روغن های ماساژ | راهنمای مصرف روغن های ماساژ اصلی

روغن های ماساژ | راهنمای مصرف روغن های ماساژ اصلی

شرف الشمس

روغن های ماساژ | راهنمای مصرف روغن های ماساژ اصلی

روغن های ماساژ | راهنمای مصرف روغن های ماساژ اصلی روغن اسطوخدوس، رز و یاسمین هشدارهای ایمنی و هر آنچه باید در مورد روغن ماساژ بدانید را در طومار بخوانید.

روغن های ماساژ | راهنمای مصرف روغن های ماساژ اصلی

روغن های ماساژ

روغن های اصلی چنانچه در ماساژ به کار گرفته شوند دارای خواص درمان بخش فراوانی از جمله، آرام بخشی، سم زدایی، بازسازی و احیای پوست خواهند بود. روغن های اصلی می توانند جهت ماساژ بدن و صورت به کار برده شوند، با افزودن آنها به یک ظرف روغن، رایحه و بوی آنها به مشام می رسد. بیشتر روغن ها بسیار غلیظ اند و بایستی آنها را رقیق کرد. روغن های قلیایی به رقیق سازی روغن های اصلی و نیز به جذب آنها توسط پوست کمک می کنند. برای بهره ی بهینه می توانید از روغن های نباتی فشرده سرد یا خالص مانند: روغن دانه ی انگور، کاجیره، آفتابگردان، کنجد، گیاهک گندم، یا روغن های بادام زمینی یا زیتون استفاده کنید.

نگهداری روغن های اصلی (فرار)

این روغن ها را در بطری های شیشه ای آبی پر رنگ یا قهوه ای با در پوش محکم پلاستیکی در یک مکان تاریک و خنک نگهداری کنید تا به عمر طولانی آنها کمک کنید. این روغن ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

هشدارهای ایمنی! 

!روغن های اصلی، عصاره های هستند که به مقدار زیاد فشرده و قوی شده اند. از ارتباط آنها با چشم هایتان جلوگیری کنید. چنانچه هر روغنی داخل چشمتان رفت آنها را با آب نشویید بلکه چند قطره روغن بادام شیرین خالص که با روغن ترکیب نمی شود را برای شستن چشمتان بکار بگیرید. همیشه برای آگاه شدن از عکس العمل های آلرژی زای روغن ها، آنها را روی پوست بازو یا مچ دستتان آزمایش کنید. برای اطمینان و ایمنی، فقط از روغن های قلیایی برای ماساژ دور چشمتان استفاده کنید. 

! هرگز روغن های اصلی را برای مصرف داخلی (مثلا خوراکی به کار نگیرید و هرگز بدون این که آنها را در روغن قلیایی رقیق کرده باشید. روی پوستتان به کار نگیرید (مطالب بالا را مشاهده کنید)

! هرگز مقدار مصرف پشنهادی روغن اصلی را افزایش ندهید. 

! بعد از بکار بردن روغن های زیر حدود ۶ ساعت بیرون نروید تا آفتاب به پوست شما نخورد: زنجبیل، ليموترش، پرتقال و اترج ( نوعی گلابی). چنانچه در معرض آفتاب قرار بگیرید، پوستتان دجار خارش و التهاب می شود. 

! چنانچه باردار هستید یا به نوزاد شیر می دهید از مصرف روغن های اصلی خودداری کنید. این روغن ها را هم چنین برای کودکان زیر ۲ سال استفاده نکنید.

راهنمای مصرف روغن های ماساژ 

همه‌ی مواد اولیه آن را به خوبی با هم ترکیب کنید. قبل از استفاده از آن، چند قطره روغن را در کف یکی از دست هایتان ریخته و آن را به وسیله ی مالش آرام دست هایتان به همدیگر گرم کنید. مطمئن شوید که روغن مستقیما به نوک انگشتتان راه یافته است. سپس از خودماساژی یا ماساژ به وسیله ی فرد دیگر، لذت ببرید. 

