سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان

سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان

شرف الشمس

سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان

سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان همچنین راه شناخت عقیق اصل و سنگ ماه تولد چه ماهی عقیق است را در طومار بخوانید.

سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان

سنگ عقیق خواص و فواید درمانی و تاثیر آن بر جسم و روان

در ساخت زیورآلات جواهرات استفاده از سنگ ها غیر قابل انکار است البته که سنگ ها تاثیرات خاصی بر روی حالات جسمانی خواهند داشت بسته به نوع روحیه و البته سال و ماه تولد سنگ ها تاثیرات خاصی بر روی افراد خواهند داشت. عقیق از جمله سنگ هایی است که در دین اسلام استفاده از آن بسیار توصیه شده است عقیق رنگ های مختلفی دارد که قرمز یکی از معروفترین این سنگ هاست اغلب مردان مسلمان انگشتر عقیق قرمز در دست راست خود دارند البته که دلایل علمی در عصر حاضر برای استفاده از سرنگ ها و همچنین اثرات آنها بر روی جسم انسان اثبات شده است.

انرژی نهفته شده در این سنگها بر هر فرد تاثیر خاصی خواهد داشت. عقیق بر عزت نفس حفظ نجابت و استجابت دعا بارزترین اثرات را دارد که در دین اسلام نیز به آن اشاره شده است همچنین در علم جدید سنگ شناسی خواص دیگری برای عقیق در نظر گرفته شده است خواصی مثل درمان برخی از دردها مثل میگرن درد پا و کمر رفع بیماری های پوستی مثل آکنه اشاره شده است. نقش پذیری بسیار زیبای سنگ عقیق ساخت جواهرات ای زیبا را به ارمغان می آورد با استفاده از خطوط نستعلیق و کوفی این سنگ را تراش داده و جواهرات زیبایی می سازند. از این سنگ به عنوان سنگ عشق و علاقه و همچنین عزت نفس نیز یاد می شود با توجه به تزیینات اسلامی که روی این سنگ ایجاد می شود توانسته طیف بسیار گسترده ای از مسلمانان را به خود جذب کند. با توجه به هنر تراشکاران ایرانی این صنعت می تواند پیشرفت اقتصادی و ارزآوری کشور کمک شایانی داشته باشد.

چرا اسم این سنگ عقیق است

در رودخانه ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل در ایام قدیم به سنگ‌های عقیق به دست نیامده و این نام از آنجا روی این سنگ قرار گرفته است اخلاق هایی که از معادن آلمان به دست می آمد دارای رنگ های صورتی و قهوه ای و قرمز بوده که در لایه‌های بیرونی نوارهای خاکستری رنگ دیده می شد البته دیگر از این معادن استفاده نمی شود. این سنگ در کشورهای چین هندوستان مالاگاسی مکزیک و برخی از مناطق آمریکا در معادن کشف می شود از این سنگها در قدیم مصریان برای ساختن مهره نگین انگشتری و تزیین ظروف استفاده می کردند. موزه لوور می‌توانید کاسه های عقیق که در دوره رنسانس استفاده می شود را ببینید. برخلاف آنچه در عموم وجود دارد که عقیق تنها به رنگ قرمز است اما انواع گوناگون و گستره بسیار وسیع انواع شکل و رنگ های عقیق وجود دارد که می‌توان آنها را به عقیق خزه ای شجری چشمی آبدار لایه ای تقسیم بندی کرد.

اگر در سنگ عقیق رنگ های سبز به شکل خزه دیدید به این نوع عقیق عقیق خزه ای گویند و بهترین آن در هندوستان یافت می شود. سنگ مشا و یا همان عقیق شجری نوعی ساختار لایه ای به رنگ خاکستری و همچنین نیمه شفاف یا بیرنگ که در سطح آن شکلی مانند درخت وجود دارد سنگ عقیق از ترش شدن سی‌سی در آبهای زیرزمینی حفره های موجود در سنگ های آتشفشانی که از نوع آذرین هستند تشکیل می شود تبلور فازهای سیلیکاته درمان در حال سرد شدن و انباشت سیل در حفره توده سنگ های لاوا به وجود می آیند هرچه این حفره ها بزرگتر باشند تولید این گوهر در اندازه های بزرگ تر بیشتر می شود.

