۱۰ راه برای یافتن انگیزه یادگیری حتی اگر از دوره تحصیلتان بسیار گذشته است

۱۰ راه برای یافتن انگیزه یادگیری حتی اگر از دوره تحصیلتان بسیار گذشته است

۱۰ راه برای یافتن انگیزه یادگیری حتی اگر از دوره تحصیلتان بسیار گذشته است

جهان اطراف ما به سرعت در حال تغییر است و شغل ما هم در معرض خطر جایگزینی با هوش مصنوعی قرار دارد. اگر می خواهیم رشد و توسعه داشته باشیم باید مهارت های جدید را زودتر از ماشین ها فرا بگیریم

۱۰ راه برای یافتن انگیزه یادگیری حتی اگر از دوره تحصیلتان بسیار گذشته است

به عنوان یک انسان ما نیاز به یادگیری و گسترش و رشد دانش داریم. نوع یادگیری می تواند بین افراد، متفاوت باشد. برخی از مردم دوست دارند درباره شایعات و کارهایی که دیگران انجام می دهند بشنوند، برخی دوست دارند کتاب هایی مربوط به طبیعت را مطالعه کنند و برخی دیگر به دنبال کردن اخبار علاقه نشان می دهند. اینها همه به نوعی دانسته های ما را افزایش می دهند. 

همانند تمام یادگیری ها، برخی از دانش های به دست آمده مفید هستند و بعضی دیگر اهمیت کمتری دارند. شایعات و نظرات درباره آخرین اخبار به دست آمده، رشد فکری برای شما به دنبال نخواهد داشت و به احتمال زیاد حسی گذرا از عصبانیت، غم یا شادی به شما می دهد. درحالیکه دانش های دیگر مانند یادگیری یک مهارت جدید یا یک زبان جدید می تواند به رشد ذهنی شما کمک کند و منجر به پیشرفت حرفه ای و افزایش درآمد شما شود. 

دشواری برای بسیاری از مردم پیدا کردن انگیزه یادگیری پس از گذراندن دوره تحصیلی و به صورت آزاد است. به عنوان مثال شاید اغلب ما در دوران مدرسه از یادگیری زبان های خارجی بیزار بودیم اما اکنون پس از طی سالها از آن دوره به دنبال یادگیری یک زبان باشیم زیرا هم می توانیم به کمک آن پیشرفت شغلی داشته باشیم و هم دوستان جدیدی پیدا کنیم. 

جهان اطراف ما به سرعت در حال تغییر است و شغل ما هم در معرض خطر جایگزینی با اتوماسیون و هوش مصنوعی قرار دارد. اگر ما می خواهیم رشد و توسعه داشته باشیم باید مطمئن شویم که مهارت های جدید را زودتر از اتوماسیون ها فرا می گیریم. 

بنابراین در اینجا چند راه وجود دارد که می تواند به شما انگیزه دهد تا پس از فارغ التحصیلی از مدرسه هم به یادگیری ادامه دهید. 

۱. چیزی را که می خواهید یاد بگیرید انتخاب کنید

وقتی ما در مدرسه بودیم درباره چیزی که یاد می گرفتیم حق انتخاب نداشتیم و صرفا موظف بودیم همه چیز را یاد بگیریم. به طور مثال شاید از ریاضی متنفر بودیم اما باز هم ناچار بودیم آن را یاد بگیریم. اما امروز حق انتخاب داریم و می توانیم به انتخاب خود چیزهای جدید و سرگرم کننده بیاموزیم. بازاریابی، مدیتیشن، زبان، هنر و غیره، هر کدام که برایتان جذاب است را انتخاب کرده و شروع به یادگیری نمایید. 

۲. نتیجه ای که خواهید گرفت را به یاد بیاورید

شاید شما از آموختن زبان های خارجی لذت نبرید و احساس کنید زمان برایتان به کندی می گذرد. بنابراین روزهایی که علاقه ای به یادگیری اش ندارید به خودتان یادآوری کنید چرا این کار را انجام می دهید. تجسم کنید به یک مغازه یا رستوران در آن کشور می روید و به راحتی می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. یا سوار تاکسی می شوید و با راننده درباره آخرین اخبار گفتگو می کنید. انجام این کار به سرعت خلق و خوی شما را تغییر می دهد و فعل ها، اسم ها و مفاهیم را با سرعت بیشتری یاد خواهید گرفت. 

۳. برای قوی کردن احساس یادگیری یک "چرا" برای خود بسازید

برای یادگیری یک چیز جدید می توانید یک استدلال بیابید تا دلیلی قوی برای یادگیری داشته باشید. مطمئنا لحظه کوتاه پیروزی ممکن است رضایتی به ارمغان بیاورد اما این آخرین بار نیست. اگر دلیل شما برای یادگیری این است که مهارتی جدید یاد بگیرید تا عملکردی بهتر داشته باشید، همیشه انگیزه ای قوی برای ادامه تحصیل خواهید داشت. قبل از شروع یک پروژه یادگیری جدید، به این فکر کنید که چرا شما می خواهید این موضوع خاص را بیاموزید. یک دلیل قوی پیدا کنید تا نیازهای عاطفی تان را پاسخ دهد. هنگامی که دلایل شما به احساساتی همچون شادی، عشق و یا تحقق مربوط می شود به دنبال انگیزه ای برای یادگیری خواهید رفت. 

