سنگ تانزانیت چیست و خواص آن

سنگ تانزانیت چیست؟ و خواص آن

سنگ تانزانیت چیست؟ و خواص آن

به طور کلی ، تانزانیت هایی که بیشتربه رنگ آبی هستند ، نسبت به آنهایی که بنفش هستند دارای ارزش بیشتری هستند.

سنگ تانزانیت چیست؟ و خواص آن

تانزانیت

تانزانیت در بین جواهرات و علاقه مندان به سنگهای قیمتی به سرعت محبوبیت پیدا کرد. اگرچه به طور طبیعی قهوه ای مایل به قرمز است ، اما با استفاده از عملیات حرارتی به رنگ آبی تا بنفش مایل به قرمز،زرد،طوسی و سبز نیز موجود است.

ارزش سنگ تانزانیت

به طور کلی ، تانزانیت هایی که بیشتربه رنگ آبی هستند ، نسبت به آنهایی که بنفش هستند دارای ارزش بیشتری هستند.مانند همیشه ، اندازه و درخشندگی تأثیر زیادی بر قیمت ها می گذارد. تانزانیت چشم گربه ای نادربسیار با ارزش است. قبل از کشف تانزانیت ، گونه های شناخته شده زوزیته (نوعی از تانزانیت) تأثیر کمی بر بازار سنگهای قیمتی گذاشتند. تانزانیت در سال 1967  در دامنه های کلیمانجارو کشف شد. تانزانیتها خاصیت چشمگیری در تغییر رنگ دارند.آنها در نور طبیعی، تقریباً یاقوت کبود آبی به نظر می رسند. در نور فلورسنت ، بنفش یا شبیه آمتیست می شوند. به طور طبیعی تانزانیت رنگهای آبی ، قرمز بنفش و زرد-سبز را هنگام مشاهده در هر سه محور کریستالی را از خود نشان می دهند. پرطرفدارترین رنگ های آنها رنگ آبی تا بنفش است.

سنگ تانزانیت

انواع تانزانیت

زوزیته 

زوزیته ها شفاف و آبی یا بنفش هستند.

تولیت

تولیت از سنگ های قیمتی ملی نروژ است که باریک و به رنگ صورتی و شفاف مایل به  مات در طبیعت موجود است که بسیار کمیاب هستند.

هرولیت

این سنگ حاوی زوزیته سبز غنی از کروم ، به شکل یاقوت بزرگ ، اما مات است. این  نوع از تانزانیت به عنوان یاقوت زوزیتی معروف است.

نگهداری

اگرچه تانزانیت سختی بسیاری دارد  اما در مقابل سایش روزانه شکننده است.آنها را با یک برس نرم ، مواد شوینده ملایم و آب گرم تمیز کنید.

سنگ تانزانیت

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×