طرز تهیه حلوا ساده خانگی با آرد گندم

طرز تهیه حلوا ساده خانگی با آرد گندم

شرف الشمس

طرز تهیه حلوا ساده خانگی با آرد گندم

طرز تهیه حلوا مجلسی و ساده خانگی با آرد گندم را در طومار بیاموزید.

طرز تهیه حلوا ساده خانگی با آرد گندم

طرز تهیه حلوا

طرز تهیه حلوا ایرانی به شکل عالی یکی از نشانه های دستخپخت خوب زن ایرانی است. این دسر یا شیرینی محبوب در مراسم های مختلف از جملع اعیاد مذهبی و یا مراسم های ماه مبارک رمضان به عنوان نذری و یا ... پخت و سرو می شود. یکی از شاخصه های اصلی حلوا تزیین آن است که به شکل های مختلفی این کار انجام می شود. برای آموزش این دسر خشمزه با طومار همراه باشید.

مواد اولیه

مواد لازممقدار
آرد سفید۲ لیوان
گلاب  ۴ قاشق غذاخوری
آب۱ و ½ لیوان
شکر۱ لیوان
کره، روغن مایع، روغن جامدبه میزان لازم
هلمقدار کمی
زعفران دم کرده۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه حلوا

خب برای طرز تهیه حلوا دو کار موازی باید انجام شود. اول شکر و آب را روی حرارت قرار دهید تا شکر (یا پودر قند) به خوبی در آب حل شود سپس زعفران دم شده و حل را به آن اضافه کنید. وقتی که شهد سرد شد گلاب را هم به آن اضافی کنید.

در کنار درست کردن شهد حلوا ابتدا آرد را الک کنید و در در تابه ایی روی حرارت قرار دهید. با یک قاشق چوبی شروع به هم زدن آرد کنید که آرد بوی خامی خود را از دست بدهد و کمی تغییر رنگ بدهد. اینکه چقدر باید آرد را هم بزنید کاملا تجربی است و بستگی دارد که شما بخواهید رنگ حلوا روشن باشد یا تیره. 

بعد از اینکه بوی خامی آرد از بین رفت کره، روغن مایع، روغن جامد را به آرد اضافه کنید. هم زدن روی حرارت را ادامه دهید تا به رنگ مورد نظر خود برسید. ظرف را از روی حرارت بردارید و کم کم شهد را به آن اضافه کنید. میزان شیرینی و شل بودن حلوا کاملا اختیاری است.

وقتی که حلوا هنوز داغ است برای تزیین حلوا و انتقالش به ظرف مورد نظر اقدام کنید که تزیین راحتتر انجام شود. برای تزیین حلوا می توانید از خلال بادام، پودر نارگیلو پسته و همچنین از گردو خرد شده استفاده کنید.

نکات مهم و کلیدی

* انتخاب آرد بسیار تاثیر گذار است، آرد گندم و آرد سبوس دار قطعا طعم بهتری دارد ولی برای تفت دادن این آردها باید زمان بیشتری نسبت به آرد سفید بگذارید. 

* برای اطمینان بیشتر از اینکه حلوا در زمان اضافه کردن روغن گوله گوله نشود بهتر است که آرد را بعد از تفت دادن مجددا الک کنید.

* اگر برای مجلس مهمی حلوا آماده می کنید پیشنهاد می کنم که در مرحله ایی که آرد و روغن را با هم مخلوط می کنید، گردوی آسیاب شده و یا گردو خرد شده به آن اضافی کنید.

* اگر حلوا روشن را می پسندید باید بجای اینکه آرد را زیاد تفت دهید زعفران شهد را بشیتر نمایید. 

* شهد را باید زمانی که آرد و کره مخلوط شده داغ است به آن اضافه کنید تا به خوبی جذب آرد شود.

* شیرینی که در زمان اضافه کردن شهد به مخلوط آرد و کره می چشبید کتر از زمانی است که حلوا سرد می شود.

* دلیل اینکه از کره، روغن مایع،  روغن جامد با هم استفاده می شود این است که این سه در کنار هم خاصیت های منحصر به فردی به حلوا می دهد. کره باعث خوش طعمتر شدن، روغن جامد باعث پوکی، و روغن مایع باعث نرم شدن حلوا می شود.

* دلیل اینکه ذکر شد آرد را با قاشق چوبی هم بزنید برای این بود که تغییر رنگی به خاطر قاشق در آرد به وجود نیاید.

* اگر بعد از اضافه کردن شهد به آرد متوجه شدید که حلوا شل شده است دو کار می توانید برای رفع این مشکل انجام دهید. اگر شل بودن حلوا بخاطر زیاد بود شهد بود آن را روی شعله قرار دهید تا آب اضافی بخار شود البته بهتر است که شهد را کم کم اضافه کنید تا دچار این مشکل نشوید. اما اگر روغن زیاد باعث شل بودن حلوا بود بهتر است که به مخلوط آرد تفت داده شده اضافی کنید.

* اما نکته آخر حتما زعفران را جداگانه دم کنید و سپس به شهد اضافه کنید چون شکر باعث جلوگیری از رنگ دهی زعفران می شود.

 

مرحله به محله همراه با عکس

طرز تهیه حلوا

2

حلوا

3

آموزش پخت حلوا
دستور پخت حلوا

 

  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۳ دیدگاه
دیدگاه ها
  1. فاطمه ۹ اسفند ۱۳۹۷

    سلام.من میخوام کلا کره بریزم.مقدار حدودی نمیتونید بگید واسش؟ واسه مراسم مهم میخوام درست کنم نمیخوام کم و زیاد شه

  2. لیلا ۱۰ اسفند ۱۳۹۷

    خانم محترم به نظر من که کمی آشپزی بلدم اگر کره زیاد استفاده کنید هم رنگش روشن میشه و مزش هم خوب نمیشه. کلا ارد رو میسوزونه

  3. مهناز ۵ شهریور ۱۳۹۸

    سلام من روش شما رو امتحان کردم و نتیجه گرفتم به همه پیشنهاد می کنم https://bit.ly/2ZxKIJu این روش را امتحان کنید باز ممنون از سایتتون

دعا و طلسم
هاروس
×