چطور جملاتی مثل برو بخواب عزیزم و برو درس بخوان را به نوجوانان بگوییم

چطور جملاتی مثل برو بخواب عزیزم و برو درس بخوان را به نوجوانان بگوییم

شرف الشمس

چطور جملاتی مثل برو بخواب عزیزم و برو درس بخوان را به نوجوانان بگوییم

پسرم، دخترم زود برو بخواب تا صبح بتوانی زود بیدار شوی، عزیزم برو داخل اتاق خودت درست که تمام شد بیا بیرون را چگونه به کودکان بگوییم.

چطور جملاتی مثل برو بخواب عزیزم و برو درس بخوان را به نوجوانان بگوییم

«پسرم، دخترم زود برو بخواب تا صبح بتوانی زود بیدار شوی» درست است یا خیر؟

بعضی از کودکان هر شب ده ها بار این جمله را می شنوند:« برو بخواب تا زود بیدار شوی»، به راستی فرزندان ما چه تصوری از این جمله تکراری و خسته کننده دارند؟ ما خودمان را جای آنها بگذاریم، دیگران به ما می گویند برو بخواب و خودشان بگویند بخندند و فیلم تماشا کنند و آجیل و میوه میل نمایند. اگر کسی خوابش می آید و خسته است خودش به خواب می رود و فکر نکنم دلیلی داشته باشد با او پادگانی عمل شود که ساعت ۹ شب خاموشی زده شود.

اما عوارضی که این کار دارد عبارتند از:

در درجه اول اگر او خوابش نیاید ساعت ها در رختخوابش بیدار می ماند چه فکرهایی که به سرش می زند و اگر در آستانه بلوغ باشد چه رفتاری خواهد داشت و اگر او دارای انرژی اضافی باشد و می بایست خودش را تخلیه نماید باز با آن انرژی در رختخواب باید چه کار کند التماس کند که خواب او را در آغوش بگیرد و بعدا گاهی مواقع پدر و مادرها وقتی فرزندشان به زور تنبیه یا تشویق به رختخواب می فرستد، حتما خودشان مشغول صحبت کردن درباره امورات روزمره می شوند ولی با حرف زدن آنها کودک چه تصوری می کند هزاران چرا در ذهنش می آید و حتما فکر می کند چه حرفی و گفتگویی داشته اند که من نباید در آن گفتگو شرکت داشته باشم و اینجاست که اولین مرحله حساسیت و بیدار خوابی تا ساعت ها شروع می شود و از همین حساسیتها چه مشکلاتی پیش آمده که هرگز قابل جبران نبوده است و مرحله بعدی اگر در خانواده ای دو فرزند باشد و اصرار بر یکی از آنها که درس و مدرسه دارد بیشتر باشد و برای دیگری هیچ محدودیتی نباشد، او را حتما از مدرسه و درس هم بیزار میکنیم و لذت درس خواندن را نیز از او می گیریم و برایش سؤال پیش می آید چرا من زود باید بخوابم؟ و خواهر یا برادر کوچکم آزاد است تا ساعت ها بازی کند و در کنار پدر و مادرش باشد و شاید رفتار او به دوران کودکی برگردد، بلی هزاران چراها در این عملکرد ما هست.

پس فرزند شما هر موقع که خسته باشد و نیاز به خواب داشته باشد خودش می خوابد و ممکن است معلم یا دیگران از روی نیت خیر، توصیه به همه داشته که مثلا ساعت ۹ بخوابند ولی این نسخه برای همه کودکان و نوجوانان جواب نمی دهد و ممکن است مشکل پیش بیاورد و آن اینکه کودک صبح به سختی بیدار شود و مدرسه اش دیر شود، حالا می شود از طریق مدرسه و معلم او را مورد سؤال قرار داد که چرا دیر کرده است و اینجا جواب سؤال پیدا می شود که چرا باید زود خوابید چون تمام تلاش شما باید در صبح صورت پذیرد. اگر چندین شب و صبح به طور مستمر دیر خوابید و صبح با مشکل مواجه شد، هم اینکه خسته باید بیدار شود و هم اینکه از طرف آموزشگاه مورد سؤال قرار می گیرد و هم ممکن است سرویس او حرکت کرده باشد و در مواقعی هم باعث کسر انضباط او شود، دیگر حرف های شما دلیل بسیار موجهی دارد که به چه منظور اصرار به زود خوابیدن او دارید و قطعا در این مورد بیشتر فکر خواهد کرد او متوجه خواهد شد که شما برای راحتی و آسودگی خیال او، تصمیم میگیرید که سر ساعت معینی به رختخواب برود.

درس خواندن

عزیزم برو داخل اتاق خودت درست که تمام شد بیا بیرون» این جمله چه اثرات نامطلوبی دارد؟

چقدر این شعار را تکرار کرده ایم: «برو داخل اتاق درست را بخوان». واقعا درست است یا نادرست؟ اگر درس نخواند ضعیف می شود اگر به او بگویم شاید لجبازی کند پس چه کار کنیم؟ ببینید بعضی از دانش آموزان دوست دارند در کنار پدر و مادر و حتی پای تلویزیون درس بخوانند و اصلا علاقه ای به اتاق تنها و خالی خود ندارند و مخصوصا بعضی از اتاق ها که تاریک و سرد و بی روح و یا بعضی از آنها پنجره ای به بیرون دارد که صدای مزاحم اذیت میکند و یا اینکه کودک شاید ترسی داشته باشد، اینها باعث می شود که دانش آموز دوست ندارد نه تنها وارد اتاق شود، بلکه کم کم درس هم نخواند.

در مرحله اول سعی کنید ذهن و علاقه فرزند خود را دریابید آیا علاقمند به اتاق خود می باشد یا خیر؟ در مرحله دوم آیا تا به حال که وارد اتاق خود شده است درس را خوب خوانده است یا خیر؟ و در مرحله بعد آیا در برابر عکس العمل شما واکنش نشان داده است یا خیر؟ و این مساله را امتحان کنید ببینید اگر یک هفته با تلاش و ناراحتی شما در اتاق خودش رفته، نمره بهتری را کسب کرده، با شما راحت تر و راضی تر است و یا اینکه در کنار شما بوده، توانسته است درس بهتر بخواند و موجب ناراحتی او نشده اید.
بعضی می گویند فرزند ما یک اتاق خوب و راحت دارد، هم اتاق خواب او و هم اتاق مطالعه و هم اتاق کامپیوتر اوست ولی به نظر روانشناسان، می گویند سعی کنید در اتاقی که فرزند شما می خوابد، درس نخواند زیرا ممکن است عادت خواب و بازی در هنگام مطالعه هم در ذهن او باشد و نتواند از وقت خود خوب استفاده کند.

نویسنده: پریسا سعیدی
 

  • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×