غذاها با اخلاق و خلق و خو چه رابطه ای دارند؟

غذاها با اخلاق و خلق و خو چه رابطه ای دارند؟

شرف الشمس

غذاها با اخلاق و خلق و خو چه رابطه ای دارند؟

در افرادی که به طور منظم و سر وقت غذا نمی خورند، قند خون دائما در حال تغییر است و ثبات لازم را ندارد

غذاها با اخلاق و خلق و خو چه رابطه ای دارند؟

غذاها با اخلاق چه رابطه ای دارند؟

به نظر کارشناسان تغذیه، اگر بدن شما از نظر شیمیایی و ترکیبات طبیعی خود متعادل باشد، خلق و رفتار شما هم متعادل می شود. عوامل زیادی می توانند تعادل بدن شما را به هم بزنند. به عنوان مثال، بسیاری از زنان دچار کم خونی هستند. این مسأله باعث افسردگی و خستگی زودرسی می شود، یا افراد سالمند معمولا با کمبود ویتامینهای گروه B مواجهند که روی سیستم عصبی و رفتاری بسیار مؤثر است. در افرادی که به طور منظم و سر وقت غذا نمی خورند، قند خون دائما در حال تغییر است و ثبات لازم را ندارد و همین مساله روی قدرت تفکر و تمری نتیجه خلق و خو تأثیر می گذارد. بعضی از مردم هم به بعضی مواد شیمیایی موجود در غذا حساسیت دارند که حین مصرف این مواد غذایی خاص، خلق و خوی آنها دچار مشکل می شود.

در مطالعه ای که روی ۲۰۰ نفر از مردم انگلستان انجام شد، تأثیر غذا بر سلامت ذهنی و روانی افراد، مورد مطالعه قرار گرفت. به این افراد توصیه شد مصرف غذاهایی را که برای خلق و خو استرس زا هستند، قطع کنند و همزمان مقدار غذاهایی را که از ذهن و خلق فرد حمایت می کنند افزایش دهند. مواد غذایی که برای فرد، استرس زا (یا تنش زا) محسوب می شوند، شامل شکر، کافئین (موجود در قهوه)، الكل و شکلات (در صورت مصرف بیش از حد) است، در حالی که می توان برای مواد غذایی حمایت کننده خلق و خو، به آب، سبزی، میوه و ماهی اشاره کرد. ۸۸ درصد افرادی که از رژیم های غذایی حمایت کننده خلق و خو استفاده کردند، از نظر ذهنی و روانی وضعیت بهتری پیدا کردند. ۲۶ درصد آنها اظهار کردند که تغییر خلق و خو در آنها کمتر شده است. در ۲۶ درصد دیگر تعداد حملات پانیک (هراس) و اضطراب کمتر شده بود و ۲۴ درصد دیگر عنوان کردند کمتر دچار حالت افسردگی شدند.

غذاها با اخلاق چه رابطه ای دارند؟

تغذیه و خلق و خو 

گروه عظیمی از مواد شیمیایی موجود در مغز که خلقیات را کنترل می کنند ( میانجی عصبی) نام دارند. معروف ترین آنها سروتونین است که به عنوان ماده شادی آور به حساب می آید.

این مواد شیمیایی تعیین می کنند که آیا شما احساس خوبی دارید یا خیر، کاملا پر انرژی هستید یا کاملا خسته اید، تحریک پذيرید یا کلافه به نظر می رسید. این مواد شیمیایی موجود در مغز که کاملا حیاتی هستند برای این که عملکرد طبیعی داشته باشند به انرژی نیاز دارند و و مغز یکی از معدود نواحی بدن است که برای تأمین انرژی خود، کاملا و فقط به گلوکز وابسته است گلوکز در شکر، قند و بسیای مواد دیگر وجود دارد.

متخصصان معتقدند اگر سطح گلوکز خون (قند خون)، تمام طول روز در شرایط پایداری باقی بماند و توسان نداشته باشد، به تدریج این مواد شیمیایی موجود در مغز را تغذیه می کند و مشکلی پیش نمی آید. برای این که قند خون حالت پایداری پیدا کند، باید از کربوهیدرات هایی استفاده کرد که قند خون را ناگهان بالا نمی برند. این کربوهیدرات ها در نان حاوی غلات، لوبیا، غلات کامل، سویا، سیب، هلو و سایر میوه ها وجود دارند. موادی مثل کیک، پای میوه، چیپس، شکلات و شیرینی قند خون را سریعا افزایش می دهند. در نتیجه بدن شما ناچار می شود برای ورود این قندها به درون سلول یا ذخیره کردن آنها به طور ناگهانی و به شدت، هورمون انسولین ترشح کند و تعادل طبیعی سیستم کنترل کننده قند خون بر هم می خورد.

  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×