فراپه چیست؟ | طرز تهیه انواع فراپه

طرز تهیه انواع فراپه

شرف الشمس

طرز تهیه انواع فراپه

طرز تهیه انواع فراپه و دستور تهیه فراپه را در طومار بیاموزید.

طرز تهیه انواع فراپه

فراپه چیست؟

قهوه ی کف داریخ را «فراپه» می نامند... که با نام های «کافه فراپه» و «فراپه یونانی» نیز شناخته می شود. این نوشیدنی به سال ۱۹۵۷ در شهر تسالونیکی یونان نوآفرینی شد. در قبرس و یونان این نوشیدنی خواهان های بسیاری در میان جوانان و گردشگران دارد. البته امروزه آوازه ی آن به کشورهای دیگر هم گسترش یافته است. واژه ی فراپه فرانسوی است و از کارواژه ی « frapper» می آید که معنی همه گیرش « hit» است، ولی در هنگام سخن گفتن از نوشیدنی ها، به معنی «سرد کردن» می باشد.
درست کردن فراپه می تواند با مخلوط کن یاشیکر انجام شود. برای فرآوری آن، یک یا دو قاشق غذاخوری گرد قهوه و شکر را پیشتر در لیوانی بلند گذاشته و برای سرشته شدن اندکی آب به آن می ریزند. سپس تکه های یخ یا آب سرد (و همچنین آزادانه شیر) را به آن می افزایند. لیوان فراپه بانی پیشکش می شود.

فراپه کارامل

این نوشیدنی ترکیب بی نظیر از تجربه طعم گرم قهوه با خنکی لذت بخش یخ در تابستان است. 

مواد لازممقدارمیزان کالری
قهوه یا اسپرسونصف فنجان1
سس کاراملسه قاشق غذاخوری109 در 100گرم
شیرنصف فنجان75
شکرسه قاشق غذاخوری180
خامهبه دلخواه350 در 100 گرم
یخشش عدد0
فراپه

طرز تهیه

تمام مواد را داخل مخلوط کن ریخته تا تکه های یخ خرد و خوب مخلوط شوند. سپس مخلوط را در لیوانی که دوست دارید ریخته و روی آن را با خامه و کمی سس کارامل تزیین کنید.

فراپه شکلاتی

فراپه شکلاتی یک نوشیدنی شکلاتی دلچسب و خوشمزه مخصوص فصل تابستان و برای طرفداران شکلات و بستنی قابل مصرف برای تمام فصول است. در این نوشیدنی از بستنی شکلاتی و شکلات و شیر استفاده شده است.

مواد لازممقدارمیزان کالری
شیریک پیمانه110
یخ خرد شدهیک پیمانه0
بستنی کاکائویی یا وانیلییک پیمانه200 در 100گرم
شکلات تخته ای روان شدهیک پیمانه569 در 100 گرم
شکلات رنده شده برای تزئیندو قاشق غذاخوری500 در 100 گرم
شکریک قاشق سوپ خوری60
قهوهیک قاشق مربا خوری1

طرز تهیه

شکلات تخته ای را در شیر داغ کن کوچکی قرار داده و آن را در شیر داغ کن متوسطی که یک چهارم آن حاوی آب در حال جوشیدن است، قرار دهید و مرتبا آن را به هم بزنید تا شکلات کاملا آب شود. هنگامی شکلات روان شده کمی خنک شد، آن را به همراه بستنی و یخ خرد شده و شیر و شکر در مخلوط کن می ریزیم و خوب به هم می زنیم تا کاملا کف کند. سپس در لیوان های بلند می ریزیم و با شکلات رنده شده، روی آن را تزیین میکنیم. یک قاشق مربا خوری سر صاف قهوه یا نسکافه در هنگام مخلوط کردن در مواد بریزید تا فراپه تلخی قهوه را به خود بگیرد.

فراپه آیس موکا

مواد لازممقدارمیزان کالری
قهوهدو سوم پیمانه1.5
شیردو سوم پیمانه100
شکلات صبحانهدو قاشق سوپ خوری500 در 100 گرم
شکردو قاشق سوپ خوری120
یخ قالبیدو پیمانه0

طرز تهیه

قهوه ی دم کرده ی غلیظ و سرد شده، شیر، شکلات صبحانه، شکر و یخ را در مخلوط کن ریخته و کاملا مخلوط کنید تا مایع صاف و یکدستی به دست آید؛ سپس قطعه های یخ را در مخلوط کن ریخته و هم بزنید تا قطعه های یخ کاملا خرد و ریز شوند. فراپه ی به دست آمده را قبل از گرم شدن، سریعا سرو کنید.
نکته 
فراپه آیس موکا فقط نیمی از کالری فراپه های معمولی را دارد. 

