رابطه بین اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

رابطه بین اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

شرف الشمس

رابطه بین اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه چه رابطه ای دارند ؟ علیرغم کلیشه‌ای که در مورد نوجوانانی با اختلالات غذاخوردن وجود دارد، بزرگ‌سالان زیادی نیز با مسائل مربوط به اختلال … …

رابطه بین اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه چه رابطه ای دارند ؟

علیرغم کلیشه‌ای که در مورد نوجوانانی با اختلالات غذاخوردن وجود دارد، بزرگ‌سالان زیادی نیز با مسائل مربوط به اختلال غذاخوردن دست به گریبان هستند، صرف نظر از این‌که در کدام مرحله از زندگی قرار دارند. و بسیاری از این بزرگسالان متاهل هستند. محققین روی این موضوع که چگونه اختلال در خوردن می‌تواند روی خانواده‌ها تاثیر بگذارد، تحقیقاتی صورت داده‌اند، اما عمده‌ی این تلاش‌ها روی رابطه‌ی فرزند/والدین متمرکز بوده‌است. تحقیق زیادی روی اثر اختلالات خوردن روی روابط عاشقانه و همسران صورت نگرفته‌است.

رابطه بین اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

اختلال غذاخوردن چگونه روی روابط تاثیر می‌گذارد؟

همسرانی که رابطه‌ای عاشقانه دارند و با اختلال در خوردن دست به گریبان هستند، اغلب گزارش می‌دهند که صمیمیت عاطفی در رابطه‌شان کاهش یافته‌است. ممکن است فاصله‌ی بین آن‌ها- فقدان حس همسر بودن یا نزدیکی- با بیش‌تر شدن علائم اختلال در یکی زوجین، بیش‌تر شود.
اختلالالات خوردن به این معنا است که ذهن فرد بیش از حد درگیر غذا، وزن یا شکل اندام باشد، به حدی که دیگر نتواند به چیز دیگری فکر کند. این شامل روابط آنها نیز می‌شود. آدم‌هایی که مبتلا به اختلالات خوردن هستند، ممکن است از پذیرفتن دعوت برای خوردن شام بیرون از خانه سر باز بزنند، یا برای کنترل میزان غذایی که می‌خورند یا جلوگیری از این‌که هنگام خوردن در معرض تماشای شخص دیگری باشند، غذای خود را با همسرشان شریک شوند.

صمیمت جنسی نیز ممکن است دچار آسیب شود. اختلالات خوردن می‌تواند با آمنوره (عدم جریان ماهیانه‌ی زنان به علت وزن کم بدن یا کمبود کالری دریافتی) و عدم تعادل هورمونی مرتبط باشد، و نهایتا منجر به کاهش در میل جنسی شود. به علاوه، شرم از بدن و دیگر نگرانی‌های مرتبط با تصویر بدن می‌توانند تبدیل به موانعی برای صمیمیت جنسی شوند. این می‌تواند کسانی را که دچار اختلالات خوردن هستند، از همسر یا شریک زندگی‌شان دورتر کند.

اختلال غذاخوردن تدریجا مهم و تاثیرگذار می‌شود و فکر انسان را مشغول خود می‌کند، به حدی که اغلب به عنوان عاملی که جای روابط بین‌فردی را می‌گیرد، از آن یاد می‌شود.

طرفین یک رابطه چه‌طور می‌توانند به هم کمک کنند؟

در حالی که مشکلات رابطه‌ای اغلب پیچیده هستند، شریک زندگی ما می‌تواند کارهای زیادی برای کمک به ما انجام دهد، او می‌تواند نقشی حیاتی در فرآیند بهبودی ما ایفا کند. هم بهبود در اختلال غذاخوردن و هم ساختن یک رابطه‌ی سالم‌تر، احتمالاتی واقعی هستند. در ادامه فهرستی می‌بینیم از شیوه‌هایی که همسرها می‌توانند در حل این مشکل به شما کمک‌ کنند.

۱. خودتان را تعلیم دهید.

