طرز تهیه باقلوا با آموزش مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه باقلوا با آموزش مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه باقلوا با آموزش مرحله به مرحله و کامل

طرز تهیه باقلوا با آموزش مراحل کامل که شامل 4 مرحله تهیه مایه داخل باقلوا، تهیه شربت باقلوا، تهیه خمیر باقلوا، و مرحله نهایی…

طرز تهیه باقلوا با آموزش مرحله به مرحله و کامل

شیرینی باقلوا از جمله شیرینی های اصیل و با قدمت طولانی می باشد که سالیان سال در جشن ها و شادی ها کام مردم را شیرین نموده است.  طرز تهیه باقلوا در شهرهای مختلف ایران با روش های گوناگونی صورت می گیرد. در این میان شیرینی باقلوای اصل مختص استان یزد می باشد. در این دستورالعمل، طرز تهیه باقلوا با آموزش کامل و مرحله به مرحله در اختیار شما عزیزان علاقه مند به شیرینی پزی قرار داده شده و امید است نهایت استفاده از آن را ببرید.

طرز تهیه باقلوا خوشمزه

دستور مرحله به مرحله باقلوا

مواد لازم مایه داخل باقلوا :

پودر پسته یا پودر بادام : 300 گرم

پودر قند : 150 گرمهل : نصف قاشق غذاخوری

مواد لازم شربت باقلوا :

شکر : 500 گرم

آب : 2 لیوان

گلاب : نصف لیوان

مواد لازم خمیر باقلوا :

زرده تخم مرغ : 2 عدد

روغن مایع : 3 قاشق غذاخوری

بکینگ پودر : نصف قاشق مرباخوری

شیر : 1 استکان

کره : 100 گرم

نمک : به مقدار لازم

گلاب : به مقدار لازم

آرد سفید : به مقدار لازم

طرز تهیه باقلوا :

1 – مرحله اول : تهیه مایه داخل باقلوا

مواد لازم تهیه باقلوا

پودر پسته و یا پودر بادام را همراه پودر قند و هل در ظرفی با هم مخلوط کنید و آن را کنار بگذارید.

2 – مرحله دوم : تهیه شربت باقلوا

درون قابلمه مناسبی شکر و آب را باهم مخلوط کرده و آن را روی حرارت گذاشته تا به جوش آید و مقداری غلیظ شود. سپس گلاب را به شربت افزوده و پس از چند دقیقه قل زدن شربت، قابلمه را از روی حرارت بردارید. سپس از صافی توری شربت را رد کرده و در کناری نگه دارید.

3 – مرحله سوم : تهیه خمیر باقلوا

بکینگ پودر و نمک را با هم مخلوط کرده و آن را در شیر حل نمایید. زرده های تخم مرغ و روغن را نیز با هم خوب مخلوط کنید. سپس مخلوط شیر را به مخلوط زرده تخم مرغ و روغن اضافه کرده و آن دو را خوب هم بزنید تا یکدست شوند.

باقلوای اصل یزدی

آرد سفید را چند بار الک کرده و سپس کم کم به مایه مرحله قبل اضافه نمایید تا زمانی که دیگر خمیر به دست آمده به دست شما نچسید. خمیر را در کیسه نایلونی گذاشته و در کناری بگذارید تا به مدت 1 تا 2 ساعت استراحت کند.

4 – مرحله چهارم : تهیه و آماده سازی باقلوا

حجمی از خمیر به اندازه یک نارنگی را بردارید و آن را بر روی سطحی که آرد پاشیده اید، توسط وردنه کاملا نازک پهن کنید. قالب مناسبی انتخاب کرده و خمیر را در کف آن پهن نمایید. لایه خمیر دیگری را به همین روش پهن کرده و روی لایه خمیر اول قرار دهید. سپس مایه داخل باقلوا را که از قبل در مرحله اول آماده کرده بودید را روی لایه خمیر دوم به طور یکنواخت پخش کرده و با دست آن را فشار دهید و مقداری گلاب بر روی لایه دوم بپاشید.

شیرینی باقلوا پرکالری

مجدد یک لایه خمیر دیگر را با وردنه کاملا نازک کرده و روی این لایه قرار دهید. توسط کاردی اضافه های خمیرهای لایه ها را جدا کرده و باقلوا را بصورت لوزی و یا مربع برش بزنید.

مراحل تهیه شیرینی باقلوا

کره را در ظرفی ریخته و بر روی حرارت بگذارید تا داغ شود. سپس آن را بر روی شیرینی باقلوا بریزید تا کاملا جذب آن شود. از 20 دقیقه قبل فر را با درجه 350 گرم کرده و قالب را در قسمت پایین فر قرار دهید. سپس شیرینی باقلوا را به طبقه وسط فر به مدت 10 ال 15 دقیقه انتقال داده تا روی آن ها نیز طلایی رنگ گردد. شیرینی باقلوا را از فر خارج کرده و شربت باقلوا را کم کم بر روی آن ریخته تا کاملا جذب شیرینی گردد. برای تزیین روی شیرینی ها می توانید مقداری پودر پسته بپاشید. بعد از سرد شدن شیرینی باقلوا آن ها را در ظرف مناسب سرو بچینید و آن را نوش جان کنید.

طرز تهیه باقوا یزدی

طرز تهیه باقلوا با انواع خمیر های مختلف آماده در بازار مانند خمیر یوفکا و خمیر فیلو نیز امکان پذیر می باشد. هنگام ریختن شربت بر روی باقلوا، شیرینی ها باید داغ باشند تا شیرینی شهد شربت را به خود بگیرند و عطر و بوی گلاب که در میان شیرینی است با شربت مخلوط شود. در صورت تمایل می توانید بعد از تزیین با پسته مقداری شربت بر روی شیرینی ها بریزید که با این کار مزه شیرین باقلوا بیشتر می شود.

  • ۱ مهر ۱۳۹۴
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×