روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

شرف الشمس

روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

1- چرا برای مارماریس سفرنامه مینویسم اولین بار در تابستان 1391 در جستجوی مقصدی جدید برای جهانگردی راهی شهر مارماریس در ترکیه شدم.آنقدر این سفر لذت بخش بود که برای بار دوم ،تابستان امسال همراه همسرم به این شهر سفر کردم تا اورا هم در...

روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

1- چرا برای مارماریس سفرنامه مینویسم

اولین بار در تابستان 1391 در جستجوی مقصدی جدید برای جهانگردی راهی شهر مارماریس در ترکیه شدم.آنقدر این سفر لذت بخش بود که برای بار دوم ،تابستان امسال همراه همسرم به این شهر سفر کردم تا اورا هم در لذت شهر مارماریس شریک کرده باشم.حالا این سفرنامه انگیزه ای است تا تجربه ام را به هموطنانم ارائه کنم تا آنها را نیز به این سفر ترغیب کنم و باعث شوم خاطره لذتی فراموش نشدنی از مارماریس در یادهایشان بماند.در نوشتن سفرنامه از لحن شخصی،برداشت شخصی و شیوه شخصی خود استفاده کرده ام تا برای خوانندگان تکراری نباشد.خوانندگانی که به دنبال نکات عملی و کاربردی سفر باشند میتوانند با مراجعه به این قسمتها،در زمان صرفه جویی کنند و توسط این نکات راهنماییهای مفیدی را دریافت کنند.عناوین را به گونه ای انتخاب کرده ام که با دسته بندی موضوعی، برای مراجعه مجدد، مطالب به روشنی قابل پیگیری باشند.امیدوارم این نوشته انتظارات خوانندگان را برآورده کند و برای من نیز جایزه ای به ارمغان آورد تا فرصت سفری دیگر را داشته باشم.

2- طراحی سفر : خلاقیت در محدودیت

فراهم کردن مقدمات سفر، برای من چالش خاطره انگیزی است.با افزایش قیمت دلار و به طبع آن افزایش قیمت تورها،برای مسافرت به مارماریس برای دو نفر حداقل پنج میلیون تومان مورد نیاز بود.ضمن اینکه این فقط هزینه تور بود و با احتساب هزینه های دیگر مسافرت ، تخمین هفت میلیون تومان،حداقل هزینه ای بود که باید برای سفردر نظر میگرفتم.مبلغی که از عهده حقوق کارمندی خارج بود.پس از تماسهای بسیار با آژانسها و دریافت قیمت تورهای مارماریس تقریبا از سفر منصرف شده بودم. ناامیدانه در آگهی های روزنامه و سایت Lastsecond پرسه میزدم که آگهی تورهای آنکارا توجه من را به خود جلب کرد.تورهای ارزان با اقامت 3 شب و با قیمت حدود 700 هزارتومان.جرقه ای در ذهنم زده شد.با آژانس آگهی دهنده تماس گرفتم و امکان تغییر تاریخ برگشت را جویا شدم.موافقت کردند. تور آنکارا را برای یک شب اقامت در هتل دو ستاره رزرو کردم. گام بعدی رزرو هتل در شهر مارماریس بود.

در تماس با آژانسی دیگر که خدمات رزرو هتل ارائه میدهد، از بین گزینه های پیشنهادی این آژانس، هتل 3 ستاره بلوپارک با خدماتInclusive All (صبحانه،ناهار، شام،میان وعده )را برای هشت شب اقامت،رزرو کردم. . با خرید بیمه مسافرتی (اهمیت بیمه در سفر به یک کشور خارجی آنقدر بدیهی است که نیاز به توضیح ندارد.هر گردشگری باید قبل از سفر به فکر بیمه باشد.چنانچه با تور سفر کنید،بیمه در قرارداد شما لحاظ خواهد شد اما اگر به صورت شخصی سفر خود را برنامه ریزی میکنید باید خودتان اقدام به تهیه بیمه نمایید.بیمه مسافرتی سامان را اگر به صورت آنلاین خرید کنید، 50% تخفیف به شما تعلق میگیرد و با پوشش 15000 هزار یورو،تقریبا تمام حوادث ناگوار محتمل در سفر را پوشش میدهد) نیازهای اولیه شامل بلیط هواپیمای رفت و برگشت،هتلهای محل اقامت و بیمه مسافرتی فراهم گردید.کل هزینه ها تا اینجا برای هر نفر حدودا یک و نیم میلیون تومان گردید.ضمن اینکه این هزینه 11 روز سفر و ده شب اقامت در هتل را پوشش میداد.تنها نکته منفی ، تحمل یک سفر 10 ساعته با اتوبوس بین شهری بود که شاید برای برخی خسته کننده باشد اما قطعا کاهش هزینه نزدیک به یک میلیونی ارزش آنرا دارد.

