رژیم غذایی سم زدایی از کبد | رژیم غذایی هفت روزه

رژیم غذایی سم زدایی از کبد

شرف الشمس

رژیم غذایی سم زدایی از کبد

مسمومیت زایی چه داخلی و چه خارجی نگرانی جدیدی در مورد سلامت افراد به حساب می‌آید. میزان وقوع بسیاری از بیماری های مسمومیت زا مثل: چاقی، آلرژی های پوستی و سرطان در سال های اخیر افزایش یافته است.

رژیم غذایی سم زدایی از کبد

سم زدایی از کبد

چندین سال پیش اگر شما چیزی در مورد سم زدایی می گفتید، بیشتر مردم فکر می کردند که شما به الكل، سیگار یا مواد مخدر معتاد هستید. امروزه، سم زدایی به عنوان سالم ترین برنامه ای که شما در مورد جسمتان می توانید به اجرا در آورید شناخته شده و دارای نتایج پایدار و مؤثر است. چنانچه در خوردن غذاهای مقوی و یا الكل افراط کرده اید و یا احساس می کنید به یک «خانه تکانی بهاری» نیازمندید (آن هم در مورد جسمتان)، سم زدایی راه خوبی برای شروع این برنامه ی به خصوص سلامتی خواهد بود.

مسمومیت زایی چه داخلی و چه خارجی نگرانی جدیدی در مورد سلامت افراد به حساب می‌آید. میزان وقوع بسیاری از بیماری های مسمومیت زا مثل: چاقی، آلرژی های پوستی و سرطان در سال های اخیر افزایش یافته است. سم أساسا ماده ای است که باعث تحت الشعاع قرار دادن عملکرد اعضاء داخلی بدن و فرایندهای بیوشیمیایی می شود. به وسیله ی سم زدایی در واقع شما باعث زدایش و دفع سم از بدن شده و باعث می شوید که عملکردهای اصلی بدن افزایش یافته و دقیق تر انجام شوند. از میان مزایای سم زدایی می توان به افزایش میزان انرژی، تسکین و کاهش خستگی و درمان کاهش وزن اشاره کرد.

همه ی افراد در طول زندگی خود بایستی سم زدایی را که موجب پاک کردن بدن و ایجاد استراحت در فعالیت ها و عملکردهای بدنی می شود را انجام دهند. بدن شما دارای یک چرخه ی دفع است. اغلب در شب یا در صبح بعد از خوردن اولین وعده ی غذایی این چرخه به کار می افتد. چنانچه از برنامه غذایی منظم و یک رژیم غذایی مناسب استفاده کرده و در این برنامه افراط نکنید، به سم زدایی با درجه ی خفیف تری نیاز پیدا خواهید کرد. اما وقتی که رژیم غذایی شما حاوی چربی های بالا، گوشت، محصولات لبنی، مواد شیمیایی و مواد غذایی تصفیه شده است، عمل سم زدایی بسیار ضروری تر خواهد شد. افرادی که به هر نوع ماده ای معتادند، هر یک به نوعی از برنامه ی سم زدایی بهره می گیرند. عوارض ترک که معمولاْ در مورد محصولاتی از قبیل، شکر یا قند، کافئین و داروهای بیشمار ایجاد می شود، توسط سم زدایی از بین می رود. مقادیر زیادی از سمومی که وارد بدن می شود یا در بدن ساخته می شود، در بافت های چربی بدن ذخیره می شود که با افزایش وزن می تواند به بار زیاد این سموم پی برد.

اگر چه، کم کردن وزن راه مناسبی برای سم‌ زدایی است و در طول کم کردن وزن سم بیشتری از بدن خارج می شود اما در حین کاهش وزن بایستی حفاظت از بدن خود را به‌وسیله‌ی نوشیدن مقادیر بیشتر آب و جذب فیبر و مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان از قبیل ویتامین C و ویتامین E ، بتا کاروتن، سیلینیوم و روی بالا ببریم.

