رابطه نوشیدن قهوه با اشتها

رابطه نوشیدن قهوه با اشتها

شرف الشمس

رابطه نوشیدن قهوه با اشتها

مطالعات ثابت کرده که اگر قصد کاهش وزن دارید، لازم است تا از قهوه ی بدون کافئین استفاده کنید

رابطه نوشیدن قهوه با اشتها

حقایق و شواهد نشان می دهد که گرسنگی واشتها، توسط مجموعه ای از عوامل کنترل می شود و بر آن چه می خورید یا می نوشید و مقدار آن تأثیر می گذارد. بسیاری از مردم از قهوه برای کنترل اشتهایشان استفاده می کنند. قهوه به شما انرژی می دهد و شما را هوشیارتر می سازد. همچنین قدرت انجام فعالیت های فیزیکی را افزایش می دهد و اشتها را تا حد زیادی سرکوب می کند.

مطالعات ثابت کرده که اگر قصد کاهش وزن دارید، لازم است تا از قهوه ی بدون کافئین استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که نمی توانید در تمام طول روز قهوه بنوشید. توصیه ی متخصصان این است که برای کم کردن وزن بهتر است که از چای سبز استفاده کنید. 

حالا سؤال این است که آیا قهوه نوشیدنی سالمی است؟ جواب این سؤال ، بستگی به موارد بسیار دارد. چیزی که باید در مورد قهوه بدانید این است، که این ماده سیستم ناقل های عصبی و نیز هورمون های کورتیزول و انسولین را تعدیل می کند. به همین دلیل است که قهوه در مورد برخی از افراد، موجب خواب آلودگی می شود. نوشیدن قهوه و حسی که بعد از آن به شما دست می دهد، بستگی به عوامل مختلفی چون زمان صرف قهوه، سن شما، ساختار فیزیکی بدن تان و عوامل دیگر دارد.

هورمون ها روی احساس های مختلف تأثیر می گذارند، به همین دلیل، ممکن است شما در مواقع خاصی از روز، بیشتر از بقیهی افراد احساس گرسنگی داشته باشید. مثلا زنان در هنگام گرسنگی یا عادت ماهانه، بیشتر غذا می خورند و مردان نیز در هنگامی که دچار فشار استرس هستند. سه هورمون در گرسنگی نقش دارند. گرلین Ghrelin، پپتيد دبل وای Peptide YY، و لپتین Leptin. گرلین در معده، لپتین در سلول های چربی و پپتید در روده ترشح می شود. قهوه با تنظیم و تعدیل این هورمون ها، اشتهای شما را تنظیم می کند. 

محققان دوفرضيه را برای ارتباط بین قهوه و گرسنگی در نظر گرفته اند. اول این که «قهوه، چه کافئین دار و چه بدون کافیین، موجب کاهش ترشح هورمون های لپتین، پپتيد دبل وای وگرلین، و در پی آن سبب سرکوب اشتها و کاهش گرسنگی می شود». نظریه ی دوم نیز از بسیاری جهات به اولی شبیه است، با این تفاوت که برای تأثیر قهوه بر متابولیسم بدن، بازه ی زمانی یک یا نهایتا دو ساعته را در نظر می گیرد. در واقع برخی از ترکیبات قهوه موجب ایجاد حس رضایت و در نتیجه مصرف غذای کمتر می شود.

رابطه قهوه و اشتها

با مصرف قهوه به میزان مناسب در کنار رعایت سبک تغذیه سالم، میتوان به وزن مناسب رسید

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است که برای سلامتی بسیار اهمیت دارد. البته مواد مضری هم برای برخی از افراد دارد و این در صورتی است که آن ها مقدار زیادی از این نوشیدنی را مصرف کنند. بنابراین اگر برای سرکوب اشتهایتان به قهوه ایمان دارید، باید استراتژی دیگری را هم اتخاذ کنید. قدم اول این است که قهوه ی بدون کافئین بنوشید و سپس از یک غذای مکمل سالم که اثر مشابهی بر بدن شما دارد بهره مند شوید. برای برخی از مردم این ماده می تواند سیب یا موز باشد، در حالی که عده ی دیگری از گوجه فرنگی با غلات کامل استفاده می کنند. از سوی دیگر این نکته حائز اهمیت است که بدانید فاکتورهای دیگری هم در ایجاد احساس گرسنگی دخيل اند؛ از جمله می توان به نخوردن صبحانه اشاره کرد. نخوردن صبحانه، یا صبحانه ای که از لحاظ موا مغذی مثل فراورده های لبنی، میوه ها و غلات غنی نباشد، می تواند در شما احساس گرسنگی بیشتری ایجاد کند.

همچنین این احساس در افرادی که به خوردن مداوم غذا عادت کرده اند، کسانی که بی حوصله اند یا استرس دارند بیشتر ایجاد می شود. حاملگی، دوران قاعدگی و مشکلات تیروئیدی نیز بر میزان اشتها و گرسنگی تأثیرگذارند.

نباید انتظار داشته باشید که قهوه، تنها راه حل برای کنترل گرسنگی تان باشد و مانند یک معجزه و راه حل جادویی عمل کند. اگر درست غذا نخورید، معده ی شما تمایل بیشتری به غذاخوردن پیدا می کند و ولع شما بیشتر می شود. پس در غذاخوردن اعتدال را رعایت کنید.

  • ۱۱ تیر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×