درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان

درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان

شرف الشمس

درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان

درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان را در طومار بخوانید.

درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان

درمان لکه های پوستی با عسل و زنیان

در جامعه ی امروزی انسانی، عناصر متفاوتی برای نشان دادن برتری وجود دارد شاید بتوان گفت یکی از پیش پا افتاده ترین عناصر همان زیبایی و سلامت پوست و موی افراد باشد که حتی در یک نگاه هم می تواند مورد ارزیابی نسبی قرار گیرد به طور کلی انسان زیباپسند است و مهر تائید این حرف نیز متون دینی هستند. این متون با تأیید این غریزهی آدمی و با جمله معروف «ان ا.. جميل و يحب الجمال» بیان می دارد که انسان فردی زیبا دوست و زیبا طلب است و انسان را به داشتن ظاهری آراسته و پیراسته تشویق می کند. در این مقاله سعی بر آن خواهیم داشت تا به طور کلی و مختصر به بررسی زیبایی از دیدگاه طب سنتی بپردازیم.

از واژه ی زیبایی تعابیر مختلفی استخراج می شود. گاهی زیبایی به یک قسمت جزئی از یک مجموعه اطلاق می گردد؛ مانند اینکه بگوییم فلانی بینی زیبایی دارد و ایا اینکه بگوییم فلانی پوست زیبایی دارد و گاهی اوقات به زیبایی دیدی کلی می بخشیم و به طور مثال می گوییم فلانی فردی زیباست و این در حقیقت یعنی اینکه تمام اجزای فرد از نظر ما ترکیبی را به وجود آورده اند که زیبا به نظر می رسد. باید توجه شود که برای به دست آوردن یک زیبایی کلی می باید اجزای ترکیب را تک تک مورد بررسی قرار داد و در جهت اصلاح و زیباسازی آنها اقدام کرد تا در نهایت به یک ترکیب زیبا برسیم آنچه که از دیدگاه طب سنتی قابل هدایت به سمت سالم و زیبا شدن است سه جزء اساسی مهم یعنی پوست، اوزن( تناسب اندام ) و سلامت و حفظ مو میباشد که تقریبا فردی که دارای این سه گزینه ی مطلوب باشد.

عسل زنیان

طبیعتا فرد زیبایی نامیده خواهد شد (زیبایی از دیدگاه سلامت) باید دانست که زیبایی و سلامت پوست بیش از هر چیز دیگری منوط به داشتن خون و کبدی فعال و سالم است برای داشتن خون سالم، باید از تغذیه ی سالم و طبیعی برخوردار بود و در صورت داشتن سوءهاضمه باید با گنجاندن گیاهانی نظیر جوز هندی، هل، بادرنجبویه، رازیانه، زنجبیل، دارچین، زردچوبه و فلفل و مانند آن، مبادرت به رفع آن کرد. باید دانست که حجامت عام با کم کردن غلظت خون و حجامت کبد با کم کردن چربی کبد به ترتیب بیشترین نقش را در تصفیهی خون و افزایش کارایی کبد دارا هستند باتوجه به نظر طب سنتی، برای اینکه پوست و موی شاداب تری داشته باشیم باید به مزاج بدن خود توجه کنیم. هر مزاجی نیاز به مراقبت ویژه از نظر پوست و مو دارد. یکی از مشکلات شایع امروز، مسائل مربوط به پوست، مو و زیبایی است که از جمله این موارد می توان به انواع جوش های پوستی، چروکهای زودرس، ریزش مو در سنین نسبتا پایین و لک های پوستی و مات شدن رنگ پوست و ... اشاره کرد. امروزه مواد آرایشی بهداشتی خیلی متنوع و فراوانی در کل دنیا تولید می شود و به فروش می رسد، اما طب سنتی برای این مشکلات، چه راهکارهایی دارد؟ در طب سنتی همیشه شروع هر موضوعی، پیشگیری است.

یعنی باید از خراب شدن پوست پیشگیری کرد. پیشگیری با سبک زندگی سالم و خوب انجام می گیرد. مشکلات پوست در مزاجهای مختلف، متفاوت است. مثلا پوست افراد با مزاج سرد و خشک، استعداد لکه خال و موی زائد زیادی دارند. این افراد اگر تدابیر مربوط به خودشان را رعایت کنند ایجاد لک در پوست شان کاهش می یابد و لکهای موجود در پوستشان (اگر خیلی از روی آنها نگذشته باشد) هم شروع به کمرنگ شدن و از بین رفتن می کنند. کسانی که مزاج های گرمی دارند (مزاج های گرم و خشک و به ویژه گرم و تر)، احتمال بروز جوش های قرمز او خونریزی دهنده و دمل های پوستی در آنها بیشتر است.

این افراد هم باید تدابیر خاص خود را رعایت کنند، مثلا در مصرف کرسی جات و مواد غذایی چربه و تند زیاده روی نکنند افرادی که مزاج های سرد و رطوبتی دارند، معمولا پوست های خوبی دارند و احتمال دارد که در پوست آنها الكهای سفید ایجاد شود.
یکی از مواردی که خیلی باعث خراب شدن پوست می شود، پرخوری است که هم در احادیث و هم در طب به آن اشاره شده است اگر انسان بیشتر از نیاز بدن خود غذا مصرف کند و فعالیت بدنی کمی هم داشته باشد، غذاهای زیاد خورده شده و مصرف نشده در بدن و غذاهایی که از بدن دفع انشدهاند، در زیر پوست رسوب می کنند، بنابراین راهکار اصلی آن گرفتن رژیم های مناسب مزاج و ورزش کردن است که با افزایش گردش خون پوست، باعث شست وشوی رنگدانه هاولکھا می شود و پوست را شاداب کرده و به سمت رنگ طبیعی ) که تقریبا بین سفید، گندمی و صورتی است) و البته در مزاجهای مختلف، متفاوت است. روغن هایی که برای پوست استفاده می شوند.

کندو عسل

(مخصوصا برای پوست های خشک) در طب سنتی خیلی کاربرد دارند، مثلا روغن بنفشه، روغن کدو، روغن گشنیز و یا روغن بادام شیرین که ماهیت خنک دارند و مصرف آنها برای افراد با مزاج گرم که زیاد جوش می زنند، خیلی توصیه میشوند. آب پنیر یا ماء الجبن (دو لیوان شیر جوشانده شده که مقداری سرکه به آن اضافه شده باشد، که در این صورت، بخشی تبدیل به پنیر می شود مایع باقیمانده پس از جدا کردن پنیرها، آب پنیر است) هم مادهای است که می توان آن را خورد که باعث شست و شو و پاکسازی بدن و گوارش می شود و همچنین می توان آن را به پوست مالید و ماساژ داد که برای بهبود کیفیت پوست نیز مفید است.

پوست سالم باید دارای چندین ویژگی باشد:
 ۱) شفافیت و روشنی کافی داشته باشد
 ۲) باز بودن منافذ آن در حد طبیعی و نرمال باشد.
 ۳) عاری از هرگونه ورم (جوش، تاول و یا انواع زوائد برآمده) باشد.
۴)عاری از هرگونه لک باشد.
۵) رطوبت کافی داشته باشد و سلولهای آن قدرت ترمیم و بازسازی زیادی داشته باشند.

 

  • ۱۳ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×