لزوم سم‌ زدایی

چنانچه احساس خستگی در صبح ها با وجود هشت ساعت خواب بر شما چیره گشته یا يبوست دارید، پوستتان به خصوص نقاط اطراف لب و فک لکه لکه شده، چشم هایتان دائمة قرمز می‌شود یا در هفته بیشتر از ۲۰ بار الكل می نوشید، ورزش نمی کنید و یا خیلی به ندرت ورزش می‌کنید، و سرانجام اگر هر روز کمتر از ۶ لیوان آب می نوشید، بایستی سم زدایی انجام دهید چه وقت مناسب‌ ترین زمان برای عمل سم‌ زدایی است؟

بایستی چرخه‌های طبیعت را با چرخه های موجود در بدن خود ادغام کنیم. هرگاه متوجه شدیم که بدنمان سنگین شده باید این حالت را به وسیله ی عمل سم زدایی کاهش داده و جلوی افزایش این سنگینی را بگیریم. علائمی از قبیل، احساس خستگی یا کسالت، يبوست، افزایش وزن، علائم خوبی برای شروع سم زدایی هستند. در خانم ها شانس و موقعیت خوبی برای سم زدایی در هر ماه وجود دارد آن هم به وسیله ی عادت ماهیانه. اما چرخه های فصلی، با توجه به دوره های سم زدایی طبیعی مهم ترین زمان محسوب می شود. تغییرات فصلی، مواقع کلیدی مناسبی هستند که ما میزان مصرف خود را کاهش دهیم. چنانچه بتوانیم با این دوره ها، تطابق ایجاد کنیم، در پیشرفت سلامت خویش نقش مهمی داشته ایم.

هشدار: یک برنامه سم زدایی جدی برای کسی که سالم است و خوب هم می خورد طراحی می شود. خانم هایی که شیر می دهند و یا حامله اند نباید تحت عمل سم زدایی جدی قرار گیرند. فردی که تحت درمان دارویی مانند دیابت یا مشکلات گوارشی و هاضمه ای است باید قبل از تغییر رژیم غذایی به یک کارشناس تغذیه مراجعه نماید.

كبد

مهم ترین عضو بدن که در آن جا سم زدایی صورت می گیرد، کبد است، زیرا کبد نقش حیاتی در متابولیسم دارد. کبد به آب و گلیکوژن (نشاسته حیوانی که گلوکز در آن ذخیره می شود) برای انجام عملکردهای سم زدایی نیازمند است. بنابراین رژیم غذایی که حاوی مقادیر بالای کربوهیدرات و نشاسته و میزان پایین پروتئین و چربی باشد، مناسب است. این برنامه با بیشتر رژیم های غذایی جهت سم زدایی مطابقت دارد. ویتامین های B به خصوصB3  و B6 و ویتامین های E، A و C ، مواد معدنی از جمله کلسیم، سلنیوم، روی و ال -سیستئین برای حمایت از عمل سم زدایی کبد لازمند 

بدن تان را حرکت دهید

ورزش منظم باعث افزایش تعریق و در نتیجه دفع مواد زائد از طریق پوست می شود. ورزش ایروبیک منظم، به خصوص هنگامی که در مصرف مواد سمی زیاده روی کرده باشید برای حفظ یک بدن غیر سمی مفید خواهد بود. ورزش نیز مثل کم کردن وزن، باعث افزایش آزادسازی سموم در بدن می شود بنابراین همراه با ورزش بایستی جذب مایعات، انتی اکسیدان ها و ویتامین ها و مواد معدنی به اندازه کافی باشد.

حمام کردن و برس کشیدن

حمام کردن منظم به منظور باز کردن منافذ پوستی و پاک سازی آن از سموم آزاد شده بسیار ضروری است. سونا و حمام های عمومی به تمیز کردن بدن از طریق افزایش دفع مواد غیر ضروری پوست کمک می کنند. برس زدن به پوست با یک برس ساخته شده از الیاف طبیعی قبل از رفتن به حمام باعث تمیزی پوست و پاک سازی آن از سلول های پیر و مرده می شود. سائیدن بدن با یک بدنساب ملایم سلولهای مردهی پوست را برداشته و جریان خون را افزایش می دهد.

