طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه بسیار خوشمزه

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه بسیار خوشمزه

شرف الشمس

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه بسیار خوشمزه

در این مطلب شما علاقه مندان به هنر آشپزی را با طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه که یک غذای ایرانی بسیار متنوع و عالی است آشنا …

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه بسیار خوشمزه

 طرز تهیه شامی پوک یا شامی لپه بسیار راحت است و گزینه مناسبی برای سفره های ایرانی به حساب می آید. پیشنهاد می کنیم با تهیه این غذای خوشمزه تنوع بیشتری به برنامه غذایی ماهانه خود بدهید.

طرز تهیه شامی پوک

انواع شامی های متفاوت نقش پر رنگی در پر کردن برنامه غذایی خانواده های ایرانی دارند. از جمله شامی های محبوب در خانواده های ایرانی می توان به شامی کباب، شامی پوک و شامی بابلی اشاره کرد.

مواد لازم :

  • گوشت : 500 گرم
  • لپه : 300 گرم
  • پیاز : 2 عدد
  • تخم مرغ : 5 عدد
  • نمک : به میزان لازم
  • فلفل : به میزان لازم
  • زعفران ساییده شده : به میزان لازم

طرز تهیه شامی پوک:

برای پخت شامی پوک ابتدا گوشت را شسته تکه می کنیم. پیاز را خرد کرده، گوشت تکه شده را درون آن می ریزیم شعله را روشن کرده می گذاریم تا آب آن خوب جمع شود .

 

 

 

 

طرز تهیه شامی پوک یاشامی لچه

در مرحله بعدی طرز تهیه شامی پوک, لپه را در ظرفی دیگر ریخته به آن آب اضافه می کنیم در روی حرارت قرار می دهیم تا خوب بجوشد بعد از جوشیدن آن را در آبکش ریخته تا آب اضافی آن گرفته شود.

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لچه

لپه، گوشت و پیاز را بوسیله چرخ گوشت 2 دفعه خوب چرخ کرده فلفل و زعفران حل شده را به آن اضافه می کنیم .

تهیه شامی پوک
طرز تهیه شامی پوک یا شامی لچه

سپس ظرف دیگری برداشته تخم مرغ های شکسته شده را درون آن می ریزیم، زعفران را نیز در یک یا دو قاشق سوپ خوری آب جوش حل کرده به همراه مقداری نمک و فلفل به تخم مرغ ها اضافه کرده ، مخلوط تخم مرغ را به مایه گوشت و لپه اضافه می کنیم، مواد را با دست خوب ورز داده تا کاملا باهم مخلوط شوند. در مرحله بعدی دستور پخت شامی پوک, درون تابه روغن ریخته روی حرارت قرار می دهیم تا کاملا داغ شود. در این فاصله مقداری از مواد را به اندازه بزرگ تر از یک تخم مرغ بر می داریم به صورت گرد در کف دست پهن می کنیم و با انگشت سوراخی در وسط دایره گوشتی ایجاد می کنیم شامی را با احتیاط درون روغن قرار می دهیم.

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لچه

وقتی یک طرف شامی سرخ شد به وسیله کفگیر روی آن را بر می گردانیم و به همین صورت بقیه مواد را درون روغن سرخ می کنیم . بعد از اینکه تمام شامی های ما آماده شدند آن ها روی دستمال حوله ای تمیزی پهن می کنیم تا چربی اضافه آن ها گرفته شود. در کنار شامی های آماده شده از گوجه فرنگی سرخ شده، قارچ و زیتون نیز استفاده می کنیم .

طرز تهیه شامی پوک یا شامی لچه
طرز تهیه شامی پوک یا شامی لچه

شامی پوک یا شامی لپه ما آماده است می توانید آن را با گوجه و خیار شور به سلیقه خود تزیین نمایید. امیدواریم از طرز تهیه شامی  راضی بوده باشید آن را تهیه و سرو کنید .

  • ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×