طرز تهیه شیره توت سفید

طرز تهیه شیره توت سفید

شرف الشمس

طرز تهیه شیره توت سفید

طرز تهیه شیره توت سفید و دستور پخت شیره توت سفید را در طومار بیاموزید.

طرز تهیه شیره توت سفید

شیره توت(توت سفید) 

فصل زیبای بهار است و توت سفید شیرین در بازار فراوان است. در هر فصلی با استفاده از میوه های فصل می توان بهترین مواد غذایی را تهیه کرد.

مواد لازم

توت سفید تازه به مقدار لازم

طرز تهیه

توت تازه رو بعد از شستن داخل قابلمه بزرگی میریزیم و روشو آب جوش میریزم تا روی توتها رو کامل بپوشونه و حدود سه بند انگشت هم بالاتر از توتها باشه و میذاریم روی حرارت تا حدود دوساعت باشعله متوسط بجوشه و شیرینی توت به طور کامل داخل آب بره. بعد زیرشو خاموش میکنیم و وقتی کمی از داغی افتاد از آبکش ردش میکنیم و تفاله رو دوباره داخل قابلمه انتقال میدیم بازم روش آب میریزیم تا روی توتهارو بگیره.و حدود بیست دقیقه دوباره بجوشه تا عصاره نهایی توت هم ازش بیرون بیادو دوباره از ابکش رد میکنیم و با گوشت کوب کمی فشارمیدیم تا فقط تفاله باقی بمونه و آب نداشته باشه. تفاله رو دور میریزیم. و آبی که از آبکش رد کردیم رو به اون قبلی اضافه میکنیم و اینبار همش رو از الک رد میکنیم تا صاف صاف بشه و تخمه و گوشت توت داخلش نباشه. بعد آب صاف شده رو داخل قابلمه میریزیم. ابتدا شعله زیاد باشه تابجوش بیاد بعد وسطاش شعله رو ملایم میکنیم و مراقبش هستیم که نسوزه تا جایی ریز ریز بجوشه که به غلظت شیره برسه البته کمی شلتر چون در حال جوشه و وقتی خنک بشه کمی سفتر میشه.

هرجا که شیره انگور استفاده میشه این شیره نیز می تواند جایگزین خوبی براش هست. مثل حلوا. دسر. ارده و شیره. و بسیار مقوی و سرشار از آهن برای کودکان. 

خواص توت سفید

توت سرشار از ویتامین های مختلف از جمله ویتامین c  است و در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا مصرف آن توصیه می شود. 

توت کبد را پاک و تمیز می کند. 

آهن قابل توجه در این میوه برای خونسازی بسیار عالی است.

تصفیه کننده خون و در کل تقویت کننده خیلی خوب برای کل ارگان های بدن است.

در دوران بارداری از این میوه به استفاده نکنید چون باعث بروز حساسیت در جنین می شود. اما استفاده از توت خشک در زمان شیردهی مانعی ایجاد نمی کند.

با توجه به تمام خواص اما شیره انگور عصاره خیلی فشرده از این ویتامین ها و مواد معدنی است که با خوردن یک قاشق از آن در واقع چیزی در حدود  تا  فنجان از این میوه را پوشش می دهد.
 

نویسنده: پریسا سعیدی

  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×