روش صحیح نگهداری از پنیر

روش صحیح نگهداری از پنیر

شرف الشمس

روش صحیح نگهداری از پنیر

پنیر منبع پروتئین، چربی، کلسیم، فسفر و ویتامین های D و A است و نسبت به شیر، به خاطر از دست دادن کربوهیدرات ها ، کامل نیست.

روش صحیح نگهداری از پنیر

روش صحیح نگهداری از پنیر 

پنیر منبع پروتئین، چربی، کلسیم، فسفر و ویتامین های D و A است و نسبت به شیر، به خاطر از دست دادن کربوهیدرات ها ، کامل نیست. نگهداری از  پنیر توجه به نوع و بافت پنیر متفاوت است.

نگهداری از پنیر با آب نمک

برای سالم ماندن پنیر از آب‌نمک و آب پنیر استفاده می‌شود.  بهتراست هنگام خریدن پنیر، مقداری آب پنیر هم خریداری کنید؛آب پنیر دارای مایه پنیر است و باعث نگهداری از پنیر می‌شود.اگر پنیر را بدون آب ان خریدید باید از آب نمک استفاده کنید؛ یک قاشق نمک را در نیم لیتر آب حل کرده و پنیر‌ها را در آن بگذارید. هر چقدر مقدار نمک بیشتر باشد، پنیر سفت‌تر می‌شود. برای نرم کردن پنیر سفت، آن را داخل آب جوشیده و سرد شده بدون نمک بگذارید. انداختن تکه‌های پنیر داخل ماست رقیق ،آب‌ ماست یا دوغ مانند آب نمک عمل میکندو پنیر را لذیذتر می‌کند.

ظرف مناسب برای نگهداری از پنیر

بعد از باز کردن ظرف پنیر، باید ان را به ظروف  مناسب، مانند ظروف شیشه‌ای انتقال داده و آب پنیر را اضافه کرد.ظرف پنیر باید کاملا خشک و تمیز باشد. بسیاری از پنیر ها سفت دارای روکش مخصوص خود هستند که مناسب برای نگهداری هستند. اما اگر پنیری که خریده‌اید ، چنین روکشی را نداشت، از کاغذ روغنی شیرینی‌پزی استفاده کنید. برای جلوگیری از اینکه پنیر بوی مواد داخل یخچال را بگیرد، پنیر بسته‌شده در کاغذ را در داخل دو کیسه پلاستیکی بپیچید.

پنیر

روش های نگهداری از پنیر های مختلف

پنیر نرم

پنیر نرم را باید درون کاغذ پیچید. کاغذ اکسیژن لازم پنیر را فراهم کرده و باعث حفاظت آن می‌شود.پنیر‌های نرم باید کمی در معرض هوا قرار بگیرند تا شل نشوند. اگر پنیر نرم  را درون کیسه پلاستیکی نگهداری کنید، به دلیل عرق کردن کیسه و رطوبت، بافت پنیر نرم‌تر می‌شود. در این صورت بافت و طعم پنیر از بین می‌رود.اگر پنیر را میان‌ پارچه‌ای‌ که‌ اغشته به سرکه‌ انگور است قرار دهید، طعم‌ و مزه‌ خوبی‌ خواهد یافت‌ و مدت‌ بیشتری تازه‌ خواهد ماند. اگر پنیرنرم‌ را می خواهید سفت ‌کنید، آن‌ را درون‌ آب‌ نمک‌ جوشیده‌ و سردشده‌ بیندازید. هر قدر مقدار نمک‌ بیشتر باشد پنیر سفت‌تر می‌شود. برعکس‌ اگر پنیر سفت‌ است‌ و می‌خواهید نرم‌ شود آن‌ را درون‌ آب‌ جوشیده‌ بدون‌ نمک ‌بیندازید.

روش صحیح نگهداری از پنیر سفت

پنیرهای سفت را در پلاستیک یا فویل قرار ندهید. چون هم طعم آن از بین می‌رود و هم به سرعت در فقدان هوا، فاسد می‌شوند. پنیرها یک روکش کاغذی مخصوص دارند این روکش بهترین فضای نگهداری پنیر هستند. اگر پنیری که خریداری کرده‌اید روکش ندارد، از کاغذ روغنی شیرینی‌پزی استفاده کنید. چنان که کاغذ نه خیلی محکم دور پنیر پیچیده شده باشد.چون پنیربه هوای زیادی نیازندارد. پنیر بسته شده در این کاغذ را در داخل دو کیسه یا یک سلفون پلاستیکی قرار دهید.فضای نگهداری از پنیر باید خشک باشد. پنیر‌هایی که بافت سفت‌تری دارند نگهداری انها درون یخچال باعث خشک‌تر و سفت تر شدنشان می‌شود. پس برای جلوگیری از سفت تر شدن، از کاغذ مومی استفاده کرده و آن را محکم بپیچید.

هردفعه که بسته‌بندی پنیر را باز کردید، کاغذ دور آن را تعویض کنید. چرا که پنیرهای سفت روغنی هستند و روغن آنها جذب کاغذ شده و مانع از رفت و امد هوا به نسج پنیر می‌شود و نهایتا منجر به کپک زدن پنیرخواهد شد. برای جلوگیری از فاسد شدن و نرم شدن پنیر بهتر است از محلی که پنیر  را برش زده اید یک لایه نازک کره بمالید. اگر پنیر را در ماست‌ یا آب‌ ماست یا دوغ‌ بیندازید باعث می شود دیرتر فاسد شده و لذیذتر هم می شود.

چه دمایی مناسب نگهداری پنیر است؟

بهترین دما برای پنیر ۴ تا ۱۱ درجه سانتی‌گراد است. دمای یخچال معمولا از این محدوده دمایی سردتر است پس بهتر است پنیر را در کشوی یخچال نگهداری کنید زیرا کشوی یخچال معمولاً گرم‌تر از باقی قسمت‌های یخچال است. اگر در آشپزخانه‌تان فضای خنکی دارید، می‌توانید پنیر را در آن قسمت قرار دهید. در این صورت باید آن را از دسترس انواع حشرات دور نگه دارید و در معرض هوای زیاد قرار ندهید.


نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×