کل برنامه ریزی سفر و هزینه های آن را قبل از شروع سفر میتوانم در جدول زیر خلاصه کنم :

ردیف اقدام هزینه شرکت ارائه دهنده خدمت نکات و توضیحات کلیدی

1 گرفتن تور آنکارا با یک شب اقامت در هتل دو ستاره 710000برای هرنفر آژانس بزرگمهر دنیا ترانسفر فرودگاهی نیز در مسیر رفت شامل قرارداد بود
2 رزرو هتل سه ستاره برای 8 شب با خدمات inclusive All در مارماریس 530 $ آژانس ایوار خدمات شامل تمام وعده های غذایی،میان وعده در طول روز تا ساعت 12 شب
3 بیمه مسافرتی 22000تومان برای هر نفر بیمه سامان خرید آنلاین با تخفیف
4 پرداخت عوارض خروجی 65000 تومان برای هر نفر بانک ملی برای دریافت ارزمسافرتی،ارائه فیش پرداخت خروجی لازم است
5 دریافت حواله ارز مسافرتی 750000 تومان برای هر نفر شعب ارزی بانک ملت به ازاء هر نفر 300 دلار و با نرخ ارز مبادله ای
6 آماده کردن چمدان و بار سفر بسته به وجود فهرست اقلام جدول پیوست خودم و شریک زندگی بر اساس جدول پیوست همین سفرنامه که تقریبا تمام اقلام اساسی مورد نیاز را در برمیگرد و به عنوان یک فهرست کاربردی پیشکش خوانندگان عزیز میشود
جدول فوق،به عنوان فهرست اقدامات اساسی قبل از سفر توسط گردشگران ایرانی عزیز،قابل استفاده است.روزهای منتهی به سفر نیز به انتظار شیرین و جستجوی اینترنت گذشت.

3- آنکارا : تهرانی تمیز، در لباس عید

پرواز ماهان روز پنجشنبه ساعت 9 صبح به وقت آنکارا در فرودگاه Esenboga به زمین نشست.نکته قابل توجه خلوتی غیر عادی این فرودگاه بین المللی بود به طوری که در بدو ورود این حس به ما دست داد که تنها مسافران فرودگاه ما هستیم و فرد دیگری حضور ندارد.سفر ما مصادف شده بود با شروع تعطیلات عید فطر در ترکیه که به همراه تعطیلات ژانویه،مهمترین تعطیلات این کشور محسوب میشود.حتی در ژانویه مراکز خرید فعالند که در تعطیلات عید فطر آنها هم تعطیل میشوند و کلا حال و هوای عید فطر ترکیه من را به یاد 4 روز اول تعطیلات نوروز در ایران انداخت. .فرودگاه Esenboga تا مرکز شهر نزدیک به 30 کیلومتر فاصله داردو این مسیر خود فرصت خوبی برای کشف آنکاراست. آنکارا شهری است با معماری یکنواخت و با ساختمانهای یکدست و هم ارتفاع.دمای انکارا در هر زمانی از سال به طور متوسط 5 تا 10 درجه از تهران خنک تر است.سیستم حمل و نقل عمومی، آشکارا از تهران منظمتر است و وسعت شهر با جمعیت چهارمیلیونی،کاهش ترافیک را درپی داشته است.هتل محل اقامت ما در محدوده مرکزی و قدیمی شهر آنکارا واقع شده است.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

هتل مینا1 در آنکارا که بزرگی و امکانات اطاقش به عنوان یک هتل دو ستاره چشمگیر بود

پس از استقرار در اتاق هتل و استراحت اولیه برای گشت و گذار و صرف ناهار به بیرون رفتیم.از هتل تا میدان kızılay ،ده دقیقه پیاده روی کردیم. میدان قزل آی(Kizilay ) که در فارسی به معنای ماه طلایی است، به نوعی قلب شهر آنکارا میباشد. این میدان در آن نیمروز تعطیل تنها جایی بود که جنب و جوش نسبی در آن حاکم بود و مرکز خرید بزرگ آن ، مشغول به کار بود.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

مرکز خرید kızılay در قلب شهرآنکارا

پس از گشت و گذار در محوطه میدان و مرکز خرید،صرف ناهار در رستوران برگر کینگ و تعویض کردن پول توسط صرافهای کنارخیابان،به هتل برگشتیم.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