چه غذایی نباید بخوریم

مقدار مصرف و جذب موادی از قبیل گوشت قرمز، گوشت دودی یا نمک زده، گوشت کهنه، محصولات کنسرو شده تند، نمک، چربی های اشباع شده و محرک هایی از قبیل، قهوه، الكل و نیکوتین را کاهش دهید. همه ی این مواد، دستگاه گوارش شما را تحت تنش های شدید قرار داده و باعث کاهش مواد مغذی و حیاتی در بدنتان می شوند.

رژیم غذایی سم زدایی

رژیم سم زدایی شما

بسیاری از کارشناسان مسائل تغذیه، یک رژیم سم زدایی ۲۸ روزه را توصیه می کنند. اگر چه چنین برنامه ی طولانی مدت یک ماهه، باعث ایجاد علائم جوانی در جسمتان می شود و ایده آل به نظر می رسد، اما چنانچه به دلیل مسئولیت های فراوان کمتر بتوانید در منزل غذا بخورید و مکرر در سفر باشید، پیروی از چنین رژیم غذایی برایتان مشکل خواهد بود. پس ابتدا، با یک رژیم غذایی یک هفته ای که در صفحات بعد خواهد آمد شروع کنید. رژیم غذاییتان بایستی شامل غذاهایی با میزان بالای آب باشد، مانند خیار، فلفل، پیاز، کدو، کرفس، لوبیا، گوجه فرنگی، لیموترش و دیگر میوہ جات. انتخاب غذاهای طبیعی در طول مدت سم زدایی (و نیز استفاده‌ی ممکن و هر روزه از این غذاها در پخت و پز میزان آفت کش ها و رنگ های مصنوعی ای را که بدنتان دریافت می کند کاهش می دهد. چنانچه فکر کردید که برنامه ی سم زدایی برای ادامه آسان است به مدت ۱۴ روز دیگر نیز به اجرای آن بپردازید. پس از این مدت اجازه خواهید داشت که از دیگر غذاها نیز استفاده کنید، اما به آرامی این کار را شروع کنید تا مجددا سیستم پاک شده را از مواد مختلف انباشته نکنیم. تا آنجایی که می توانید آب بنوشید. اگر مقدار آب توصیه شده یعنی 5/1 لیتر حدودا ۸ لیوان آب را در هر روز نوشیدید سعی کنید که ۴ لیوان دیگر آب به این مقدار آب اضافه کنید. بدین ترتیب نه تنها سم و زهر سریع تر از خونتان خارج می شود بلکه سریع تر احساس سیری می کنید و تمایلتان به خوردن شیرینی جات کمتر می شود.