۴. یک هدف داشته باشید

هر بار پیش از خواب هدف تان را برای خود یادآوری کنید و خود را در بهترین حالت تحقق رویایتان تصور کنید. این کار نه تنها به شما انگیزه ای برای شتاب کردن می دهد بلکه هیجان پیدا می کنید زیرا احساس آن لحظه را تصور می کنید. 

۵. ترکیب کردن روش های مختلف یادگیری

اگر مانند دوران تحصیل تنها یک روش و آن هم خواندن کتب درسی برای یادگیری وجود داشته باشد، همه چیز بسیار خسته کننده می شود. شاید شما علاقه ای به مطالعه زمین شناسی نداشته باشید اما مجبور به خواندنش شوید. امروزه روش های مختلفی برای یادگیری وجود دارد. ما می توانیم به ویکی پدیا رجوع کنیم تا یک درک پایه ای از موضوع داشته باشیم سپس می توانیم کتاب هایی در اینترنت بیابیم و مطالعه کنیم. بعد می توانیم به سایت های آنلاین برای تماشای ویدیو برویم تا فیلم های مربوط به آن موضوع را تماشا کنیم. این سه راه روش های بسیار خوبی برای یادگیری در همه زمینه ها هستند. این روش ها در عین حال بسیار هم سرگرم کننده هستند و بر اساس روحیه تان می توانید هر روشی را که می پسندید انتخاب کنید. 

۶. عضویت در گروه های آنلاین

گروه ها یک راه عالی برای بحث و گفتگو و حفظ انگیزه در هنگام یادگیری هستند. شما می توانید به گروه های آموزشی و تبادل نظر در شبکه های مجازی بپیوندید و پاسخ سوالات تان را به راحتی بیابید. شما حتی می توانید سوالات خود را از طریق هشتگ ها بپرسید تا از سراسر جهان پاسخ های متفاوتی دریافت کنید. اگر انگیزه شما در حال کاهش است، یک سوال در یکی از این گروه ها بنویسید تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد. شما به زودی انگیزه از دست رفته تان را باز خواهید یافت. 

۷. هر روز زمانی را برای مطالعه تعیین کنید

این کار واقعا جواب می دهد. حتما یک ساعت از وقت روزانه خود را برای مطالعه درباره چیزی که می خواهید یاد بگیرید کنار بگذارید. اگر احساس می کنید فرصت ندارید و در روز وقت کم می آورید بهتر است یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید تا فرصت مطالعه روزانه را از دست ندهید. 

۸. ایجاد اهداف کوتاه مدت

خوبی تعیین ایجاد اهداف کوتاه مدت در این است که شما زود به نتیجه دلخواه می رسید و حسابی به خودتان افتخار می کنید. همین مساله باعث می شود شما بیشتر انگیزه پیدا کنید که هدف نهایی خود را به نتیجه برسانید و در راه رسیدن به آن بیش از پیش تلاش نمایید. 

۹. به دنبال راه های مختلفی برای یادگیری باشید

هرگاه احساس کردید انگیزه تان را از دست داده اید، فورا راه یادگیری خود را تغییر دهید. به طور مثال چند کتاب آموزشی در سطوح مختلف بخرید و هر وقت یک کتاب تمام شد به سراغ کتاب بعدی بروید تا هم سطح آموزشی تان بالاتر برود و هم از خواندن تنها یک کتاب خسته نشوید. در ضمن می توانید به گوگل هم پناه ببرید و از آموزش های آن هم استفاده کنید. بدین طریق و به کمک تنوعی که در آموزشتان وجود دارد به این راحتی انگیزه یادگیری خود را از دست نخواهید داد. 

۱۰. به خودتان پاداش های کوچک بدهید

این یک راه عالی برای حفظ انگیزه شماست. هنگامی که یک قسمت از یادگیری تان را با موفقیت پشت سر می گذرانید، به خودتان پاداش بدهید. این پاداش می تواند جشن گرفتن با دوستان یا خرید یک هدیه برای خودتان باشد. یکی از مزایای پاداش این است که بخش لذت مغز شما فعال می شود و مغز درک می کند که وقتی چیزی را با موفقیت آموختید، چیزی لذت بخش اتفاق می افتد. وقتی مغز شما این را درک می کند بدان معنیست که هر زمانی که احساس عدم انگیزه کنید، انگیزه شما خیلی زود باز خواهد گشت.

نتیجه گیری

یادگیری چیزی جدید می تواند دشوار باشد. ابتدا به خاطر هیجانات اولیه بسیار عجله می کنید و انگیزه دارید بنابراین یادگیری بسیار آسان است اما به مرور زمان این هیجان اولیه از بین می رود و شما نیاز به یافتن راه هایی دیگر برای ایجاد انگیزه در خودتان دارید. 

این ده راهنمایی کمک می کند تا مطمئن شوید زمانی که از شور و شوق اولیه رها شدید و یادگیری برایتان سخت شد، شما باید انگیزه ای دیگر برای ادامه سفر و گسترش دانش خود داشته باشید.  

مترجم: پردیس کیانی

  • ۱۰ دی ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×