ستاره سیاه فوتبال کیست؟

ستاره سیاه فوتبال کیست؟

ستاره سیاه فوتبال کیست؟

بازی فوتبال یکی از محبوب ترین و پربیننده ترین ورزش ها در سراسر جهان است. ستارگان فوتبال را تقریبا همه می شناسند. این افراد جزو مشهورترین مردان جهان اند. «پله» یکی از آنهاست.

ستاره سیاه فوتبال کیست؟

ستاره سیاه فوتبال پله

بازی فوتبال یکی از محبوب ترین و پربیننده ترین ورزش ها در سراسر جهان است. ستارگان فوتبال را تقریبا همه می شناسند. این افراد جزو مشهورترین مردان جهان اند. «پله» یکی از آنهاست. پله در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۴۰ میلادی در خانواده ای فقیر در برزیل متولد شد. نام کامل او «ادسان آرانتس دونازیمنتو» بود؛ اما مردم او را پله می نامیدند. پله، سیاه پوست بود؛ به همین جهت او را ستاره سیاه فوتبال نامیدند. او به دلیل فقر و تنگدستی، مدرسه را در کودکی رها کرد و بامزدی اندک، نزد یک کفاش مشغول کار شد. پله همیشه با پای برهنه با توپی که از پارچه ای کتانی ساخته شده بود، فوتبال بازی می کرد. او یک بار مقداری بادام زمینی دزدید تا یک توپ واقعی بخرد.

پله در ۱۱ سالگی با مربی معروف فوتبال «والديمر دوبريتو» آشنا شد. او توسط بریتو تعلیم دید و به بازیکنی بی نظیر تبدیل شد. پله در ۱۸ سالگی عضو تیم ملی برزیل شد و در مسابقات جام جهانی فوتبال شرکت کرد. تیم برزیل در آن سال به خاطر مهارت پله، قهرمان جهان شد. پس از آن پله در مسابقات فوتبال سال های ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ میلادی شرکت کرد. او از هفتم سپتامبر ۱۹۵۶ میلادی تا دوم اکتبر ۱۹۷۴ میلادی در ۱۲۵۴ مسابقه شرکت کرد و ۱۲۱۶ گل زد و رکوردی بی نظیر در جهان به دست آورد.

ستاره سیاه در میان فوتبال دوستان جهان بسیار محبوب است. او حتی هم اکنون نیز هر هفته بیش از ۳۰۰ نامه دریافت می کند. بر روی اکثر این نامه ها فقط دو کلمه نوشته شده است؛ «پله، برزیل». پله در حال حاضر از بازی فوتبال کناره گیری کرده و باشگاهی برای تعلیم بازیکنان نوپای کشورش تأسیس کرده است.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۵ آذر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×