انواع قهوه | روش های مختلف دم کردن قهوه

روش های مختلف دم کردن قهوه | بخش دوم

شرف الشمس

روش های مختلف دم کردن قهوه | بخش دوم

روش های متفاوت دم کردن قهوه در خانه را با کافی شاپ طومار بیاموزید.

روش های مختلف دم کردن قهوه | بخش دوم

 آیسد کافی Iced Coffee)) 

آیسد کافی معمولی را می توان به دو روش تهیه کرد: قهوه معمولی را بگذارید بماند تا سرد شود، یا قهوه داغ قوی را مستقیما روی یخ بریزید. در هر دو صورت طعم رقیقی درست می شود که باعث شده روش های جدید دم کردن آیسد کافی اخیرا محبوب و مرسوم شوند.

آیسد کافی ژاپنی (Japanese Iced Coffee)

آیسد کافی ژاپنی یک روش برای درست کردن فوری آیسد کافی است؛ بدین ترتیب که شما قهوه را روی یخ دم می کنید. قهوه با قوت دو برابر روی یخ دم می شود تا یخ آب شود و قهوه را رقیق و دم کند. آنچه باعث می شود برخی آیسد کافی ژاپنی را به کولد برو ترجیح دهند، آن است که این روش منجر به تأکید بیشتر بر روی طعم قهوه می شود و همچنین خیلی سریع تر از روش درست کردن کولد برو است.

پورآور Pour Over))

این روش دم کردن قهوه عبارتست از ریختن آب داغ روی قهوه کاملا آسیاب نشده و دانه درشت و صاف کردن آن قهوه. با آنکه روش های زیادی برای دم کردن قهوه وجود دارد، ولی همه آنها از روند یکسان خیساندن دانه های آسیاب شده در آب داغ پیروی می کنند. با آنکه این یک روش سنتی برای دم کردن قهوه است، ولی طعمی غیرعادی دارد.

قهوه فوری

این قهوه به شیوه ای متفاوت از قهوه های دیگر تهیه می شود. برخی این نوشیدنی را قهوه نمی دانند. در واقع این قهوه، پودری است که قابل حل شدن در آب و شیر می باشد و نیاز به دم کردن قهوه نیست. به همین دلیل این قهوه، طعمی متفاوت دارد.

قهوه موکا cafe mocha

قهوه موکا از ترکیب قهوه ی دم شده با شکلات به دست می آید؛ مردم دنیا موكا را نوعی نوشیدنی می دانند که از مخلوط شکلات (چه به صورت شکلات یا پودر کاکائو) با قهوه ی دم شده به خصوص قهوه اسپرسو به دست می آید. 

مواد لازم برای تهیه موکا خامه ای شکلاتی

مواد لازممقدارمیزان کالری
پودر قهوه1 قاشق چایخوری-
شیر2 فنجان220
شکلات یا پودر کاکائو3 قاشق چایخوری30
خامهیک دوم فنجان350 (در 100گرم)
شکر1 قاشق چایخوری20
دارچین یا وانیلیک سوم قاشق چایخوری0

طرز تهیه

ابتدا قهوه را دم می کنیم. برای این کار قهوه را با ۱ فنجان آب سرد مخلوط کرده و روی حرارت ملایم مرتب به هم می زنیم؛ هنگامی که شروع به جوشیدن کرد، از روی حرارت برداریم. سپس دو فنجان شیر را روی حرارت قرار دهیم تا داغ شود، شکلات را به شیر داغ اضافه کرده و خوب مخلوط می نمائیم تا شکلات کاملا در شیر حل شود. سپس شکر، خامه و قهوه ی دم کرده را به آن اضافه می کنیم. تمام مواد را روی حرارت ملایم، مدام به هم می زنیم تا به غلظت مورد نظر برسند. پس از برداشتن از روی حرارت ، دارچین با وانیل را اضافه خواهیم کرد برای سرو، قهوه ی موکا را درون فنجان قهوه ریخته و روی آن را با خامه زده شده تزئین می کنیم.

نکته: استفاده از شکر و خامه درون قهوه موکا سلیقه ای می باشد؛ بهترین نوع قهوه برای قهوه موکا، اسپرسو می باشد؛ در صورت تمایل می توانید مواد درون موكا را کم و زیاد کنید.

