راه پیشگیری و رفع کامل جوشهای دوران بلوغ

راه پیشگیری و رفع کامل جوشهای دوران بلوغ

راه پیشگیری و رفع کامل جوشهای دوران بلوغ

بروز جوشهای دوران بلوغ به علت فعالیت شدید غدد چربی است که به وسیله هورمون آندروژن تحریک می شوند.

راه پیشگیری و رفع کامل جوشهای دوران بلوغ

جوشهای دوران بلوغ چرا ظاهر میشوند

جوش های دوران بلوغ یا آکنه در روی پوست صورت، گردن، سینه، پشت و شانه ها ظاهر می شوند. به طور کلی هر جایی از پوست که دارای مقدار زیادی غده چربی باشد، مستعد بروز جوش است. با درمان مناسب، می توان میزان جوش ها را کم کرد.

 

ایجاد جوشهای دوران بلوغ در پسرها و دخترهای جوان به این علت است که پاره ای از هورمون ها تغییراتی را در پوست به وجود می آورد. هورمون جنسی مذکر به نام تستوسترون در مردها بیشتر از زن هاست. در دوره بلوغ میزان این هورمون در هر دو جنس افزایش پیدا می کند. تستوسترون باعث بزرگ شدن غده های چربی می شود علاوه بر این سلول هایی که در مسیر منافذ پوست قرار دارد، کراتین بیشتری تولید می کند.

از مواد غذایی موثر در درمان جوش، می توان به سبزی ها، میوه ها ، حبوبات و دانه های غذایی اشاره کرد. همچنین تمام غذاهایی که دارای شکر تصفیه شده یا غلیظ است باید از رژیم غذایی بیمار حذف شود. افزون بر این باید از مصرف غذاهای حاوی چربی ترانس مانند مارگارین، کره و ... اجتناب کرد.

 

این التهاب های پوستی نه حاصل ضعف بهداشتی هستند و نه به علل غذایی ایجاد می شوند بلکه این شما هستید که می توانید وضع جوش های خود را بدتر و شرایط خود را وخیم تر کنید یا با به کار بردن توصیه های درست باعث بهتر شدن وضع پوست خود شوید.

علل ایجاد جوشهای دوران بلوغ

جوش یک مشکل پوستی است که وقتی چربی بیش از اندازه در پوست تولید و با سلول های مرده ترکیب شود و حفره ها و منافذ پوست را مسدود کند، ایجاد می شود. جوش پوستی در نوجوانی به حدی شایع است که یک بخش طبیعی از رشد انسان در نظر گرفته می شود. اگر زیاد جوش می زنید، این مهم است که چرخه تولید و تشدید آن را بشناسید و راه های رفع آن را بدانید.

 

جوشهای دوران بلوغ

جوشهای دوران بلوغ به دلیل افزایش تجمع چربی ایجاد میشوند

دوران بلوغ و نوجوانی، دوران خاصی برای همه ما بوده است. به همین علت است که اغلب ما هنگامی که فرزندانمان وارد این مرحله از زندگی شان می شوند، نگران آنها می شویم و می خواهیم هرطوری که شده آگاهانه به آنها کمک کنیم که این دوره را با آرامش بیشتری پشت سر بگذارند و حداقل، اشتباهات ما را تکرار نکنند. یکی از مواردی که در این دوران برای نوجوانان استرس و درگیری ذهنی زیادی ایجاد می کند، ظاهر آنهاست. در دوران نوجوانی به علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمون های جنسی، پیاز مو و غدد عرق، در محل های ویژه ای از بدن رشد بیشتری می کنند و فعال تر می شوند.

 

فولیکول های مو روی صورت مردان و نواحی خاصی از بدن فعال تر می شوند و انتهای موها زبرتر خواهد شد. غدد چربی روی صورت، سینه و قسمت بالای پشت فعال می شوند و دانه های ریزی که به جوش های غرور جوانی معروفند، ممکن است بروز کنند.

پیشگیری و درمان جوشهای دوران بلوغ

1 یکی از تغییرات چشمگیری که در این دوره در پوست ایجاد می شود، ظاهر شدن تعدادی خال رنگدانه دار است که معمول ترین آنها کک است. این لک ها به علت عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست و تجمع آن در نقاط ویژه ای تظاهر می کنند. کک ومک در نوجوانان سفیدپوست با احتمال بیشتری ظاهر می شوند و معمولا در نواحی ای از بدن که بیشتر در معرض اشعه آفتاب قرار می گیرند، دیده می شوند.


2 یکی از مشکلات پوستی که در دوره نوجوانی بروز می کند، جوش های غرور است که 90 درصد پسرها و 80 درصد دخترها را مبتلا می کند.


3 بروز جوش های غرور جوانی به علت فعالیت شدید غدد چربی است که به وسیله هورمون آندروژن تحریک می شوند.


4 این جوش ها ابتدا به صورت نقاط سفیدرنگی هستند که به علت انباشته شدن چربی مترشحه در مجاری غدد چربی در پوست ایجاد می شوند. پس از مدتی در اثر فشار مواد کراتینی، مجاری باز و مواد داخل آن، در اثر اکسیداسیون سیاهرنگ می شود. چنانچه شرایط برای توسعه آنها مناسب باشد، در اثر عوامل میکروبی به صورت جوش های برجسته التهابی خودنمایی می کنند. محل معمولی این جوش ها بیشتر در صورت است ولی در قسمت بالای قفسه سینه، پشت و روی شانه ها و بازوها هم بروز می کنند.

جوشهای دوران بلوغ
  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×