فراپه
مواد لازممقدارمیزان کالری
اسپرسو1 تا 2 فنجان کوچک1
شیر نارگیل (کم چرب یا معمولییک سوم فنجان75 هر 100 میلی لیتر
شیرنصف فنجان75
شربت شکلات1 تا 2 قاشق سوپ خوری200 در هر 100 گرم
شکر1 تا 2 قاشق سوپ خوری60 هر قاشق غذاخوری
یخبه مقدار لازم0
خامه (فرم گرفته)برای تزیین 350 در هر 100 گرم
نارگیل (تست شده)برای تزیین 156 در هر 100 گرم
شربت شکلاتبرای تزیین -

طرز تهیه

ا تا ۲ فنجان کوچک اسپرسو (بسته به غلظت دلخواه)، شیر نارگیل، شیر، ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شربت شکلات (بسته به اینکه چقدر می خواهید شکلاتی شود) و۱ تا ۲ قاشق چای خوری شکر (بسته به اینکه می خواهید چقدر شیرین شود) را در یک لیوان بریزید و مخلوط کنید. مخلوط را خوب هم بزنید تا مواد کاملا ترکیب شوند. یک لیوان بلند دیگر را پر از یخ کنید. مخلوط موکای نارگیل را روی یخ بریزید و هم بزنید. روی آن را با خامه ی زده شده ، نارگیل تست شده و چند قطره شربت شکلات تزئین کنید. نوشیدنی جذاب شما آماده است و می توانید آن را میل کنید.

فراپه چیست

 

فراپه وانیلی خانگی

مواد لازممقدارمیزان کالری
عصاره وانیلیک قاشق چای خوری0
شیر (ترجیحا شیر کامل)یک دوم فنجان75
یخیک فنجان0
عسل (یا شربت و شیره)دو قاشق غذاخوری130
قهوه فوری (یا یک شات اسپرسو)یک عدد2

طرز تهیه

تکه های یخ، شیر، عصاره وانیل را داخل یک بطری یا لیوان شیشه ای بریزید. این ترکیب را داخل مخلوط کن بریزید و محتویات یک کیسه قهوه فوری یا اسپرسو را به آن اضافه کنید. سپس عسل را به آن بیفزایید. به ازای هر وعده اضافی یک کیسه اضافی از قهوه فوری یا اسپرسو، یک قاشق غذاخوری عصاره وانیل و یک لیوان شیر سرد را به محتویات خود بیفزایید. سرعت مخلوط کن خود را بر روی سرعت متوسط تنظیم کرده و سپس آن را تا زمانی که این ترکیب به صورت خامه ای درآید، مخلوط نمایید. حال از نوشیدن این فراپه لذت ببرید!
نکته
قدرت و غنای قهوه ی دمی، طعم نهایی آن را تعیین می کند. از آن جایی که این ترکیب توسط یخ، شیر و مایعات دیگر رقیق می شود، شما باید آن را تا حد امکان غليظ نمایید. شما همیشه می توانید برای افزایش سطح غلظت نوشیدنی خود، قهوه بیشتری به آن اضافه کنید. همچنین، برای دستیابی به یک ترکیب غلیظ تر، می توانید از شیر کامل و یک فنجان اضافی یخ استفاده نمایید.فراپه ی قهوه

مواد لازممقدارمیزان کالری
بستنی وانیلی3 اسکوپ متوسط200 در هر 100 گرم
یخ1 پیمانه0
قهوه1 پیمانه2
شیریک دوم پیمانه75
شربت سادهدو قاشق غذاخوری120 یک پیمانه
خامه زده شدهبرای تزیین350 در 100 گرم
پودر کاکائوبرای تزیین230 در 100 گرم

فراپه قهوه که از قهوه ی سرد شیرین مخلوط شده با بستنی وانیلی تهیه  می شود نمونه ی خانگی یکی از خوش طعم ترین نوشیدنی های منوهای کافی شاپی محسوب می شود.

طرز تهیه

قهوه ی دم کشیده ی سرد شده، بستنی، یخ، شیر و شربت ساده را در مخلوط کن بریزید و بزنید تا یکدست شود. مخلوط به دست آمده را داخل لیوانی بلند بریزید. روی آن خامه زده شده بریزید و کمی پودر کاکائو روی آن بپاشید و از خوردن فراپه ی آماده شده لذت ببرید.

پانچ موکا

مواد لازممقدارمیزان کالری
بستنی شکلاتیدو لیتر200 در 100 گرم
بستنی وانیلیدو لیتر200 در 100 گرم
قهوه فوری4 قاشق غذاخوری

4 در 100 گرم

شکر قهوه ایدو قاشق غذاخوری370 در 100 گرم
شکر دانه ریزنصف فنجان400 در 100 گرم
قهوه وانیلینصف فنجان400 در 100 گرم
آب1.5 لیتر0
سس شکلات آمادهسه چهارم فنجان200 در 100 گرم
شکلات ( رنده شده یا تراشه شکلات)برای تزیین500 در 100 گرم
خامهیک پاکت350 در 100 گرم

طرز تهیه
ابتدا آب را روی حرارت به جوش آورده و هنگامی که آن را از روی حرارت برداشتید، سس شکلات، خامه، شکر گرانول قهوه را به آن اضافه نمایید و آن را کاملا هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. مخلوط به دست آمده را حدود ۳ ساعت تا یک شب، در ظرفی در بسته در یخچال نگهداری نمایید. ۲۰ دقیقه قبل از سرو، مواد شکلاتی سرد را در ظرف مورد نظر ریخته، سپس بستنی ها را با اسکوپ های بزرگ به آن اضافه کنید و صبر کنید تا بستنی ذوب شده و کف بستنی روی پانچ را بگیرد. کف بستنی را در وسط ظرف جمع کرده و آن را با تراشه های شکلات تزئین نمایید.
نکته
پانچ موكا به خاطر وجود بستنی در دستور تهیه، در دسته میلک شیک ها نیز قرار میگیرد.

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×