رعایت چه نکاتی در کوهنوردی مهم است؟

رعایت چه نکاتی در کوهنوردی مهم است؟

رعایت چه نکاتی در کوهنوردی مهم است؟

کوهنوردی یکی از مهیج ترین اشکال طبیعت گردی است با وجود سختی های موجود در این رشته ورزشی به حفظ و بهبود سلامت فیزیکی و روحی شما کمک می شود.

رعایت چه نکاتی در کوهنوردی مهم است؟

نکاتی در مورد کوهنوردی

۱. راجع به کوهی که قرار است آن را فتح کنید تحقیق کنید. دانش خود را در مورد شرایط آب و هوایی آن منطقه بالا ببرید. از تجربیات دیگر کوهنوردان در مورد کوه مورد نظر استفاده کنید.

۲. به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید که راهی کوه می شوید.و حتی مسیر رفت و برگشت را اطلاع داده و زمانی هم که به پای کوه رسیدید به ایشان خبر دهید سعی کنید.تنها به کوه نروید.

۳.بدن خود را آماده برای صعود کنید از آنجایی که ارتفاع و سنگینی ورزش کوهنوردی بدن اثر می گذارد باید جسمتان را آماده این ورزش کنید تاصعود عالی را در پیش داشته باشید.پیاده روی ،وزنه برداری، دویدن با وزنه و هر ورزشی که استقامت و قدرت بدن را بالا ببرد برای صعود سالم به شما کمک می‌کند.

۴. آموزش کوهنوردی ببینید.تحت نظر یک مجموعه آموزش کوهنوردی ببینید ممکن است در طول مسیر به موارد آموزش‌دیده نیاز پیدا کنید.آموزش کمک های اولیه، ایمنی در بهمن ،قدم زدن روی کوه های یخ و کوهنوردی در یخ از موارد مورد نیاز برای آموزش کوهنوردی هستند.

۵. وسایل ارتباطی ضروری، هنگام کوهنوردی تلفن خود را همیشه به همراه داشته باشید اگر در منطقه‌ای که کوهنوردی می‌کنید دارای پوشش مخابراتی نیست بیسیم و وسایل ارتباطی رادیویی ببرید

6. صحیح بنوشید و صحیح غذا بخورید تا پوست شما هنگام کوهنوردی اسیب نبیند. هیدراته بودن نقش بسزاییرا  در سلامت و نگهداری پوست دارد. دهیدراته شدن در طول کوهنوردی بوجود می اید. کوهنوردانمیدانند که این موضوع همه چیز، از انعطلاف تا سرعت و هوشیاری ذهن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. دهیتراته شدن نه تنها باعث خشکی پوست می‌شود بلکه سرعت درمانش را نیز کند می‌کند.

7. تغذیه مناسب در کوهنوردی دو مورد غذا و آب بسیار مهم می باشند. انرژی ای که ماهیچه ها از آن استفاده می کنند به شکل چربی و هیدراتهای کربن است. هیدراتهای کربن پس از ذخیره شدن در بدن برای فعالیت 2 تا 3 ساعت کافی هستند و بعد از آن ذخیره چربی سوخت مورد نیازبدن را تأمین می کند. در زمستان بدن به چربی بیشتری نیازدارد زیرا قسمتی از آن باید صرف تولید گرما شود. در یک برنامه کوهنوردی تقریباً همه چربی ای که از طریق خوردن کره یا سرخ کردن نیمرو و یا ماهی جذب بدن می شود، صرف سوخت و ساز بدن می شود.

8. پیشگیری از مارگزیدگی، مکان های خنک و سایه دار مثل غار یا کنار چشمه ممکن است خطرآفرین هم باشد. زیرا احتمال وجود مار در این مکان ها بسیار زیاد است. قبل از واردشدن به این مکان ها بسیار دقت کنید و با ایجاد سروصدا، مارها را از این مکان ها فراری دهید.
هنگام راه رفتن در میان علف های بلند با دقت به زیر پای خود نگاه کنید و هنگام راه رفتن حتما از یک چوبدستی استفاده کنید و با کشیدن آن به زمین و ضربه زدن به سنگ ها و یا شاخه های جلوی پایتان، مارها را فراری دهید. اکثر مارگزیدگی ها از ناحیه زانو به پایین است. پس در انتخاب کفش مناسب دقت کنید و از جوراب های ضخیم استفاده کنید.

9.وسایل مورد نیاز کوهنوردی را به طور کامل تهیه کنید. تجهیز وسایل مورد نیاز کوهنوردی صعود را برای شما این و مطمئن می سازد. از مهمترین ملزومات کوهنوردی کفش مناسب می باشد.

کوهنوردی

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب کوهنوردی

۱. کفش کوهنوردی باید ۱ تا ۱/۵ سایز از شماره پای شما بزرگتر باشد تا هنگام پایین آمدن از کوه به نوک انگشتان تان آسیب وارد نشود این را بدانید که کفش مناسب کوهنوردی به هیچ عنوان جا باز نمی کند.

۲. هنگام خرید کفش کوهنوردی جوراب ضخیم به پا کنید.

۳. بعد از پوشیدن کفش با یک با ضربه محکم به دیوار بزنید اگر بعد از ضربه های شما آسیب نرسید بدانید که آن کفش و مناسب شماست.

۴.کفش مناسب کوه قوزک پا را باید پوشش داده و از آن محافظت کند.

کفش

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×