راه هایی برای سالم نگه داشتن کلیه ها

راه هایی برای سالم نگه داشتن کلیه ها

شرف الشمس

راه هایی برای سالم نگه داشتن کلیه ها

چگونه می توان با راه های ساده خانگی سلامت کلیه ها را طولانی تر کرد؟

راه هایی برای سالم نگه داشتن کلیه ها

راه هایی برای سالم نگه داشتن کلیه ها

چگونه می توان با راه های ساده خانگی سلامت کلیه ها را طولانی تر کرد؟

مصرف مسکن

مصرف زیاد ایبوپروفن و ناپروکسن ، ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.

مسکن خوردن

مراقب آنتی بیوتیک ها باشید

در صورت استفاده زیاد از آنها ، این داروهای ضد باکتری می توانند به کلیه های شما آسیب برساند. حتی اگر کاملاً سالم باشیدباز هم بی خطر نیستند، اگر کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند ، این مسیله جدی تر است. برخی از انواع آنتی بیوتیک ها عبارتند از : پنی سیلین ها، سولفونامیدها و سفالوسپورین ها

از مکمل های گیاهی پرهیز کنید

مکمل ها بی خطر نیستند ، برخی ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند. در صورت ابتلا به بیماری های کلیوی ، این موارد به ویژه می توانند مضر باشند زیرا می توانند شرایط را بدتر کنند یا بر عملکرد برخی داروها تأثیر بگذارند.

غذای سالم بخورید

کلیه های شما همه چیزهایی را که می خورید یا می نوشید ، از جمله هر چیز دیگری که برای شما بد باشد ، مانند مقدار زیادی چربی ، نمک و قند ،را پردازش می کنند. با گذشت زمان ، رژیم غذایی بد می تواند منجر به فشار خون بالا ، چاقی ، دیابت و سایر شرایطی شود که برای کلیه های شما سخت است. یک رژیم غذایی سالم دارای سبزیجات ، میوه ها ، و غلات سبوس دار و تعداد کمی از غذاهای فرآوری شده هستند که بسیار برای کلیه های شما مفیدند.

رژیم غذایی

مراقب مصرف نمک باشید

این ماده معدنی به روش های مختلفی روی افراد تأثیر می گذارد. از نظر برخی ، به نظر می رسد میزان پروتئین در ادرار را افزایش می دهد. در صورت وجود بیماری می تواند به کلیه های شما آسیب برساند یا بیماری کلیوی را بدتر کند. مقادیر زیادی نمک همچنین احتمال فشار خون را بالا می برد ، که یک دلیل اصلی بیماری کلیوی و سنگ کلیه است که بسیار دردناک است .

آب کافی بنوشید

آب به جذب مواد مغذی مهم به کلیه ها کمک می کند و مواد زائد را به شکل ادرار به مثانه منتقل می کند. اگر به اندازه کافی ننوشید ، فیلترهای ریز داخل کلیه ها می توانند متوقف شده و منجر به سنگ کلیه و عفونت شوند. چهار تا شش لیوان در روز به طور معمول درست است ، اما اگر بیمار هستید یا در گرما مریض هستید ، ممکن است بیشتر نیاز به آب داشته باشید.

ورزش کنید

ورزش درست مانند یک رژیم غذایی سالم ، به جلوگیری از بیماری مانند دیابت و بیماری های قلبی که می تواند منجر به آسیب کلیه شود ، کمک می کند. حداقل پنج روز در هفته 30 تا 60 دقیقه کار کنید. اگر مدتی این کار را نکرده اید ، آهسته شروع کنید.

نوشیدن آب

چکاپ کنید

دانستن خطر ابتلا به بیماری کلیوی مهم است. احتمال دارد که شما یا نزدیکانتان به بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، دیابت یا سابقه خانوادگی نارسایی کلیه مبتلا باشید. در این موارد ، پزشک ممکن است آزمایش کلیه خاص را به عنوان بخشی از معاینه منظم شما پیشنهاد کند.

الکل

اگر شما سالم هستید ، نوشیدن مقدار کم الکل به احتمال زیاد به کلیه های شما آسیب نمی رساند. اما نوشیدن زیاد (داشتن بیش از چهار فنجان در کمتر از 2 ساعت) می تواند باعث آسیب ناگهانی  جدی شود و احتمالاً منجر به مشکلات طولانی مدت شود. الکل اغلب می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود ، که باعث میشود کلیه های شما به خوبی کار نکند وهمچنین الکل منجر به افزایش وزن ، بیماری کبد ، فشار خون بالا نیز میشود.

سیگار

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش داده و به رگ های خونی آسیب می رساند ، که با کند شدن جریان خون آنها بر کلیه های شما تأثیر می گذارد. به علاوه ، استعمال دخانیات می تواند بر برخی داروها تأثیر بگذارد. این مسئله جدی است زیرا فشار خون بالا کنترل نشده دلیل اصلی بیماری کلیه است.

سیگار

دیابت و فشار خون

دو بیماری رایج که بر کلیه های شما تأثیر می گذارد ، دیابت و فشار خون بالا است. رژیم متعادل و ورزش منظم می تواند به کنترل هر دو کنترل کمک کند. در مورد دیابت ، مراقب قند خون خود باشید و در صورت نیاز انسولین مصرف کنید. برای فشار خون بالا،  خود را مرتباً معاینه کنید و تمام داروها را دقیقاً مطابق تجویز پزشک مصرف کنید.

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: مجله اینترنتی webmd

  • ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×