار می روند عبارتند از: گل گاوزبان ایرانی، سنبل الطیب، بنفشه، کاسنی، شاه تره، آویشن، پنیرک، گل ختمی، دارچین و زنجبیل. 

دم نوش های محبوب دنیا

دم نوش در فرهنگ کشورهای مختلف جهان

در ایران در سال های اخیر دم نوش های گیاهی و میوه ای مورد استقبال و مصرف برخی خانوارها قرار گرفته است. دلایل این استقبال گوناگون است. برخی برای نفع درمانی از این دم نوش ها استفاده می کنند. تعدادی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی روزانه، آن را مصرف میکنند و برخی، نوشیدن دم نوش گیاهی را نوعی شیک بودن دانسته و جهت پذیرایی از آن استفاده میکنند. براساس تحقیقاتی که در سال ۹۲ در ایران به عمل آمده است، 41.8 درصد از کل گیاهان دارویی که توسط مردم استفاده می گردد، به صورت دم کردنی بوده است. 
استقبال و رویکرد دوباره به چای های گیاهی، در ایالات متحده آمریکا از دهه .۱۹۶ (میلادی) آغاز شد. با پیدایش جنبش های اجتماعی نظیر جنبش استعداد بشری و هیپی گری دور تازه ای از بازگشت به طبیعت در بین مردم آمریکا ظهور کرد و این موج به تدریج در سراسر جهان گسترش یافته و هنوز هم ادامه دارد. در کشورهایی مثل مراکش، تونس، ترکیه و مصر مصرف چای نعنا فلفلی همراه با شکر فراوان رواج بسیاری دارد. نعنا فلفلی برای رفع گرمازدگی و رفع خستگی چای مناسبی است. کشور آلمان از نظر مصرف چای گیاهی، رتبه ی نخست را در جهان داراست. همچنین در این کشور، استفاده از میوه های خشک شده در چای های مخلوط رواج دارد. در این کشور، شرکت های متعددی در صنعت نوشیدنی های گیاهی در سطح بین المللی، فعال هستند و در سوپر مارکت های آن، فضای نسبتا بزرگی به فروش چای گیاهی اختصاص داده شده است.
در کشور سوئیس رسم است که برای خانمی که باردار شده است. چای رازیانه به عنوان هدیه فرستاده شود. رازیانه گیاهی است که موجب ترشح شیر مادر بعد از زایمان می شود. در کشور مصر و مکزیک که از مراکز تولید چای ترش به شمار می آیند، این چای برای رفع خستگی استفاده می شود. ورزشکاران دوی ماراتون کشور اتیوپی که خود یکی از کشورهای تولیدکننده ی این چای است، به جهت نوشیدن چای ترش شهرت دارند. چای ماته در کشورهای آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی از قدیم بین ساکنان اولیه این مناطق به عنوان «چای نشاط بخش» رواج داشته است. این چای حاوی مقادیر زیادی مینرال و ویتامین A و ویتامین C است. گیاه این چای هم به صورت سبز و هم به صورت حرارت داده شده و به رنگ سیاه موجود است. به طور سنتی این چای در کشورهای آمریکای جنوبی در درون یک لیوان به شکل اكدو ریخته شده و توسط پی فلزی مخصوصی به نام «بومبيلا» نوشیده می شود.
 

  • ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×