طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست

طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست

طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست

طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست را در طومار بخوانید.

طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست

طب سنتی چینی برای مراقبت از پوست

وقتی صحبت ازپوست میشود به یادمشکلات پوستی زیادی مانند آکنه ، اگزما و پسوریازیس می افتیم. پوست ما جزو اولین قسمتهایی است که نشانه های پیری را نشان میدهد . مشکلات پوستی گاهی به سختی درمان میشوند و پزشکان معمولا برای درمان آنها از کرم و لوسیون ها استفاده میکنند ولی در بیشتر موارد اگر استفاده از کرم و لوسیون را متوقف کنید مشکلات شما دوباره خودشان را نشان می دهد.

طب سنتی چینی یا TCM یک درمان جامع است که هدفش پیدا کردن ریشه هر بیماری و درمان داخلی آن است . به همین دلیل این روش یک شیوه فوق العاده برای درمان مشکلات پوستی به حساب می آید .

پوست در طب سنتی چینی

در TCM پوست یک بخش گسترش یافته از ریه به حساب می اید و این دو ارگان با هم نقش حیاتی در ایمی و محافظت بدن بازی میکنند. علاوه بر حفاظت پوست شما از طریق باز و بسته کردن منافذ مسئول تعریق و دفع سموم نیز می باشد . پوست شما توسط خون تغذیه شده و رطوبت میگیرد و خشکی پوست میتواند نتیجه کمبود خون باشد .

از آنجایی که پوست اولین لایه بدن به حساب می آید نسبت به شش عامل خارجی بیماریزا واکنش نشان میدهد . این عوامل خارجی عبارتند اند :

گرما / آتش

گرمای تابستان

سرما

رطوبت

خشکی

باد

این عوامل در تشخیص بیماری های پوستی در علم TCM نقش کلیدی بازی می کنند. بعد از تشخیص عامل بیماریزا TCM با کمک گیاهان درمانی و یا طب سوزنی آنها را از بین میبرد.  بدن نیز برای جلوگیری از حملات بیشتر در آینده خودش را تقویت می کند.

گرما – گرما یا آتش میتواند در نتیجه کار زیاد ، رژیم غذایی نامناسب ، استفاده زیاد از مشروبات الکلی ، کافئین و استعمال دخانیات شکل بگیرد. علائم آن روی پوست شامل قرمزی ، خشکی و یا حس گرما خودش را نشان میدهد. گرما با باد و رطوبت ترکیب شده و مشکلات پوستی مانند آکنه ، اگزما و یا پسوریازیس را بوجود می آورد .

گرمای تابستانی – این مشکل به دلیل آب و هوای گرم بوجود می آید . البته به طور کلی روی پوست تاثیری نخواهد داشت ولی میتواند باعث خشکی لبها و یا عرق کردن بیش از اندازه شود.

سرما – سرما در اثر سردی آب و هوا و یا استفاده بیش از اندازه از مواد خوراکی خام اتفاق می افتد و با رطوبت می تواند باعث بروز مشکلی مانند پسوریازیس شود .

رطوبت – رطوبت به دلیل زندگی در آب و هوای مرطوب ایجاد شده و باعث گوارش ضعیف و مصرف بیش از اندازه اسید های چرب میشود . در نتیجه امکان دارد منجر به ضخیم شدن پوست و ایجاد جوش های کیستی و زگیل شود .

خشکی – خشکی هم به دلیل خشکی بیش از اندازه محیط زیست بوجود می آید و به همین دلیل بدن به اندازه کافی مایع تولید نمی کند و همین باعث خشکی پوست و ترک خوردن آن می شود .

باد – طبق تئوری TCM باد میتواند به بدن انسان حمله کند و به سایر عوامل اجازه نفوذ بدهد . همین باعث خارش و بثورات و واکنش های آلرژیک میشود .

همینطور در TCM̀ این عوامل میتوانند با هم ترکیب شوند و بیماری های پوستی مختلفی را ایجاد کنند به عنوان مثال :

باد – گرما : قرمزی ، خارش والتهابی که در قسمتهای مختلف بدن خودش را نشان میدهد

رطوبت – گرما : اگزما و ضخیم شدن پوست یا پسوریازیس با پوست ضخیم قرمز که دچار خونریزی میشود .

روش های درمانی TCM

در طب سنتی یین و یانگ بیانگر تعادل هستند . ولی در ابتدا باید عوامل بیماریزا را مشخص کنیم .

در اولین جلسه مشاوره پزشک شما در مورد تاریخچه دقیق بیماری و علائم آن ، رژیم و سبک زندگی  از شما سئوال می پرسد. در این جلسه علت اصلی بیماری شناسایی شده و روش درمان مشخص میشود .

عوامل بیماری زا را میتوان با استفاده از گیاهان و طب سوزنی از بدن دور کرد و همینطور مشکلات زیربنایی مورد توجه قرار میگیرند. به شما توصیه هایی در مورد رژیم غذایی و شیوه زندگی شخصی ارائه میشود .

از آنجایی که TCM یک درمان جامع است که علت زیربنایی مشکلات شما را هدف قرار میدهد گاهی پیشرفت آن کند تر از درمان های شیمیایی به نظر میرسد . همچنین به دلیل طبیعی بودن این درمان هیچ عوارض جانبی برای بیمار ایجاد نمی شود .

طب سوزنی شاخه ای از TCM است که از سوزن ها برای بازگرداندن تهادل به سیستم های بدن ، حفظ سلامتی و درمان بیمارها استفاده میشود.

مزایای طب سوزنی برای پوست :

کاهش التهاب

بهبود گردش خون

تعادل سطح هورمون ها

تهادل سیستم ایمنی

کاهش استرس

طب سوزنی برای درمان پیری

همچنین از طب سوزنی برای کاهش علائم پیری و کاهش خط و چروک صورت و بهبود عملکرد ماهیچه ها و جلوگیری از افتادگی آنها استفاده میشود . به این منظور معمولا طب سوزنی با ماساژی به نام ماساژ گوا شای ترکیب میشود. این ماساژ با ابزار مخصوص انجام شده و گردش خود و رنگ پوست را بهبود می بخشد و پوست شما را براق می کند .

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×