برنامه هفت روزه‌ سم‌ زدایی 

شکی در این نیست که برنامه سم زدایی چنانچه به طور منطقی و منظم انجام گیرد بسیار سودمند خواهد بود. یک «خانه تکانی بهاره جسمی» میزان تنش در سیستم گوارشی شما را کاهش داده، و نیز باعث می شود که این سیستم قدرت بازسازی پیدا کرده و برای استفاده ی مساعد آماده گردد. برنامه ی هفت روزه ی سم زدایی ذیل شامل یک روز غذا نخوردن است (روز چهارم). چنانچه خوب سیر شده باشید و در وضع سلامتی مناسبی باشید می توانید به راحتی یک روز غذا نخورید بدون اینکه اثرات بیماری در شما ظاهر شود چرا که شما نیازهای جسمی تان را به وسیله ی نوشیدن مقادیر زیادی مایعات تامین خواهید کرد. اما ممکن است نسبت به مواقع معمول انرژی کمتری داشته باشید. بنابراین سعی کنید که برنامه ی سم زدایی را در طول تعطیلات یا آخر هفته ها اجرا کنید یعنی هنگامی که زمان زیاد برای شما اهمیت ندارد و می توانید این کمبود انرژی را نیز زیاد جدی نگیرید. باید توجه داشته باشید که احتمال سر دردهای خفیف در بعضی مواقع این برنامه وجود خواهد داشت. و این عمدتا به دلیل حذف مواد و نوشیدنی های کافئین دار از برنامه غذایتان است. همانطور که می دانید سر درد می تواند ناشی از کمبود کافئین باشد. اگر در فکر این هستید که سیگار را ترک کنید چرا همین حالا این کار را انجام نمی دهید؟ به منظور کمک به شما در شروع اجرای این برنامه، نمونه هایی از دستورالعمل های غذایی برای روزهای مختلف ارائه می دهیم (ص مقابل را مشاهده کنید) همه ی دستورالعمل ها را می توانید در صفحات قبلی پیدا کنید. این دستورالعمل ها شاید شامل غذاهایی باشد که تا به حال نخورده باشید. در این صورت می توانید از آنها صرف نظر کنید یا چنانچه مایل بودید آنها را در برنامه غذایی خود به صورت منظم بکار گیرید.

هشدار: این برنامه برای کسانی که اختلالات تغذیه ای دارند و تحت نظر برنامه رژیمی و طبی مشخصی هستند، مناسب نیست.

روز اول 

غذاهای ذیل جزو غذاهای منع شده اند که نباید از آنها استفاده کنید: غذاهای آماده و پخته شده - غذاهای حاضری (Fast Food) ، غذاهای سرخ شده، غذاهایی با چربی بالا، قند و نمک اضافه، شکلات، چای، قهوه، الكل، سیگار. از دستورالعمل های کتاب برای تهیه غذا استفاده کنید.

روز دوم 

تخم مرغ، گوشت، غلات، سیب زمینی و محصولات لبنی (به جز ماست) را مصرف کنید. مواد زیر را در برنامه اتان بگنجانید. برنج، ماهی بخارپز، صدف داران، عدس، فرآورده های سویا شامل توفو، آرد سویا، شیر سویا) روغن زیتون، ماست و مقادیر زیادی میوه و سبزیجات تازه مورد علاقه خودتان. برنامه ی غذایی صفحه مقابل را به منظور انتخاب دستورالعمل های مناسب پیشنهادی مورد توجه قرار دهید. مقدار زیادی آب، چای های دارویی، شیر سویا و آب میوه و سبزیجات تازه میل کنید. و یا برای تغییر ذائقه، می توانید چای کاسنی یا CARO که نوعی قهوه بدون کافئین است - بنوشید.

روز سوم

فقط میوه تازه (به استثنای مرکبات و سبزیجات بخورید ، مقدار زیاد آب، چای، شیر سویا و آب میوه و سبزی بنوشید.

روز چهارم 

امروز روزی است که نباید غذا بخورید بنابراین از خوردن غذاهای خشک بپرهیزید اما مقدار زیادی مایعات (حداقل ۴ لیتر) شامل آب، چای و میوهی تازه و آب میوه (به جز مرکبات و سبزی بخورید.

روز پنجم 

شبیه به برنامه روز سوم عمل کنید.

روز ششم 

شبیه به برنامه روز دوم عمل کنید.

روز هفتم 

مثل برنامه روز اول عمل کنید.

از این به بعد چنانچه مایل باشید می توانید برنامه غذایی همیشگی خود را به کار بگیرید. اما به خاطر این که بهره بیشتری از این برنامه سم زدایی عایدتان شود سعی کنید مقدار زیادی از غذاهای لیست شدهی «خوب» مانند روز دوم (به خصوص میوه و سبزیجات تازه و آب میوه مصرف کرده و مصرف موارد لیست شدهی «ممنوعه» را کاهش یا از برنامه ی غذایی خود حذف نمایید.

