دیابت چیست ؟ علائم و عوارض انواع دیابت و روش کاهش قند خون

دیابت چیست ؟ علائم و عوارض انواع دیابت و روش کاهش قند خون

دیابت چیست ؟ علائم و عوارض انواع دیابت و روش کاهش قند خون

دیابت چیست ؟ علائم و عوارض انواع دیابت و روش کاهش قند خون را در طومار بیاموزید.

دیابت چیست ؟ علائم و عوارض انواع دیابت و روش کاهش قند خون

دیابت چیست ؟

دیابت شایع ترین بیماری مزمن و غیر واگیر در جهان است. این بیماری هنگامی بوجود می اید که بدن توانایی تولید انسولین کافی را نداشته و یا نتواند از انسولین تولید شده استفاده کند . انسولین هورمونی است که توسط غده پانکراس (لوزالمعده) تولید می شود و سلولهای بدن را قادر می سازد تا گلوکز (قند) خون را بگیرند و به عنوان انرژی استفاده کنند . اختلال در تولید یا عملکرد انسولین و یا هر دو باعث افزایش گلکز (قند) خون شده و در نهایت باعث اسیب رساندن به بدن و ناتوانی اعضا و بافتهای مختلف می شود .

دیابت نوع ۱

در اثر کمبود ویا نبود انسولین به وجود می اید و بنابر این افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید انسولین در یافت کند . این نوع دیابت که آن را دیابت جوانی می گویند بیشتر در کودکان و نوجوان دیده میشود.

دیابت نوع ۲

این نوع از دیابت در اثر اختلال کار انسولین به وجود می آید و بیشتر در بالغین دیده می شود . افراد مبتلا به این نوع از دیابت اغلب می توانند بیماری خود را از طریق ورزش و رژیم غذایی کنترل کنند. هر چند در بسیاری مواقع داروهای خوراکی و گاهی اوقات انسولین نیز لازم می شود . ۹۰ در صد از بیماران دیابتی در جهان مبتلا به دیابت نوع ۲ هستن.

دیابت حاملگی

یکی دیگر از انواع دیابت است که به طور ناگهانی در زمان بارداری بروز میکند . بین ۲ تا ۷ درصد زنان باردار به این نوع دیابت مبتلا می شوند : از هر دو نفر بیمار مبتلا به دیابت یک نفر از بیماری خود آگاه نیست. : طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۳ تعداد ۳۸۲ میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند.

عوارض دیابت

دیابت بیماری مزمنی است که در تمام عمر بیمار باقی خواهد ماند و نیاز به کنترل دقیق دارد . بدون کنترل صحیح ممکن است قند خون خیلی بالا برود. قند خون بالا به مدت طولانی باعث اسیب رساندن به بدن و اختلال در ارگانها و بافت های مختلف می شود که عبارتند از:
قلب و عروق - کلیه – دستگاه عصبی - قلب و عروق دیابت بر روی قلب و رگ های خون رسان تاثیر می گذارد و باعث عوارضی مانند حمله قلبی و سکته می شود .

کلیه

دیابت می تواند باعث نارسایی کامل کلیه شود و در این حالت بیمار به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز پیدا خواهد کرد .

دستگاه عصبی

قند خون بالا می تواند عملکرد رشته های عصبی را مختل کند و با کاهش حس لامسه باعث ایجاد زخم و در نهایت قطع پا یا اندام تحتانی شود .

چشم

بیماری دیابت با آسیب به شبکیه چشم می تواند باعث تا بینایی شود . طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۳۰ دیابت هفتمین علت مرگ و میر در جهان خواهد بود.

دیابت

علایم دیابت

پر خوری و تکرر ادرار، تشنگی و نوشیدن زیاد آب و مایعات، دیر بهبود یافتن زخم ها، کاهش وزن بدون علت، تاری دید چشم، سقط مکرر بدون علت در زنان، تولد نوزاد مرده در زنان و تولد نوزاد با وزن 4 کیلوگرم یا بیشتر

علایم کاهش قند خون

1. ریزش عرق ٢. احساس عصبانیت ٣. گرسنگی 4. سر درد ٥. سستی زانو ها 6. اختلال تفکر ۷. اختلال بینایی ۸ تپش قلب ۹. رنگ پریدگی ۱۰. تحریک پذیری ۱۱. اختلال حواس
علایم افزایش قند خون

تکرر ادرار، تشنگی زیاد، خستگی، دیر خوب شدن زخم

افراد در معرض خطر

خطر ابتلا به دیابت در افراد ذیل بیشتر است :
افراد چاق
افراد کم تحرک 
افراد دارای سابقه دیابت در خانواده 
افراد با فشار خون بالا
افراد دارای رژیم غذایی ناسالم 
زنان باردار

پیشگیری از دیابت و خود مراقبتی 

همه افراد به خصوص افرادی که بیشتر در معرض ابتلا هستند باید :
از افزایش وزن و چاقی جلوگیری کنند و در صورت چاقی، وزن خود را کاهش دهند .
به طور منظم فعالیت های بدنی و ورزش انجام دهند (مثل پیاده روی منظم)
مواد قندی و چربی زیاد مصرف نکنند.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۹ تیر ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×