میدان و آبنمای میدان قزل آی

از پذیرش هتل به صورت اینترنتی اقدام به تهیه بلیط اتوبوس مارماریس نمودیم که برای دونفر با هزینه حمل از شرکت صادرکننده به هتل،150 لیر ترک هزینه برداشت.بعد از چرت نیمروزی در هتل برای گشت غروب از هتل بیرون زدیم و پیاده به مسجد جامع آنکارا درهمان نزدیکی رفتیم.مسجد جامع آنکارا توسط معمار معروف این شهر ساخته شده و به نام KojaTepe (کوجا تپه ) میباشد و متاثر از سبک معماری عثمانی است.فضای آرام و محوطه معنوی آن در ساعات غروب،لحظاتی به یادماندنی ایجاد کرد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

مسجد جامع آنکارا،مناره های بلند و آبی آسمان

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

مسجد جامع آنکارا، نمای غربی

به عنوان شام ،یک ساندویچ سبک خوردیم و به هتل برگشتیم. در این یک روز،آنکارا را در مقایسه با استانبول شهری امن تر،با فرهنگ اداری بالاتر و منظم تر یافتم، اگرچه استانبول به دلیل جاذبه های تاریخی و طبیعی ،مقصد بهتری برای گردشگری است.صبح روز جمعه ترجیح دادیم به جای استفاده از تاکسی، مترو را برای رسیدن به ترمینال اتوبوسهای بین شهری تجربه کنیم.نزدیکترین ایستگاه مترو به هتل،ایستگاه Kolej در فاصله 10 دقیقه بود که بدون زحمت طی شد.وقتی وارد ایستگاه شدیم،به جز ما دو نفر کسی در سالن بلیط فروشی حضور نداشت.وقتی علت را از بلیط فروش جویا شدم،علاوه بر تعطیلات قیمت کمتر از نصف اتوبوس نسبت به مترو را ،دلیل استفاده عموم از اتوبوس و خلوتی مترو بیان کرد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

ایستگاه خالی مترو آنکارا،قیمت تقریبی 1.5 لیر برای سفر با مترو مطلوب مردم آنکارا نیست

مترو قدیمی آنکارا دو خط اصلی و یک خط فرعی دارد که علی رغم قدمت، تمیز و خوب نگهداری شده است.نکته دیگر طراحی مترو در ایستگاه ترمینال اتوبوسهای بین شهری است که با طراحی ورودی اصلی به سالن ترمینال و تعبیه ریلهای متحرک، کار را برای مسافران و بارهایشان بسیار راحت کرده است و بیانگر طراحی اصولی از همان ابتدا بوده است.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

نقشه مترو شهر آنکارا،نصب شده در ایستگاه Kolej

ترمینال اتوبوسرانی آنکارا با طراحی سه طبقه خاص برای اتوبوسهای ورودی و خروجی،نظم قابل قبول دارد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

سالن داخلی ترمینال اتوبوسهای برون شهری آنکارا معروف به Ashtiپس از کنترل بلیطها با شرکت صادرکننده،به سکوی انتظار رفتیم و سوار بر اتوبوس ،از آنکارا خارج شدیم

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

نقشه شهر آنکارا و محلهای اقامت و بازدید ما در آن

با اینکه مبلغ بلیط 65 لیر بود،پذیرائی منظم دوساعته،وجود اینترنت مجانی در اتوبوس و صفحه نمایش اختصاصی هر صندلی، سفر 11 ساعته را کوتاه و همراه با آسایش کامل میکرد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

اتوبوس برون شهری مدرن در ترمینال انکارا

در طول سفر از شهرهای مختلف نیز عبور کردیم که برای همسرم دیدن مناظر این کشور از اتوبوس مغتنم بود.ساعات پایانی سفر در جاده های پرپیچ و خم و زیبا گذشت.منظره جنگل و دریا در انتهای سفر،مثل اکسیری بر ضد خستگی بود. نهایتا در ابتدای شب وارد پایانه کوچک شهر مارماریس شدیم.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

از آنکارا در مرکز به مارماریس در گوشه جنوب غربی ترکیه

4- مارماریس : دهکده ماهیگیری خواب آلود که بهشت گردشگران شدمارماریس،جواهر ترکیه، برکرانه دریا و در محل اتصال دو دریای مدیترانه و اژه آرمیده است.این شهر کوچک در استان موگلای ترکیه و در جنوب غرب این کشور قرار دارد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