روغن ماساژ

روغن ماساژ اصلی 

این مقادیر، مبنای اصلی یک روغن ماساژ نرم و لطیف و ایمن به شمار می روند. به محض اینکه با رایحه روغن های مختلف آشنا شدید، آنگاه قادر خواهید بود که از آنها استفاده کنید تا زمانی که روغن ماساژ مخصوص خودتان را انتخاب کنید. مبنای یک ترکیب خوب برای یک روغن ماساژ معمولا یک گل، یک میوه و یک روغن اصلی است.

مواد لازم:
۸ قاشق چای خوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان
۸ قطره روغن اصلی به انتخاب خودتان

برترین احیا کننده

مخلوط اسطوخدوس، رز و یاسمین یک ماده ی تقویتی زیبا کننده ی کامل است. ارغوان به التیام و درمان پوست خشک، پوست خسته و ضخیم کمک کرده به علاوه یک پاد زهر مفید برای اضطراب، گرفتگی عضلات، استرس و بی خوابی است. رز به تسکین و آرام کردن تنش‌های عصبی کمک می کند. ياسمين احیا کننده است و به ایجاد حس خوش بینی در افراد کمک می‌کند.

مواد لازم:
۶ قطره روغن اسطوخدوس
 ۲ قطره روغن رز
 ۲ قطره روغن یاسمین
۶ إلى 8 قاشق چای خوری روغن دانه انگور

چای خواب‌آور

همگی می دانیم که چای دارای ویژگی های خواب آور و آرام بخش است. بنابراین چه چیزی بهتر از ماساژ هنگام خواب با روغن یا اسانس چای است که به شما در خواب رفتن کمک کند؟ دیگر عناصر موجود در این مخلوط به شما کمک می کند تا آرامش پیدا کرده و نیز هنگام بیدار شدن از خواب احساس طراوت و سرزندگی کنید. 

مواد لازم: 
۶ قطره اسانس چای بابونه
 ۴ قطره اسانس ياسمين
 ۲ قطره اسانس رز
1 قطره روغن اسطوخدوس
۱۰ قاشق چایخوری روغن دانه انگور

حالت متفکرانه

کندر و اسانس گل بنفشه در این ترکیب به افزایش حالت آرامش کمک کرده و با اثرات آرام بخشی چای به خوبی عمل می کنند. گل بنفشه برای درمان انواع مشکلات پوستی مفید است و به خصوص توانایی شگفت انگیز این گل در التیام و درمان پوست خشک و جراحات پوستی شناخته شده است. 

مواد لازم:
۵ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۲ قطره اسانس بنفشه
 ۲ قطره اسانس بابونه
 ۲ قطره اسانس کندر
 ۱۰ قاشق چای خوری روغن  کاجیره

ماده ای هیجان‌آور

چنان چه احساس شادابی و طراوت نمی کنید و کسل هستید این محلول را امتحان کنید. صندل تاثیر مرطوب کنندگی و تقویتی برای پوست دارد. برای استفاده مردان پس از اصلاح صورت نیز مناسب است.

مواد لازم:
۶ قطره اسانس صندل
 ۲ قطره اسانس تمر (انگم خوشبو و تلخ مزه از ذرت مر)
 ۲ قطره اسانس یاسمن
 ۶ الی ۸ قاشق چای خوری اسانس دانه یا انگور

روغن های ماساژ

کاهش دهنده استرس

ترکیب اسطوخدوس، کندر باعث ایجاد ترکیبی در جهت کاهش استرس می شود. این ترکیب به خصوص به دلیل اثرات شفابخش اش روی ذهن و جسم، شناخته شده است.

مواد لازم:
۳ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۱ الى ۲ قطره کندر ۸ قاشق چای خوری اسانس دانه انگور

تقویت کننده‌ی شفابخش

 این روغن ماساژ می تواند برای رفع نشانه های کشیدگی در پوست، مفید و مؤثر باشد.

