طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خرد شده

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خرد شده

شرف الشمس

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خرد شده

این خورش با مرغ خرد شده سینه یا ران مرغ تهیه می شود. می توانید آن را با گردو و انار ملس خوش طعم تر کنید. به این خورش خوشمزه خورش فسنجان گفته می شود. این غذا برای فصل پاییز بسیار مناسب است و یک غذای سنتی ایرانی محسوب می شود

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خرد شده

طرز تهیه خورش فسنجان با مرغ خرد شده

این خورش مرغ خرد شده ایرانی با سینه یا ران مرغ تهیه می شود. می توانید آن را با گردو و انار ملس خوش طعم تر کنید. به این خورش خوشمزه خورش فسنجان گفته می شود. این غذا برای فصل پاییز بسیار مناسب است و یک غذای سنتی ایرانی محسوب می شود. 

مرغ در این غذا ابتدا برشته شده و سپس در سس انار به آرامی پخته می شود. کمتر کسی به طور معمول مرغ را با انار و گردو می پزد اما این یک ترکیب عالیست. یک سس بسیار جذاب که با گرمی گردو و ملسی انار شگفت انگیز است. شاید انار کمی غیر معمول به نظر برسد اما شما می توانید از رب انار هم استفاده کنید. 

زمان آمادگی : ۱۰ دقیقه

زمان پخت : ۲ ساعت

مناسب برای ۶ نفر

مواد لازم برای تهیه خورش فسنجان:

پیاز بزرگ۱ یا ۲ عدد
کره بدون نمک۲ قاشق غذاخوری
روغن زیتون۲ قاشق غذاخوری
رب انار ملس۵ قاشق غذاخوری
گردوحدود ۲ فنجان
ران یا سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست۲ عدد (به قطعات کوچک خرد شده)
آب مرغ۲ فنجان
شکر۲ قاشق غذاخوری
زردچوبهنصف قاشق چایخوری
دارچینیک چهارم قاشق چایخوری
جوز هندییک چهارم قاشق چایخوری
فلفل سیاهیک چهارم قاشق چایخوری
نمکبه میزان لازم
انار جهت تزپیننصف فنجان

دستور تهیه خورش فسنجان : 

۱- گردوها را کمی حرارت دهید تا برشته شوند. بدین منظور هم می توانید گردو را روی تابه حرارت دهید و هم می توانید بین ۸ تا ۱۰ دقیقه در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت درون فر قرار دهید. پس از برشته شدن اجازه دهید خنک شود. پس از اینکه به اندازه ای مناسب خنک شدند آنها را درون مخلوط کن بریزید تا خرد شوند. 

دستور تهیه خورش فسنجان

۲- مرغ ها را در تابه ای بزرگ انداخته و با ۱ قاشق غذاخوری کره و ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون تفت دهید. اجازه دهید هر دو طرف مرغ ها به خوبی طلایی و قهوه ای شوند و سپس به آن نمک بزنید. 

دستور تهیه خورش فسنجان

۳- مرغ ها را با قاشق از تابه خارج کنید و کنار بگذارید سپس پیازهای خرد شده را به آن منتقل نمایید. ۱ قاشق غذاخوری کره و ۱ قاشق غذاخوری روغن را به تابه اضافه کرده و پیازها را سرخ کنید. پیازها را مرتب هم بزنید تا قهوه ای نشوند.

تهیه خورش فسنجان

۴- آب مرغ را درون تابه بریزید و مرغ ها را نیز به آن اضافه نمایید. اجازه دهید مواد ۳۰ دقیقه به خوبی بجوشند. 

دستور خورش فسنجان

۵- گردو، رب انار، ادویه جات و شکر را به تابه اضافه کنید و درش را ببندید تا خوب پخته شود. اجازه دهید حدود یک ساعت بپزد و هر ۲۰ دقیقه یک بار، آن را هم بزنید تا گردوها ته نگیرند. 

دستور تهیه خورش فسنجان

آن را از روی حرارت بردارید، یک قالب یخ درون خورشت بیندازید اگر دوست دارید روغن بیشتری بیندازد. آن را امتحان کنید و به سلیقه خود شکر یا نمک به آن اضافه نمایید. دانه های انار را روی خورشت ریخته و آن را با برنج سفید سرو کنید. 

دستور تهیه خورش فسنجان

مترجم : پردیس کیانی

  • ۱ مهر ۱۳۹۷
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×