کاپوچینو (به روش خانگی و بدون نیاز به دستگاه)

این نوع قهوه نوعی شیر قهوه ی ایتالیایی است که مخلوطی از اسپرسویا همان قهوه ی پررنگ و شیر داغ کف کرده روی آن است. از پودر کاکائو و یا پودر دارچین جهت طعم دهی و تزیین روی کف شیر نیز استفاده می گردد. در اینجا طرز تهیه کاپوچینو بدون نیاز به دستگاه را به شما آموزش می دهیم:

مواد لازممقدارمیزان کالری
شیر چرب200 میلی لیتر110
شکریک دوم قاشق چایخوری 10
قهوه یا اسپرسو دم کرده -

طرز تهیه

شیر سرد را با شکر مخلوط کرده و روی شعله گاز قرار می دهیم تا به جوش بیاید. ظرف را از روی حرارت برداشته و با استفاده از همزن دستی یا برقی هم می زنیم تا خوب کف کند. نکته اینجاست که باید از یک طرف شروع به هم زدن کنید و به صورت چرخشی از همزن استفاده نکنید. قهوه (قهوه ترک یا اسپرسو) را دم کرده، سپس یک سوم فنجان را از قهوه پر میکنیم و با استفاده از یک قاشق، شیر گرم را داخل فنجان می ریزیم تا دو سوم فنجان نیز از شیر پر شود. آخرین مرحله، اضافه کردن کف شیر هست. استاندارد اندازه فنجان کاپوچینو ۱۵۰ تا۱۸۰ میلی لیتر است. اما شما می توانید در صورت نیاز از فنجان بزرگتر استفاده کنید. در انتها می توان روی این قهوه را با پودر دارچین یا قهوه خشک تزئین کرد.

خامه مخصوص قهوه (تهیه در خانه)

افرادی که به نوشیدن قهوه عادت و اعتیاد دارند، عموما ترجیح می دهند تا آن را تلخ و بدون افزودن شیر و شکرصرف کنند. اما بسیاری از مردم توان تحمل تلخی قهوه را نداشته و از این رو به آن افزودنی های طعم دار اضافه می کنند. از رایج ترین افزودنی هایی که به قهوه اضافه می شود، می توان به مکمل قهوه (کافی مید)، شیر یا خامه مخصوص اشاره کرد.

مواد لازممقدار
شیر عسلی (شیرتغلیظ شده)115 گرم
شیرسویا یا شیر بادامیک و سه چهارم پیمانه

 

برای تهیه خامه ی قهوه در خانه، به میزان مساوی باید شیر تغلیظ شده و شیر بادام (یا شیر سویا) را باهم مخلوط کنید. از آنجا که هر قوطی شیر تغلیظ شده حدود ۱۱۳ گرم است، لازم است شما 1.75 پیمانه شیر بادام (یا شیر سویا) به آن اضافه کرده و هم بزنید. برای این منظور، شیر تغلیظ شده را درون شیشه خالی و تمیز مربا ریخته و سپس شیر دوم و طعم دهنده ها را اضافه کنید. در شیشه را بسته و به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه با سرعت زیاد تکان دهید، تا کاملا با هم مخلوط شوند سپس آنها را درون یخچال بگذارید تا کاملا خنک شوند.

برای داشتن بافت خامه ای می توانید این مواد را به صورت نصف نصف باهم مخلوط کنید و یا به جای شیر، از خامه پرچرب بهره بگیرید. برای طعم دادن به آن نیز بهتر است از مخلوط عصاره ها یا سیروپ های آماده استفاده کنید. در ادامه چند نمونه طعم دهنده را معرفی می نماییم که می توانید آنها را به خامه قهوه خود اضافه کنید:

طعم وانیل فرانسوی: یک قاشق چای خوری عصاره وانیل و یک قاشق چای خوری عصاره فندق را با هم مخلوط کنید.

طعم بادام: دو قاشق چای خوری عصاره بادام

طعم کیک دارچینی: ۲ قاشق چای خوری پودر دارچین و ۲ قاشق چای خوری عصاره وانیل را با هم مخلوط کنید .

همچنین می توانید از سیروپ شکلات برای تهیه خامه شکلاتی بهره بگیرید.

روش های دم کردن قهوه
  
  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×