در سحری چه غذاهایی بخوریم که کمتر احساس گرسنگی و تشنگی کنیم؟

در سحری چه غذاهایی بخوریم که کمتر احساس گرسنگی و تشنگی کنیم؟

شرف الشمس

در سحری چه غذاهایی بخوریم که کمتر احساس گرسنگی و تشنگی کنیم؟

در سحری چه غذایی بخوریم که کمتر احساس گرسنگی و تشنگی کنیم؟ در ادامه با طومار همراه باشید.

در سحری چه غذاهایی بخوریم که کمتر احساس گرسنگی و تشنگی کنیم؟

در سحری چه غذایی بخوریم؟

ماه رمضان علاوه بر پاک کردن روح و نفس می تواند فرصت مناسبی برای ریکاوری بدن نیز باشد. با توجه به قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در روزهای طولانی سال روزه گرفتن را کمی برای روزه داران دشوار کرده است. مدت زمان حدود 18 ساعت را باید روزه گرفت که این زمان طولانی نیاز به یک برنامه غذایی مناسب دارد تا دچار مشکلاتی مثل ضعف، عصبانیت و بی حالی نشوید. اگر برنامه و رژیم مناسبی برای تغذیه داشته باشید قطعا روزه گرفتن برای کاهش وزن و همچنین بهتر شدن سوخت و ساز بدن کمک خواهد کرد.

حتما سحری بخورید

خوردن سحری در حفظ سلامت شما در این ماه کمک بسیاری خواهد کرد. اما اینکه چه چیزی بخوریم که کمتر تشنه شویم، کمتر احساس گرسنگی کنیم قطعا بسیار مهم است. زمان طولانی روزه این کار را دشوار ساخته حال فکر کنید افرادی سحری نیز نمی خورند. خیلی از افراد هستند که برای بیدار شدن در سحر کمی اذیت می شوند و یا عادت به خوردن غذا در آن وقت از شب ندارند، اما باید بدانید روزه گرفتن بدون سحری چیزی نیست که بخواهید به آن افتخارکنید. نخوردن سحری آسیب های جدی به بدن خواهد زد. اما اینکه چه چیزی بخوریم اصولی و سالم باشد. 

برای خوردن سحری زمان لازم را بگذارید

چون خواب صبح بسیار لذت بخش است معمولا افراد در آخرین لحظات و نزدیکترین زمان به اذان صبح از خواب بیدار می شوند. دیر بیدار شدن باعث می شود زمان کمی برای خوردن داشته باشید و تند تند و نجویده غذا بخورید. اگر غذای کمی بخورید ولی همان مقدار را به خوبی بجوید حتما تا زمان افطار دچار مشکل نخواهید شد. خوردن غذای زیاد نجویده و خوردن آب فراوان در بین غذا بدترین کاری است که می توان در وعده سحری انجام داد. این چنین غذا خوردن باعث می شود غذا در روده توسط باکتری های روده تولید گاز کند که نفخ ایجاد می کند.

نکته اول : غذا را را بخوبی بجوید چرا که 70 درصد از هضم غذا در دهان انجام می شود.

بین وعده غذایی آب نخورید.

خوردن آب در بین وعده غذایی باعث رقیق شدن آنزیم های هضم می شود. اگر پرخوری کنید و همچنین آب بین غذا بخورید حتما دچار مشکلی به اسم ترش کردن می شوید. 

در سحری چه غذاهایی بخوریم؟

کی آب بخوریم؟

غذا را به آرامی بجوید که نیازی به خوردن آب در بین وعده سحری نداشته باشید. بعد از خوردن غذا می توانید کمی آب جوش با یک خرما و یا دمنوش های گیاهی مصرف کنید

نکته دوم : پارچ آب یخ را از سر سفره حذف کنید.

چه نوع غذاهایی بخوریم؟

ز خوردن چند نوع غذای متنوع کاملا خودداری کنید. اگر می خواهید سالاد میل کنید حتما این کار را قبل از خوردن غذای اصلی انجام دهید. 
بهترین چیزی که می توانید در سحری بخورید برنج و خورش است. خورش هایی مثل قرمه سبزی، قیمه، فسنجان بسیار مناسب است. خوردن کباب هم موردی ندارد اما به نکته یک نوع غذا حتما توجه کنید. تنوع غذایی در یک وعده غذایی باعث سخت شدن هضم غذا می شود.
سعی کنید از نانی استفاده کنید که آرد آن سبوس دار باشد.  در غذاهای خود سعی کنید از ادویه های متنوع کتر استفاده کنید و تنها از زردچوبه استفاده شود که منبع بسیار خوبی از کلسیم است. همچنین چاشنی هایی مثل رب باعث تشنگی در طول روز می شود.

نکته سوم: در سحری هندوانه و خربزه میل نکنید.

چای نخورید

خوردن چای، قهوه به علت داشتن کافئین موجب تکرر در ادرار می شود. این مورد نیز باعث از دست دادن آب بدن می شود که باعث تشدید حس تشنگی در روز می شود. اگر عادت به خوردن چای دارید سعی کنید از آب جوش و یا چای خیلی کرنگ استفاده کنید.

چه مواد غذایی ممنوع است

شیرینی، نوشابه، مواد غذایی که از نگهدارنده های صنعتی در آنها استفاده شده است. انواع کوکو، گوشت قرمز و کباب، آب میوه های صنعتی، شله زرد، سوسیس و کالباس، انواع سس ها، غذاهای چرب مثل آبگوشت و کله پاچه، غذاهای سرخ کردنی، ته دیگ، کشک و آش را استفاده نکنید.
نکته چهارم: نان لواش و تافتون نخورید. در کل نان هایی که با آرد سفید و شیرین درست می شوند برای استفاده در سحر مناسب نیستند.

چه غذاهایی مناسب است؟

حلیم، نان سبوس دار ( سنگکو ماکارونی)، سوپ جو، قرمه سبزی با برنج، سفیده تخم مرغ، لوبیا و عدس پلو، سالاد کاهو، خورش قیمه بدون رب، میوه های خشک و خرما، عسل و لیمو ترش و انواع پلو ها .

نکته آخر: سعی کنید در افطار و سحر از تمامی مواد غذایی موجود در سبد غذایی استفاده کنید. 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×