موقعیت مارماریس در استان موغلا

مارماریس با جمعیت حدود 30 هزار نفر یک شهر توریستی است که در فصل گرما و با حضور گردشگران رونق میابد و جمعیتش به نیم میلیون میرسد. در فصول سرد سال روزگار آرام و ساکنی طی میکند.در دهه های قبل این شهر به عنوان یک دهکده ماهیگیری فعال بوده است که با توسعه صنعت گردشگری کشور ترکیه و به لطف دریا و طبیعت زیبا و افسانه ای اکنون از مهمترین قطبهای جذب گردشگر در این کشور است.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

عکسی از شهر مارماریس،زمانی که یک دهکده کوچک ماهیگیری بوده است

این شهر در خلیجی کوچک و با طول تقریبی 7 کیلومتر و عرض تقریبی 4 کیلومتر محصور میان کوهها،جنگل ،دریا و جزایر است.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

خلیج کوچکی که مارماریس بر آن آرمیده و نقاط اصلی شهر وخلیج

بهترین زمان سفر به این شهر مرداد ماه یا ماه آگوست میلادی است که خیل گردشگران خارجی در آن حضور دارند و تفریحات بیشمار در آن اجرا میشود.مارماریس در میان گردشگران ایرانی ناشناخته مانده است که عمده دلیل آن،عدم وجود پرواز داخلی به فرودگاه دالامان در 100 کیلومتری این شهر است و پروازهای ترک نیز هزینه را افزایش میدهند.معمولا آژانسهای داخلی از طریق ازمیر و فرودگاه این شهر مسافران ایرانی را به مارماریس میرسانند که به دلیل بعد مسافت میان ازمیر تا مارماریس مطلوب مسافران نمیباشد.چنانچه قبلا هم گفتم مانیز به دلیل قیمت بالای تور مجبور به ابتکار و سفر به مارماریس از طریق آنکارا گردیدیم. من قصد ندارم در اینجا از چیزهایی بنویسم که با کمی جستجو در اینترنت ،به راحتی قابل دستیابی است.اطلاعاتی مانند مسیرهای رسیدن به مارماریس، نقشه ها و ....بنابراین تنها به نکاتی اشاره میکنم که میدانم خوانندگان آن را در اینترنت نخواهند یافت.اگر هم از اطلاعات عمومی استفاده کنم،حتما اطلاعات کاربردی را به آن خواهم افزود.اتوبوس ما در ساعت 8 وارد ترمینال کوچک شهر مارماریس شد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

میدان ورودی شهر مارماریس، فندق نماد شهر مارماریس است

پایانه مارماریس نزدیک به دوکیلومتر با میدان مرکزی شهر یعنی میدان جوانان 29 مارس فاصله دارد.مینی بوسهای کوچک به نام دلموش مسافران را از این ترمینال به میدان جابجا میکنند .علاوه بر دلموشها، تاکسی وسیله دیگر برای جابجائی و انتقال در این شهر است.پس از رسیدن به میدان و کمی پرس و جو،متوجه شدیم که برای رسیدن به هتل باید دلموشهای خط 3 از 5 خط موجود در این شهر را سوار شویم.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

یک دلموش،ونهای یازده نفره که متداولترین وسیله حمل و نقل عمومی در مارماریس است و هزینه آن 2 لیر است

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

میدان جوانان 19 مارس،قلب شهر مارماریس

پس از آنکه در جلوی درب هتل از دلموش پیاده شدیم،بعد مسافت تا مرکز شهر کمی مارا دلزده کرد.هتل بلو پارک در گوشه شمال غرب شهر مارماریس و درمحله مرکز از ناحیه آرموتالان قرار دارد.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

محل هتل بلوپارک در شهر مارماریس و فاصله اش تا میدان 19 مارس

این هتل چهار طبقه است و ساختمانی کلاه فرنگی و نسبتا جدید دارد.بلافاصله به پذیرش هتل مراجعه کردیم و ووچر را به او دادیم.پس از اینکه رزرو مارا تایید کرد،یک اطاق در حیاط پشتی هتل به ما پیشنهاد داد و گفت اگر از اطاق رضایت نداشتیم میتوانیم فردا و پس از تخلیه چند اطاق، اطاق جدید را انتخاب کنیم.چاره ای نداشتیم و مسافرت طولانی باعث شده بود نیاز به دوش گرم و استراحت داشته باشیم.مسئول پذیرش که پسر جوانی بود همچنین گفت که ما نیاز داریم برای داشتن تهویه مطبوع برای یک هفته 80 لیر بپردازیم.اگرچه از قبل با جستجوی اینترنتی این مطلب را میدانستم ولی باز به اورحان، مسئول پذیرش اعتراض کردم که نمیشود در هتلی با خدمات All inclusive ،تهویه مطبوع را در گرمای تابستان مدیترانه استثناء کرد.