عقیق

روش تشخیص عقیق اصل از بدل

اگر می خواهید از اصل بودن این سنگ مطلع شویم بهتر است اول به یک سنگ شناس و یا متخصص جواهرات مراجعه کنید گاهی تشخیص اینکه سنگ اصل است و یا مصنوعی و رنگ شده برای افراد متخصص نیز مشکل است علی الخصوص سنگ عقیق که انواع و اقسام بسیار متنوع و مختلفی دارد اول از همه باید درجه سختی آن را تست کرد این سنگ درجه سختی بین شش و نیم تا هفت درجه مو است.

گونه های مصنوعی بافت نرم تری دارند کشیدن سنگ هایی مثل یک شما می توانید درجه سختی عقیق را تشخیص دهید روی سنگ های مصنوعی خش می افتد.نوع بدلی معمولا سبک تر از سنگ اصلی و طبیعی است و این موضوع به چگالی مولکول های سنگ اصلی بر می گردد سنگ های طبیعی شفاف تر و دارای رگه های واضح تری هستند و سنگ های مصنوعی اغلب دارای الگوی گلبرگی هستند.اگر سنگ ها خیلی شفاف و یکدست و همچنین خیلی محتاط باشند باید کمی به آنها شک کنید عقیق طبیعی شفافیت یکسانی ندارد و بی نظمی های خاصی در آن دیده می‌شود رگه هایی از جنس عقیق در سنگ وجود دارد.

سنگ عقیق یمنی بهتر است یا سنگ خراسان

از قدیم الایام سنگ های عقیق برای کشور یمن بسیار مشهور و معروف بودند دلیل آن هم بعضی روایات دینی است که ارزش معنوی این سنگ را بالاتر برده است از نظر کیفیت سنگ های عقیق یمنی با سنگ های کشف شده در سایر کشورها هیچ تفاوتی با همدیگر ندارد سنگهای عقیق یمنی را پس از استخراج با حرارت دهی بهسازی میکند عکس آن چیست که در بازار یافت میشود سنگهای عقیق یمنی و یا عقیق خراسان که حرارت دیده شده باشد پس بهتر است به هم از جهت حمایت از کسب و کار داخلی هم اطمینان از قیمت سنگی که خریداری می کنی سنگ های سمنان خراسان سیستان را تهیه کنید

عقیق سنگی برای چشم زخم

همانطور که در پیش تر گفته شد سنگ ها خاص و انرژی های خاصی دارند از قدیم در متون باستانی گفته شده است که سنگ عقیق برای رفع طلسم و جادو بسیار ارزشمند است همچنین برای کاهش عطش و حفاظت از تب مفید است عقیق چشمی را برای حفاظت چشم زخم در مقابل شر می دانند. این امر در ایران نیز بسیار رواج دارد و البته برای جلوگیری از چشم زخم از کریستال نمک نیز استفاده می شود

خواص سنگ عقیق به عنوان سنگ ماه تولد

این سنگ را برای تمام متولدین ماه های شمسی توصیه می کنند البته از نظر نجومی متولدین مهر مرداد بهمن دیو شهریور می‌تواند بیشتر و بیشتر از سایرین خواص انرژی جادویی این سنگ را دریافت کند

خواص درمانی سنگ

این سنگ را برای درمان بیماری های سوداوی و صفراوی همچنین برای برطرف کردن بیماری های چشم مسکن درد گرفتگی عضلانی بهتر عمل کردن غدد درون ریز توصیه می کنند.

در طب سنتی از سنگ عقیق برای درمان خفقان، امراض سوداوی و خونریزی استفاده میشود.

سنگ عقیق برای خونریزی لثه بسیار مفید است و دندانها را محکم میسازد.

عقیق برای جلوگیری از خونریزی‌های شدید، به ویژه برای زنان، بسیار فایده دارد.

تقویت قدرت بینایی و برطرف نمودن ناراحتی های چشم از خواص درمانی سنگ عقیق است به این منظور استفاده از سرمه عقیق در چشمها توصیه میشود.

همراه داشتن سنگ عقیق برای افراد با مزاج آتشی و صفراوی مفید است.

درمان بيماري‌هاي کمر درد، پا درد، استخوان درد و همچنين دردهاي ماهيچه‌اي از خواص درمانی سنگ عقیق است.

استفاده از سنگ عقیق برای تقویت باروری و نیروی تولید مثل موثر است.

سنگ عقیق برای تقویت ریه‌ها ، معده‌، کبد و مغز مفید است و محرک خوبی برای تقویت و عملکرد صحیح دستگاه گوارش می باشد.

در طب سنتی از سنگ عقیق برای درمان وتسکین درد و گرفتگی‌های عضلانی و درد پشت استفاده میشود.

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×