مهم است که طرفین یک رابطه تا حد امکان درباره‌ی اختلال غذاخوردن آموزش ببینند. اختلالات خوردن پیچیده، چندوجهی و اغلب برای طرفین یک رابطه گیج‌کننده است. اطلاعات بسیار زیادی موجود است که می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که اختلالات خوردن چیست و تصورات غلط و باورهای رایج را از ذهن خود پاک کنید. حضور در سمینارها و شنیدن و خواندن مطالب دست اول از بیمارانی که بهبودی حاصل کرده‌اند و می‌توانند درباره‌ی اختلالات‌شان و سفر خود در مسیر بهبودی صحبت کنند، اغلب کمک‌کننده است. وب‌گاه انجمن ملی اختلالات خوردن (ان‌ای‌دی‌ای) اغلب منبع و نقطه‌ی شروع فوق‌العاده‌ای است برای کسی که می‌خواهد بیش‌تر یاد بگیرد.

۲. شریک زندگی خود را حمایت کنید.

گاهی اوقات، شریک زندگی ما شخصیتی چنان حمایت‌گر و نگران دارد که بدون این‌که خودش بخواهد از یک شریک زندگی رمانتیک به پدر و مادرمان یا یک “پاسبان غذا” تبدیل می‌شود. در مقابل، گاهی هم شریک زندگی‌مان از ترس این‌که چیز اشتباهی بگوید یا ما را بیش از پیش غرق در اختلال موجود کند، خودش را کنار می‌کشد و چیزی نمی‌گوید. هیچ یک از این‌ها استراتژی خوبی نیست.

موثرترین روش این است که طرفین یک رابطه با هم صحبت کنند. اگر متوجه شده‌اید که مخاطب خاص‌تان در حال سپری کردن دوره‌ی سختی است، باید نظر خود را آزادانه بیان کنید—حتی جمله‌ای ساده‌ای مثل “به نظر می‌رسد که امروز برای تو روز سختی است” نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. می‌توانید از شریک زندگی‌تان بپرسید که آیا چیزی نیاز دارد، یا چه کمک یا حمایتی از دست‌تان بر می‌آید. از آن‌جایی که اختلال غذاخوردن غالبا در اختفا و انزوا رخ می‌دهد، صحبت کردن با شریک زندگی تاثیری بسیار مهم و حیاتی دارد.

۳. گروه‌های حمایتی

همچنین، بسیاری از زوجین نیاز دارند که مورد حمایت قرار بگیرند. صحبت کردن با کسانی که در موقعیتی مشابه قرار دارند، می‌تواند آرامش‌بخش باشد. درمان‌گرها، مراکز درمانی، و سازمان‌های حمایتی اغلب گرو‌هایی برای زوجین و دیگر اعضای خانواده دارند. چنین منابعی باعث می‌شوند شما احساس کنید که در تجربه کردن چنین اختلالی چندان تنها نیستید.

۴. درمان

بسیاری از زوجین به همراه یک متخصص در زمینه‌ی اختلال غذاخوردن که پیچیدگی‌های این مشکل را درک می‌کند، از مزایای خود درمانی یا زوج درمانی بهره می‌برند. درمان می‌تواند شامل مکانی امن برای صحبت درباره‌ی نگرانی‌ها و ترس‌های شما، و همین‌طور یاد گرفتن راه‌های جدیدی برای کنار آمدن با احساسات و شیوه‌هایی برای حمایت شریک زندگی‌تان باشد.

علی‌رغم پیچیدگی‌های اختلال غذاخوردن و تاثیر احتمالی آن روی روابط، امیدوار ماندن بسیار مهم است. راه چاره و درمان برای این اختلال وجود دارد و بهبودی امکان‌پذیر است. بسیاری از زوجین دریافته‌اند که با هم سفر کردن در مسیر بهبودی، حقیقتا می‌تواند کمک کند که یکدیگر را نزدیک‌تر به هم احساس کنند و رابطه‌شان را تقویت کنند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده:کری گاتلیب

منبع: سایکولوژی تودی

موضوع محوری:

اختلال غذاخوردن و روابط عاشقانه

  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×