خوشبختانه پرسنل هتل از جمله اورحان رفتاری بسیار منطقی و دوستانه داشتند و این از ناراحتیها کم میکرد.اطاقمان در حیاط پشتی یک درو پنجره بزرگ یکپارچه داشت که به باغچه پشت هتل باز میشد.پس از انتقال چمدانها به هتل فقط وسایل ضروری را برداشتیم و چمدانها را کامل باز نکردیم تا فردا راحت تر به اطاقی در ساختمان اصلی هتل منتقل شویم.بعد از دوش و استراحتی مختصر بیرون زدیم و به کشف زوایای هتل پرداختیم.در رستوران یک نوع دسر بعد از شام سرو میشد که بسیار خوشمزه بود و بعد از نوشیدن آبمیوه و سوال از مسئول پذیرش برای چگونگی رفتن به مرکز شهر فهمیدیم که مینی بوسهای خط سه درست از خیابان جلوی هتل هر 10 دقیقه به مرکز شهر یا همان میدان جوانان 19 مارس میروند.با اینکه خسته بودیم دوست نداشتم که حتی یک شب از شبهای مارماریس را از دست بدهیم. نیمه شب،باز در میدان 19 مارس بودیم.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

نمایشگاه کاریکاتور در میدان 19 مارس

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

عده ای از اهالی مارماریس که در همبستگی با معترضان شهرهای دیگر ترکیه ،شبها در میدان 19 مارس ساعتها به صف می ایستادند

آبنمای میدان در ساعات شب با موزیک ،به رقص در می آمد و گردشگران،به ویژه کودکان را به سرور می آورد.

شبهای روشن:

در ترکیه دو شهر به داشتن شبهای زنده و پرجنب و جوش شهرت دارند:مارماریس و بودروم.من به هر دو شهر سفر کرده ام و به نظرم شبهای مارماریس ، بهتر از بودروم است.با اینکه بودروم به دلیل کافه های بزرگترو پرسروصداتر از مارماریس مشهورتر است اما قطعا شما شبهای متنوع تر و روشنفکرانه تری را در مارماریس خواهید یافت.اگر در بودروم جوانان دلیلی برای خواب و استراحت شبانه ندارند،در مارماریس همه گردشگران از هر سنی فرصت لذت بردن از شبهای هیجان انگیز این شهر را دارند.روال یک شبانه روز برای گردشگران در مارماریس چنین است: پس از یک روز تفریح آبی و آفتابی(که در ادامه سفرنامه از آنها خواهیم گفت)،گردشگران در بعد از ظهر استراحت میکنند،احتمالا استحمام میکنند و با تعویض لباس روز با شب، همه برای صرف شام در رستورانها و کافه های بیشمار بیرون می آیند.اگرچه با غروب آفتاب،کم کم مسیر ساحلی منتهی به مجسمه آتاتورک و میدان جوانان 19 مارس شلوغ میشود،اما برنامه های تفریحی عموما از ساعت 9 شب آغاز میشود.

هتلها به ویژه هتلهای چهار ستاره و بالاتر که در مرکز و غرب خط ساحلی شهر قرار دارند،بعد از شام برنامه های متنوعی را اعم از تاتر،حرکات موزون،نمایش کمدی،بازی و شعبده بازی اجرا میکنند.نکته جالب، استقبال آنها از تماشاگران بیرون از هتل و حتی در اختیار قرار دادن صندلی برای این دسته از تماشاگران است که در هتل اقامت ندارند. تمام نوار ساحلی ،شبها پر می شود از شادی وهمهمه وصدای موسیقی . با قدم زدن در پیاده راه کناره ساحل،پس از ساعت 9 شب،میتوانید هر شب خود را با تماشای یک برنامه پر نمایید.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

کاریکاتوریست در کناره خط ساحلی

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

گیتاریست در کناره خط ساحلی

پس از پایان برنامه هتلها و صرف شام توسط عموم گردشگران در رستورانها،همه به سمت بخش شرقی شهر سرازیر میشوند که مجسمه آتاتورک ، کوچه کافه ها و رستورانهای لنگرگاه قرار دارند.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

خیابان آتاتورک در شب

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

مجسمه آتاتورک در مرکز بخش شرقی شهر

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

تماشای سطح ماه با تلسکوپ و پرداخت یک لیر

در اینجا جوانترها جذب کافه ها و باشگاههای پرسروصدای کوچه کافه ها میشوند. دراین کوچه، موسیقی جوان پسند با تکنولوژیهای بالا و نورپردازیهای استثنایی اجرا میشود.

