ریزش مو | علائم و نشانه ریزش مو در خانم ها و آقایان

ریزش مو | علائم و نشانه ریزش مو در خانم ها و آقایان

شرف الشمس

ریزش مو | علائم و نشانه ریزش مو در خانم ها و آقایان

ریزش مو چیست و آیا امری طبیعی است؟ کی باید به پزشک برای درمان باید مراجعه کرد.

ریزش مو | علائم و نشانه ریزش مو در خانم ها و آقایان

ریزش مو

نجس مو از پروتینی به نام کراتین است. همه ما در روز مقداری از موهایمان خواهد ریخت و این امری کاملا طبیعی است اما اینکه این ریزش کی باعث نگرانی می شود باید گفت تا مقدار 100 تار مو در روز از نظر پزشکان موردی نگران کننده نخواهد بود و اگر این مقدار مو از سر شما جدا می شود نمی توانیید بگویید ریزش دارید. اگر در خانواده ما افرادی هستند که دچار طاسی و کم پشتی مو هستند شاید شما هم به این مشکل دچار شوید که در مردان با طاسی جلو و یا پشت سر نمایان می شود و در خانم ها با کم پشتی جلو سرخود را نشان می دهد. شاید همه فکر کنند که این یک بیماری نگران کننده نخواهد بود اما باید این را در نظر داشت که مو در ظاهر افراد بسیار موثر خواهد بود و قطعا در زندگی شما تاثیر خواهد داشت. ابتدا باید علل ریزش مو مشخص شود تا بتوان برای آن راه درمان مناسب را انتخاب کرد.

ریزش مو

علائم ریزش مو چیست؟

این علائم با توجه به نوع ریزش و جنسیت متفاوت خواهد بود. ریزش در آقایان مخصوصا کسانی که ژنتیک باعث این ریزش در آنها شده است از قسمت های پیشانی و جلوی سر شروع می شود باید به این نکته نیز اشاره کرد مردان بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند، در صورتیکه خانم ها این مشکل را در کل پوست سر خود دارند و به کم پشتی بعضا شدید دچار می شوند. 
گاهی این ریزش بصورتی انبوه و منطقه ایی رخ می دهد که به ریزش های سکه ایی و یا طاسی کلی معروف هستند. برای اینکه مطمئین شوید مشکل شما جدی است یا خیر باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا اولین سوالات به اینصورت مطرح می شود،

چه مقدار ریزش دارید در هر روز؟/ از کی این مشکل شروع شده است؟/ در بستگان نزدیک مشکل ریزش وجود دارد یا خیر؟.

معمولا پوست سر معاینه می شود تا نوع ریزش از نظر تراکم مو تشخیص داده شود و بعد برای پی بردن به مشکلات درونی از شما آزمایش گرفته خواهد شد. اینکه موهای ریخته شده دوباره رشد کند قطعی نخواهد بود و معمولا در راههای درمان ریزش مو تنها بخشی از موهای ریخته شده احیا می شود. اگر عواملی (بطور مثال استرس، داروهای خاص، آسیب های نادانسته) که باعث ریزش شده است تشخیص داده شود و متوقف شوند معمولا رشد موها مجدد دیده می شود که اگر این مورد پیش نیامد باید به پزشک مراجعه کنید.

تست طبیعی بودن ریزش مو

تست کشیدن: دکتر جیمز ماروتا برای تشخیص طبیعی بودن ریزش مو این تست را پیشنهاد می دهند. 60 تار مو را در دست خود بگیرید و کمی بکشید. اگر 5 تا 8 تار مو در دستان جمع شد نگرانی شما بی مورد است و ریزشی کاملا طبیعی دارید، اما اگر این مقدار از 15 و یا 20 تجاوز کرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
تست شانه: قبل از شستن موها قسمت بالای سر را جدا کنید و و به سمت جلو شانه کنید. این کار را به مدت یک دقیقه تکرار کنید و تعداد موهای جدا شده را بشمارید اگر بیش از ده عدد بود ریزش غیر طبیعی است.
تست ها را با تکرار انجام ندهید ممکن است بی جهت دچار استرس شوید. اگر در بار اول تست کردن احساس کردید که ریزشی غیر طبیعی دارید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک در ابتدا علت ریزش مو را در شما باید تشخیص دهد و بعد راه درمان مناسبی برای آن تجویز کند.

آیا نوع حالت مو در ریزش تاثیر دارد؟

احتمال ریختن موهای فر بیشتر از موهای لخت است. دلیل آن هم استفاده بیش از اندازه از وسایل حرارتی برای صاف کردن مو است و اینکار به شدت به فولیکول مو آسیب می رساند. حرارت باعث از دست دادن رطوبت داخل مو می شود ساقه مو خشک و شکننده می شود. کسانی که موهای بلندتری دارند معمولا بیشتر از ریزش شکایت میکنند، اما باید به تین نکته توجه داشته باشند که اگر چاه راه آب حمام زودتر پر می شود به علت بلندی موهایشان استو نه تعداد بالای ریزش.

کیفیت و سلامت موهای خود را چکونه بررسی کنیم؟

بافت مو و براق بودن آن نشان دهنده سلامت آن است. توسط آینه و یا به کمک یه همراه قسمت برآمده پشت سر را بررسی کنید. لابه لایه موها را باز کنید بافت این منطقه باید کاملا براق و طبیعی باشد. اگر نازک شدن مو و یا کم شدن درخشش آن را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که مشکل 4 تا 6 ماه بعد در کل سر شایع می شود. اگر ریشه موهای ریخته شده را بررسی کنید و حباب عمودی در انتهای آن مشاهده کردید مطمئین می شوید که این تار مو عمر کامل خود را سپری کرده است.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×