چرا ریزش مو در دوران بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد و روش درمان چیست؟

چرا ریزش مو در دوران بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد و روش درمان و جلوگیری

چرا ریزش مو در دوران بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد و روش درمان و جلوگیری

زنان و مردان هر روز به طور متوسط حدود 50 تا 100 تار را مو از دست می دهند. در دوران بارداری ، افزایش سطح استروژن چرخه طبیعی فولیکول مو را کند می کند.

چرا ریزش مو در دوران بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد و روش درمان و جلوگیری

چرا ریزش مو در دوران بارداری یا بعد از آن اتفاق می افتد و چه کاری برای آن می توان انجام داد؟

زنان و مردان هر روز به طور متوسط حدود 50 تا 100 تار را مو از دست می دهند. در دوران بارداری ، افزایش سطح استروژن چرخه طبیعی فولیکول مو را کند می کند. در نتیجه ، بعضی از خانم ها موهای خود را در حین بارداری  از دست می دهند.

دلایل ریزش مو در دوران بارداری

تغییرات هورمونی

برخی از خانمها به دلیل استرس یا شوک ممکن است دچار ریزش مو شوند.استرس باعث ریزش بیشتر موهای شما تا 30 درصد یا بالاتر می شود. بنابراین ، به جای از بین رفتن متوسط 100 مو در روز ، ممکن است روزی 300 مو از دست بدهید.

در سه ماهه اول تعادل هورمون ها به طور چشمگیری برای حمایت از کودک در حال رشد تغییر می کند. که باعث ریزش مو می شود. به علت عدم تعادل هورمون ها یا ویتامین های اساسی ریزش می تواند بسیار چشمگیر باشد.

مشکلات تیروئید

اختلالات تیروئید مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید ممکن است در دوران بارداری به ایجاد ریزش مو کمک کند. کم کاری تیروئید بیشتر شایع است که در هر 2 یا 3 مورد از 100 خانم باردار تأثیر دارد. ، مشکلات تیروئید به طور معمول با آزمایش خون تشخیص داده می شوند.

کمبود آهن

کمبود آهن هنگامی اتفاق می افتد که گلبول های قرمز کافی برای دریافت اکسیژن به بافت های مختلف بدن نداشته باشد. این می تواند باعث ریزش مو به همراه علائم دیگری مانند خستگی ، ضربان قلب نامنظم ، تنگی نفس و سردرد باشد.
زنان باردار در معرض خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن قرار دارند ، به ویژه اگر بارداری های نزدیک و با فاصله کم از یکدیگر داشته باشند. در حالی که ریزش مو با این شرایط دائمی نیست ، تا زمانی که سطح هورمون یا ویتامین به حد طبیعی نرسد ممکن است موهای شما به ضخامت طبیعی خود باز نگردد.
همچنین شرایط ژنتیکی و خود ایمنی وجود دارد که باعث ریزش مو می شود ، خواه حامله باشید یا نه.

میوه های آهن دار

درمان ریزش موهای مرتبط با بارداری

ریزش مو در دوران بارداری و بعد از آن ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشد. این به طور کلی به مرور زمان حل می شود. اگر رشد مو به سطح قبلی نرسد ، پزشکان گاهی مینوکسیدیل (Rogaine) تجویز می کنند ، اما این دارو برای استفاده در دوران بارداری بی خطر نیست.
در مورد شرایطی مانند کم کاری تیروئید یا کم خونی و فقر آهن ، به پزشک خود برای یافتن دارو یا مکمل های ویتامین که سطح موی شما را به حالت عادی برگرداند مراجعه کنید.
بیشتر درمان ها در دوران بارداری توصیه نمی شود. اما پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که به جای داروهای درمانی ، لیزر سطح پایین که از امواج نور قرمز برای تحریک رشد مو استفاده می کند را امتحان کنید.

ریزش مو در بارداری

چه عواملی در پیشگیری از ریزش مو در بارداری کمک میکند؟

-روی دریافت مقدار کافی پروتئین ، آهن و سایر مواد مغذی مهم تمرکز کنید.
-موها را به آرامی بشویید و از یک شانه دندانه دار استفاده کنید تا از کشیدن بیش از حد موها هنگام شانه کردن جلوگیری شود.
-موهای خود را کوتاه کنید.

ریزش مو پس از زایمان

بسیاری از خانم ها ریزش مو را طی چند ماه پس از زایمان می بینند ، به طور کلی ریزش، حدود چهار ماه پس از زایمان اوج می گیرد. ریختن بیش از حد مو" ناشی از افت هورمون استروژن است.بعد از شش ماه ریزش مو ها به حالت طبیعی خود بر میگردد.

نویسنده و مترجم: پریسا سعیدی

  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×