دستور العمل های پیشنهادی برای برنامه هفت روزهی سم زدایی در این قسمت دستورالعمل های غذایی پیشنهادی برای برنامه ی سم زدایی را مشاهده خواهید کرد. تعدادی از این دستورالعمل ها نیاز به کمی تغییر و تعدیل دارد تا آنها را در برنامه اتان بگنجانید، به همین خاطر با هر دستورالعمل مواردی را بیان نموده ام تا شما را در ساختن و آماده نمودن دستورالعمل های دلخواهتان یاری رساند.

•    شیر بدون چربی یا کم چربی را با شیر سویا جایگزین کنید. 
•    در قسمت هایی که باید ماست استفاده کنید، از ماست شیرین نشده استفاده کنید.
•    خامه سویا را به جای انواع دیگر خامه استفاده کنید.
•    تعدای از دستورالعمل ها شامل مقداری کمی قند یا مواد شیرین هستند می توانید به راحتی آنها را حذف نمایید. . دستورالعمل ها معمولا شامل نمک برای چاشنی دار کردن هستند، این ماده را حذف کنید. 
•    پیشنهادات غذایی ممکن است شامل غذاهایی باشد که شما از آن «منع» شده‌اید مانند پنیر، مایونز، خامه، شکلات یا شیرینی - می توانید از اینها هم صرف نظر کنید.

روزهای اول و هفتم

صبحانه: سالاد میوه ی تازه، نان و عسل شیرین، املت آخر هفته.

سوپ ها: سوپ هویج، سوپ عدس و تره، سوپ لوبیا و سبزی، سوپ رشته فرنگی و میگوی تایگر

پیش غذاها : بروشتا با گوجه فرنگی و زیتون، میوهی تازه به همراه ماست، دلمه فلفل، تارت سبزیجات.

غذاهای اصلی ، غذاهای جانبی و سالادها: سالاد سبزیجات و توفو، سالاد چغندر، مرغ با سالسای آلو،برنج مخلوط ، ماهی در کیسه های خواب.

دسرها : پودینگ تابستانی: با ماست میل شود و از پاشیدن شکر روی آن خوداری شود.

نوشیدنی های گیاهی: برخیزید و با نشاط باشید، معجون توت فرنگی

روز دوم و ششم 

صبحانه: فرنی با آلو خشک و زردآلو - شیر سویا استفاده کنید و شکر به آن اضافه نکنید، فرنی با میوه ی مخلوط - شکر اضافه نکنید، میوزلی به همراه انگور سبز و قرمز - شیر بدون چربی را به شیر سویا تغییر دهید، صبحانه توت فرنگی - از ماست صاف شده ی غیر شیرین استفاده کنید.

سوپ ها :
سوپ مدیترانه ای - از خامه ی سویا استفاده کنید، سوپ ترش و شیرین تایلندی، سوپ لوبیا و قارچ.

پیش غذاها / سالادها : سالاد کاهو با اسفناج کوچک، مخلوط قارچ و سیر، خوراک گردو و لوبیای چشم بلبلی، اسنک خوشمزه تن، مایونز به آن نیفزایید.

غذاهای اصلی، غذاهای جانبی و سالادها : سالاد سبزیجات با توفو، پنیر پارمزان را از آن حذف کنید، سالاد گرم ماهی تن و نخود، سالاد برنجی چندرنگ، سوپ صدف سیاه، استیک کنجدی سالمون جعفری، با لیموترش میل کنید، ریسوتو با توفو پنیر را از آن حذف کرده به آن نمک نزنید، سبزیجات کبابی، با سس زنجبیل میل کنید.

دسرها: سالاد میوه ی تازه – ماست طبیعی را با ماست غیر شیرین جایگزین کنید، آبمیوه ها و نوشیدنی های گیاهی : التیام دهنده های پوستی، هر روز یک سیب، شروعی خوب و عالی.

روزهای سوم و پنجم

نوشیدنی های گیاهی و آب میوه: محرک سبز، تقویت کننده ناخن ها، شروعی کامل، پوستی سالم، یک نوشیدنی سالم و شادی بخش.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۰ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×