مواد لازم:
۴ قطره اسانس نارنگی ا قطره اسانس رازیانه ا قطره اسانس کندر ۸ قاشق چای خوری اسانس تخم انگور

آرام بخش مفصل‌ها

این ترکیب را می توان به خامه یا روغن برای استفاده روی پوست جهت نرم کردن مفاصل دردناک یا ملتهب اضافه کرد.

مواد لازم:
۳ قطره اسانس غان سفید
 ۲ قطره اسانس زنجبيل
 ۲ قطره اسانس درخت عرعر (از درختان همیشه سبز)
 ۳ قطره اسانس رزماری (اکلیل کوهی)
۸ قاشق چای خوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان، یا یک قاشق غذاخوری پر کرم مرطوب کننده‌ی بدون بو

آرام بخش سرماخوردگی

این روغن ماساژ چنانچه سرماخورده باشید بسیار عالی خواهد بود. رایحه ی اکالیپتوس به درمان خلط و اسطوخدوس به ایجاد آرامش کمک خواهد کرد. اطمینان یابید که فرد دریافت کننده ی ماساژ کاملا بدنش را گرم نگه دارد.

مواد لازم:
۲ قطره اسانس اکالیپتوس
 ۲ قطره اسانس اسطوقدوس
 ۲ قطره اسانس مرزنجوش
 ۸ قاشق چایخوری اسانس قلیایی به انتخاب خودتان

روزهای شاد

اترج (روغن گلابی) و شمعدانی به دلیل اثرات هیجان آور و احیا کننده، بسیار شناخته شده اند.

مواد لازم:
۲ قطره اسانس اترج
۳ قطره اسانس یاسمن
 ۲ قطره اسانس رز
 ۲ قطره اسانس صندل
 ۲ قطره اسانس شمعدانی
 ۱۰ قاشق چایخوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان

ترمیم پوست

ملیسا (Melissa) ماده ای است که به عنوان مرهم لیمویی شناخته می شود. این روغن از زمان‌های دور با غلظت کم در درمان و التیام اگزما و دیگر مشکلات پوستی مورد استفاده قرار گرفته است.

مواد لازم:
۲ قطره اسانس شمعدانی
 ۳ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۲ قطره اسانس مرزنگوش
 ۳ قطره اسانس ملیسا
 ۲ قطره اسانس نیرولی neroli))
۲ قطره اسانس نارنگی ۱۰ قاشق چایخوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان

نرم کننده ی پوست سر

ترکیب مریم گلی و مرزنجوش (آرام بخش سردردهای شدید و میگرن) ترکیب کامل و مناسبی برای ماساژ سر و گردن به شمار می آید.

مواد لازم:
۳ قطره مریم گلی
 ۳ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۲ قطره اسانس مرزنجوش
 ۱۰ قاشق چایخوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان

نفس عمیق

از مصرف این ترکیب قبل از رفتن به رختخواب خودداری کنید، چرا که اسانس نعناع و اکالیپتوس موجود در آن خاصیت تحریک کنندگی و هیجان آور دارند. با این وجود برای پاک کردن سینوس های گرفته و کمک به نفس عمیق و آرام، مؤثر خواهند بود. چنانچه روغن یا اسانس قلیایی در این ترکیب استفاده نکرده باشید می توانید آن را استنشاق کنید ( دو یا سه قطره از آن را در آب جوش ریخته، سر خود را با یک حوله پوشانیده و بخار آن را استشمام کنید. به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در این حالت بمانید) یا می توانید در حمام گرم از آن استفاده کنید.

مواد لازم:
۲ قطره اسانس اکالیپتوس
 ۲ قطره اسانس اسطوخدوس
 ۲ قطره اسانس نعناع
 ۸ قاشق چای خوری روغن قلیایی به انتخاب خودتان


نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۶ اسفند ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×