کوچه کافه ها که پس از نیمه شب، تردد در آن به دلیل ازدحام جمعیت مشکل است

مسن ترها و آنها که طالب آرامش هستند در کافه های خیابان پشت این کوچه و در کنار منظره کشتیهای لنگرگرفته با آوای موسیقی ملایم و اغلب سنتی ترک،به گپ و گفت و نظاره گردشگران رهگذر میپردازند.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

بولوار ساحلی پشت کوچه کافه ها،نور باشگاههای این کوچه که آسمان شب را میشکافد در تصویر دیده میشود

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

بولوار ساحلی بخش شرقی شهر مارماریس در شب

این نوع از کافه نشینی و شب زنده داری، بسته به سلیقه افراد میتواند تا نزدیک بامداد هم ادامه یابد اما اغلب گردشگران،بعد از ساعت دو بامداد به محل اقامت مراجعه میکنند تا با استراحتی چند ساعته خود را برای تفریح روزانه و آبی دیگر که نیاز به انرژی دارد آماده کنند. حال برخی گردشگران می زده در ساعات پایانی شب این شعر مولانا را به یاد می آورد:

رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها کن ترک من خراب شبگرد مبتلا کنحدود ساعت دو و نیم بامداد بود که به هتل برگشتیم و از فرط خستگی به سرعت به خواب رفتیم. اگرچه میدانستم چراغها تا طلوع خورشید در مارماریس روشن می مانند تا شبهای روشن ادامه یابد.

روز اول : یک هفته تفریح،بدون توقف

ساعت هشت صبح بود که از خواب بیدارشدیم و آماده برای صرف صبحانه به محوطه غذاخوری رفتیم.نور آفتاب جلوه دیگری به هتل داده بود و زیبائیهای آن بیشتر به چشم می آمد.رستوران هم محوطه بیرونی در فضای باز داشت و هم محوطه داخلی در کنار بار و هم میزو صندلی در کنار استخر. اکثر مهمانان محوطه بیرونی را ترجیح میدادند.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

محوطه استخر هتل بلو پارک

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

درب ورودی و لابی هتل بلوپارک

میز سلف سرویس صبحانه شامل انواع کالباس، مربا،عسل،کره،میوه و شیرینی،سالادها و نان بود. همچنین پخت تخم مرغ توسط سرآشپز به صورت پنکیک و نیمرو با سفارش مهمانان صورت میگرفت.یک میز هم به سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد از آبمیوه و شیر تا انواع قهوه و چای اختصاص داشت. .انتظار منوی یک رستوران پنج ستاره را نداشتم و در حد یک رستوران سه ستاره منوی صبحانه خوب و غذاها سالم و تازه بودند. بعد از خوردن صبحانه به کشف دوباره هتل پرداختیم و اطاق ورزش ،سالن زیبایی، سونا، حمام ترکی و فروشگاه کوچک آن را پیدا کردیم. پذیرش هتل، کلید دو اطاق تازه خالی شده را به ما داد تا هر کدام را میپسندیم انتخاب نماییم.بعد از انتخاب یکی از اطاقها در طبقه دوم وسایل را به اطاق جدید منتقل کردیم.برای روز اول تصمیم داشتم در شهر گشتی بزنیم و از آژانسهای فروشنده تورهای تفریحی که در همه خیابانهای شهر یافت میشوند، برای خرید تور اقدام کنیم.همسرم به دلیل نزدیکی ظهر و گرمی هوا پیشنهاد استراحت کنار استخر هتل و گشت شهری در بعد از ظهر را داد.

وقتی در کنار استخر استراحت میکردیم، پسر جوانی به ما نزدیک شد و خود را عثمان یا ozzy معرفی کرد.فروشنده تور تفریحی بود که برای فروش تور به سراغ مسافران هتل می آمد و با همه پرسنل هتل نیز آشنا بود. پسر خوش مشربی بود و قیمتهایش هم بسیار مناسب بودند. خوش صحبت بود و سریع باب آشنایی را باز کرد.میدانستم که باید بر سر قیمتها چانه بزنیم و او هم از حرافی و چانه زنی ما استقبال میکرد.بعد از یک بحث تقریبا یک ساعته برنامه یک هفته را با تورهای او پرکردیم . تورها و قیمت آن در جدول زیر خلاصه شده است.در نهایت مانند ایران سعی کردیم از او با حربه دانشجو بودن تخفیف کلی نیز بگیریم . کل پکیج برای دو نفرمان 300 دلار هزینه بر داشت.برای من معامله شیرینی بود و راضی بودم.با توجه به جدول زیر نظر شما چیست؟

