زنان غیر سیگاری در معرض خطر سرطان ریه

زنان غیر سیگاری در معرض خطر سرطان ریه

شرف الشمس

زنان غیر سیگاری در معرض خطر سرطان ریه

سال‌های بسیاری بود که مردان بیش از زنان در معرض خطر سرطان ریه بودند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان سرطان ریه در بین زنان به ویژه زنان جوان و افراد غیرسیگاری در حال افزایش است.

زنان غیر سیگاری در معرض خطر سرطان ریه

زنان غیر سیگاری در معرض خطر سرطان ریه

سال‌های بسیاری بود که مردان بیش از زنان در معرض خطر سرطان ریه بودند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان سرطان ریه در بین زنان به ویژه زنان جوان و افراد غیرسیگاری در حال افزایش است.حتی زنان غیرسیگاری نیز امروزه در معرض خطر سرطان ریه هستند.
طی دو دهه گذشته تعداد مردان مبتلا به سرطان ریه در سطح جهان کاهش یافته است. این در حالی است که ۲۷ درصد در زنان افزایش یافته است. محققان هنوز دلیل این مسئله را نمی‌دانند. اگرچه برخی از مطالعات نشان می‌دهد  که ممکن است دلیل این موضوع این باشد  که زنان به نیکوتین موجود در دخانیات واکنشی متفاوت نشان میدهند.

این موضوع فقط در افراد سیگاری صدق نمی کند. همان طور که می دانیم افراد سیگاری  در معرض خطر بیشتری قرار دارند. یک مطالعه که توسط مرکز ملی سرطان سنگاپور انجام شده نشان می‌دهد که از هر ۱۰ بیمار مبتلا به سرطان ریه سه نفر آنها سیگاری نیستند و این تعداد در حال افزایش است. آمار نشان داده است که زنان غیر سیگاری آسیب پذیرتر از مردان غیر سیگاری هستند. این آمار بسیار متعجب کننده است. ۷۰ درصد است افراد غیر سیگاری مبتلا به سرطان ریه زن هستند. در حالی که مطالعه‌ ای در مورد بیماران مبتلا به سرطان ریه نشان می دهد که از هر ۵ زن مبتلا به سرطان ریه هرگز حتی یک  نخ سیگار هم نکشیده است و در مقابل آن از هر ده مرد مبتلا به سرطان ریه یک نفر آنها سیگاری بوده است.

زنان سیگاری

محققان بر این باورند که اختلاف این آمار به دلیل قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند باشد. در سطح جهان مردان از نظر آماری و تاریخی بیشتر از زنان سیگار می کشند که این بدان معناست احتمال اینکه  مرد سیگاری به عنوان همسر یا شریک زندگی باشد بیشتر است. بر اساس گزارش بی بی سی استنشاق دود سیگار توسط فرد غیر سیگاری احتمال مبتلا شدن به سرطان ریه را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد. که سالانه ۴۳۰ هزار مرگ را در پی دارد و ۶۴ درصد از آن را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان غیرسیگاری آسیایی بیشتر در معرض سرطان ریه قرار دارند. سنگاپور در مقایسه با سایر کشورها مانند آلمان و ایتالیا در سرطان ریه بالاتر ایستاده است. تحقیقات نشان داده که زنان غیرسیگاری آسیایی نسبت به همتایان غربی خود بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند. کمتر از ۴ درصد از زنان چینی  سیگار میکشند. این مطمئناً خبر هولناک است. متأسفانه تعریف درستی از عوامل اصلی برای ابتلا به سرطان ریه غیر سیگاری در دسترس نیست،جز در جوار فرد سیگاری بودن و یا آلودگی هوا .

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

منبع: مجله اینترنتی rd

  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×