شیر و فراورده های شیرمنبع سرشار ویتامین ب 12

شیر و فراورده های شیرمنبع سرشار ویتامین ب 12

شرف الشمس

شیر و فراورده های شیرمنبع سرشار ویتامین ب 12

غذاهای با منشأ حیوانی مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ و شیر حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 هستند که برای عملکردهای عصبی و رشد گلبول های قرمز خون ضروری هستند.

شیر و فراورده های شیرمنبع سرشار ویتامین ب 12

شیر و فراورده های شیرمنبع سرشار ویتامین ب 12

غذاهای با منشأ حیوانی مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ و شیر حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 هستند که برای عملکردهای عصبی و رشد گلبول های قرمز خون ضروری هستند. شیر و لبنیات مانند ماست و پنیر منابع عالی پروتئین و چندین ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین B12 هستند. یک فنجان (240 میلی لیتر) شیر کامل 50 درصد از ویتامین B12 روزانه را تأمین می کند. در بین انواع پنیرها ، پنیر سوئیس بالاترین میزان ویتامین B12 را داراست. ماست ساده پرچرب نیز به بهبود وضعیت ویتامین B12 در افرادی که کمبود ویتامین هستند نیز کمک می کند. جالب توجه است ، مطالعات نشان داده اند كه بدن ویتامین B12 موجود در شیر و لبنیات را بهتر از ویتامین B12 در گوشت گاو ، ماهی یا تخم مرغ جذب می كند. ، یک مطالعه که روی بیش از 5000 نفر نشان داد که لبنیات در افزایش سطح ویتامین B12 از ماهی موثرتر است. 

شیر غنی شده

برخی از تحقیقات حتی نشان داده اند که از بین تمام منابع غذایی ویتامین B12 ، شیر به عنوان بهترین ماده غذایی است که با خون در ارتباط مستقیم است. بزرگسالان سالم به طور کلی 50٪ از ویتامین موجود در مواد غذایی را جذب می کنند . میزان جذب ویتامین B12 از گوشت ، مرغ و ماهی با 42 تا 61 درصد است. در حالی که ویتامین B12 موجود در شیر بیشترین میزان جذب را داشته و تقریباً 51 تا 79 درصد جذب آن می باشد. 
تنها منبع طبیعی ویتامین B12 از محصولات حیوانی است. در یک مطالعه که روی خوک ها ، انجام شد حاکی از این بود که جذب ویتامین B12 که به طور طبیعی در شیر گاو وجود دارد دو برابر بیشتر از ویتامین مصنوعی B12 بود. در این مطالعه از خوک ها به عنوان یک مدل استفاده شده است زیرا دستگاه گوارش آنها از نظر آناتومی ، فیزیولوژی ، جذب و متابولیسم شباهت های زیادی با انسان دارد.
در انسان ، کمبود ویتامین B12 بر تقسیم سلولی تأثیر می گذارد و ممکن است منجر به کم خونی و نوروپاتی و نقص عصبی و شناختی شود در صورت کمبود ویتامین B12 ، افزایش اسیدفولیک باعث کم خونی می شود. 
یک مطالعه کانادایی (2007) گزارش داد که ویتامین ب12 در رژیم غذایی زنان باردارمهمترین ماده مغذی مرتبط با خطرات نقص لوله عصبی در اوایل بارداری است.
گیاهخواران، کشورهای در حال توسعه ، زنان باردار و افراد مسن بیشتر خطر کمبود ویتامین ب 12را نشان می دهند.

شیر غنی شده 

گیاه خواران می توانند برای دریافت ویتامین ب 12 از شیر های غنی شده مانند شیرهای سویا ، بادام و برنج استفاده کنند.این مواد غذایی به طور طبیعی از نظر ویتامین B12 بسیار بالا نیستند ، اما معمولاً غنی شده هستند و آنها را به عنوان منبع عالی این ویتامین تبدیل می کنند. به همین دلیل، لبنیاتی غنی شده می توانند گزینه مناسبی برای گیاهخواران است که می خواهند میزان مصرف ویتامین B12 را افزایش دهند و از کمبود آن جلوگیری کنند.

نویسنده و مترجم: مستانه کیا

  • ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×