ردیف نام تور ترانسفر ناهار توضیحات قیمت

1 حمام ترکی،کیسه و مشت و مال،ماساژ ---- ------- ساعت 5 تا 7 عصر همان روز 40 لیر برای هر نفر
2 جیپ سواری در جنگل از درب هتل دارد ساعت 10 صبح تا 6 عصر 40لیر برای هر نفر
3 تور کشتی ترنج از درب هتل ناهار و آب میوه و نوشابه تمام روز ساعت 9 صبح تا 5 عصر 40لیر برای هر نفر
4 تور کشتی دالیان از درب هتل ناهار ساعت 9 صبح تا 5 عصر 40لیر برای هر نفر
5 پارک آبی از درب هتل ---- ساعت 10 صبح تا 5 عصر 25لیر برای هر نفر
6 شام روی کشتی از درب هتل شام ساعت 8 عصر تا 11 شب 25لیر برای هر نفر
7 تور غواصی از درب هتل ناهار ساعت 10صبح تا 5 عصر 50لیر برای هر نفر
8 شب ترکی از درب هتل شام و آب میوه و نوشابه ساعت 8عصر تا 12 شب 40لیر برای هر نفر


این جدول برای خوانندگانی که میخواهند تفریحات خود را در مارماریس برنامه ریزی کنند،کاربردی است زیرا با وجود تورم تک رقمی و سیاستهای دولت ترکیه در حفظ قیمت خدمات توریستی،قیمتهای آن، تا سالها برای تخمین مناسب است. فقط یک اشکال دارد.همانطور که در جدول بالا میبینید اکثر تفریحات یک روز کامل بود و ما در یک هفته فرصت کمی برای تجدید قوا باقی گذاشتیم . به نظرم این اشتباه،باعث شد که برنامه تفریحی فشرده مان در روزهای آخر خسته کننده شود چرا که تفریحات پی در پی باعث کاهش توان بدنی میشود.حتما باید در میان تفریحات پرانرژی مانند غواصی و تورهای کشتی و پارک آبی، روزهایی را برای استراحت و ریکاوری قرار دهید.با اینحال از قیمت پکیج بالا (برای دو نفر 300 دلار) خرسند بودم.بعد از پرداخت پول به ozzy و دریافت بلیطها، برای ناهار به رستوران هتل رفتیم.

منوی ناهار نیز علاوه بر میوه ها،شیرینی جات و سالادها، غذاهای گرم چون ماهی،گوشت و مرغ را شامل میشد.همچنین انواع پاستا،سوسیس، سیب زمینی سرخ کرده و سس موجود بود.در هنگام صرف ناهار آشپز دوست داشتنی هتل سر میز ما آمد و ضمن خوشامدگویی از کیفیت غذاها جویا شد و غذای مخصوص که با پوست سیب زمینی درست شده بود را پیشنهاد داد.غذای مخصوص و ابتکاری او را امتحان کردیم و انصافا بسیار خوشمزه بود.بعد از ناهار به اطاق رفتیم تا پس از استراحت نیمروزی برای حمام ترکی و ماساژ ، آماده باشیم.

در مسافرتهای اینچنینی که آفتاب گرفتن و شنا از برنامه های اصلی گردشگران است توصیه میشود، قبل از شروع تفریحات،پوست بدن را با کیسه کشی و شستشو ی کامل آماده نمایید.برای همین ما نیز برنامه حمام ترکی و ماساژ را در همان روز نخست انتخاب کردیم. روال کار بدینگونه بود که بعد از استراحت 20 دقیقه ای در سونای خشک و تعریق بدن به حمام ترکی میرفتیم تا بدن با کف شستشو داده شود.بعد با کیسه کشی و مشت و مال مجددا بدن با کف شسته میشد و به اطاق ماساژ میرفتیم.در آنجا با ماساژ و احیانا ماسک گذاری که هزینه جداگانه داشت برنامه پایان میافت و کل برنامه یک ساعت و نیم طول میکشید.حدود ساعت هفت با بدنی معطر و تازه به اطاق رفتیم تا بعد از صرف شام به شبهای مارماریس بپیوندیم.به دلیل توضیح مفصل تفریحات شبانه در صفحات قبل ،دیگر خاطرات را مکرر نمیکنم و فقط تفریحات روزهای خودرا از این پس شرح خواهم داد.

روز دوم: جیپ سواری در جنگل

یکی از بهترین تورهای تفریحی مارماریس تور جیپ سواری در جنگل است.تفاوت این تور در مارماریس با شهر های دیگر همچون آنتالیا و کوش آداسی ،تنوع بیشتر سواحل و مکانهایی است که شما از آنها دیدن میکنید.

صبح بعد از صبحانه باید در لابی هتل منتظر بمانید تا جیپ شما به دنبالتان بیاید.برای این تور باید لباس سبک و راحت بپوشید و حتی الامکان وسایل الکترونیکی را همراه نبرید،چون بارها خیس خواهید شد.در هر جیپ روباز 6 تا 8 مسافر سوار میشوند و پس از حضور در محل تجمع ،همگی به سمت خارج شهر حرکت میکنند.برنامه تا ظهر شامل جنگ میان این جیبهاست .در حالی که جیبها در جاده های سنگلاخ جنگلی در حال حرکتند سرنشینان با تفنگهای آبپاش(کرایه هرتفنگ 10 لیر است) و بطری های آب به هم حمله میکنند.در جنگ و گریز جیبها و آبپاشی مسافران در جنگل،معمولا جیبها در محلهایی توقف میکنند تا مسافران تفنگهای خود و بطریهای آب را که حکم مهمات هر جیپ را دارد،دوباره شارژ کنند. کل کل و جنگ مسافران در هنگام پیاده بودن نیز ادامه پیدا میکند.

جنگ آبی در حوالی ظهر و با ورود به ساحل بوز بورون پایان میابد.ساحل بوزبورون از سواحل استثنایی مارماریس است که در آن میتوان حتی تا یک کیلومتر در دریا پیشروی کرد بدون آنکه آب از زانوی شما بالاتر بیاید.مسافران به طور معمول فرصتی یک ساعته برای شنا،پیشروی در آب و استراحت در این ساحل را خواهند داشت.

پس از آن جیبها عازم یک دهکده جنگلی برای صرف ناهار میشوند

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

نمایی از یک اسکله قایقهای تفریحی از روی جیپ ،در راه دهکده جنگلی

این دهکده دردره ای به نام تنگه‌ی یالانجی قرار دارد. تنگه‌ای با آب‌های کم‌عمق که منظره‌ای زیبا و فراموش‌نشدنی‌ دارد. ناهار در فضای باز و در کرانه دره که رودخانه ای از میان آن میگذرد صرف میشود و شامل مرغ یا ماهی به انتخاب است.سالاد رایگان و آب میوه و نوشابه شامل هزینه است.پس از صرف ناهار نیز یک فرصت یک ساعته دیگر به مسافران داده میشود تا در جنگل به گشت و گذار بپردازند و از آبشار زیبای تورگوت و طبیعت سحر انگیز بهره بگیرند.

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول
 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

مناظر بهشتی تنگه یالانجی

در آخر جیپها به سمت شهر مارماریس حرکت میکنند و در مسیر برگشت بر تپه های مشرف به شهر توقف میکنند تا آنها که میخواهند از فرصت عکس برداری با منظره شهر استفاده کنند .

 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول
 روزهای آبی و شبهای روشن (سفرنامه مارماریس) - قسمت اول

شهر و خلیج مارماریس از تپه های مشرف به شهر،هر عکسی از این شهر، با هر دوربین و با هر عکاسی به یک کارت پستال تبدیل میشود

حدود ساعت 5 عصر نیز مسافران در جلوی هتل پیاده میشوند اما این بار این مسافران در یک ماجراجویی یک روزه با هم صمیمی شده اند و گاه کار به قرارو مدار شبگردی و تفریحات دیگر هم میکشد.این خود مسئله ای بسیار جالب است مضافا که مسافران معمولا از ملیتهای گوناگونی هستند و این ماجراجویی یکروزه میتواند دوستهای خوبی از کشورها و فرهنگهای دیگر برایتان به ارمغان آورد.در طول تمام تور از وقایع مختلفی که از سر گذرانده اید فیلم برداری میشود تا هرکه خواست با پرداخت هزینه ای معادل 30 لیر ،یک عدد DVD حاوی فیلمها و عکسها را به صورت مونتاژ شده و همراه با موسیقی به عنوان یادگار با خود داشته باشد.پس از رسیدن به هتل و استحمام،یک خواب دو ساعته تا شام داشتیم و پس از شام نیز ، شبهای مارماریس .....


نویسنده : مجید عباسی ملیح

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت بانک تور و گردشگری مسؤولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمیگیرد.


  • ۲۸ دی ۱۳۹۲
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×