طرز تهیه فلافل خانگی | دستور پخت فلافل لبنانی

طرز تهیه فلافل خانگی | دستور پخت فلافل لبنانی

شرف الشمس

طرز تهیه فلافل خانگی | دستور پخت فلافل لبنانی

طرز تهیه فلافل خانگی، دستور پخت فلافل لبنانی و خوزستانی مواد لازم برای پخت و همچنین فیلم آموزشی کامل را در طومار ببینید و بیاموزید.

طرز تهیه فلافل خانگی | دستور پخت فلافل لبنانی

طرز تهیه فلافل خانگی

طرز تهیه فلافل به آن سختی که شما فکر کنید نیست و به راحتی می توانید این غذای خوشمزه را در خانه درست کنید. اصالت این غذا برای لبنان و شهرهای جنوبی ایران مثل خوزستان است. این غذا در اصل به صورت تند و با سس های تند خورده می شود اما اگر عادت به خوردن غذای خیلی تند ندارید بهتر است که میزان ادویه را به دلخواه خود کم کنید. برای آموزش این غذای لذیذ با طومار همراه باشید. معروف ترین فلافل که همه آن را می شناسیم با نخود تهیه می شود.

مواد لازم برای 6 نفر

نخود = یک کیلوگرم
جعفری = 100 گرم
پیاز = 1 عدد
سیر = 5 حبه
نمک، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز، پودر انبه و ادویه های دلخواه

دستور پخت

برای شروع باید نخود را در یک ظرف گود بریزید و با آب ولرم پر کنید به شکلی که آب روی نخود را بگیرد. نخود جز حبوباتی است که نفخ زیادی دارد برای از بین بردن این مشکل باید از شب قبل نخود را خیس کنید و در بین این فاصله چندین بار آب ظرف را عوض کنید. اگر وقت شما کوتاه است چند راه حل سریع وجود دارد که نفخ نخود را از بین ببرید. روش اول در موقع خیس خوردن به ظرف مقداری نمک اضافه کنید این کار باعث تسریع در روند کار می شود اما در روش دوم باید نخود را بجوشانید و چندین مرتبه آب آن را خالی کنید و مجدد بجوشانید.

طرز تهیه فلافل

وقتی نخود به خوبی خیس خورد پوست آن به راحتی جدا می شود. بعد از این مرحله نخود، پیاز خرد شده، جعفری، سیر و ادویه های لازم را در مخلوط کن بریزید و مواد را به خوبی میکس کنید. اگر مخلوط کن و یا غذاساز ندارید می توانید نخود را چرخ کنید و مواد رنده شده به آن اضافه کنید. مواد باید حالت خمیری شکل داشته باشند اگر کمی احساس شلی در مواد وجود داشت به آن کمی آرد نخودچی اضافه کنید تا مواد به غلظت مورد نظر شما برسد. نکته قابل توجه در این مرحله آ است که نباید خیلی مواد را له کنید تا خمیر یکدستی ایجاد شود. میزان خرد شدن مواد را می توانید در فیلم آموزشی مشاهده کنید.

دستور پخت فلافل

بعد از آماده سازی مواد را در داخل ظرف بریزید و روی آن را با سلفون بپوشانید و اجازه دهید مواد 2 تا 3 ساعت در داخل یخجال بماند. در این مرحله باید مواد را قالب بزنید که در شکل اصلی فلافل را کمی برجسته قالب می زنند. بهتر است که ظرف کوچک و گودی را انتخاب کنید چون متاسفانه فلافل نیازمند روغن زیاد و قوطه ور شدن در آن است. اگر ظرف کوچک باشد روغن کمتری استفاده می شود. اجازه دهید تا روغن به خوبی داغ شود و سپس فلافل های قالب زده شده را به روغن اضافه کنید. وقتی سبک شد و به روی روغن آمد وقت آن است که مواد را برگردانید. بعد از سرخ شدن آنها را روی توری فلزی بگذارید تا روغن اضافی خارج شود.  ساندویچ را می توان با کاهو یا کلم برگ خرد شده و همچنین گوجه، خیارشور، ترشی و سس بسیار لذیذ انبه سرو کرد.

مواد فلافل

پخت لبنانی

سرخ کردن فلافل

نکات کلیدی

برای تهیه این غذا از قبل برنامه ریزی داشته باشید و سر فرصت اجازه دهید تا نخود خیس شود و نفخ نخود از بین برود.

طعم این غذا بسیار وابسته به ادویه است در مصرف ادویه های خوش طعم صرفه جویی نکنید.

زیره و پودر گشنیز یکی از نکات کلیدی است که طعم غذا را به طعم غذای رستوران ها نزدیک می کند.

مود را در مخلوط کن خیلی له نکنید که باعث ایجاد آب شود همین که نخود کمی درشت تر از دانه های شکر شد چرخ کردن مواد کافی است.

در مرحله سرخ کردن اجازه دهید تا روغن خیلی داغ شود. 

چاشنی مناسب برای این غذا انواع ترشی میوه و سس انبه است.

دوغ شیرین ( لاسی) و همچنین چای نعنا نوشیدنی های مفید و مکمل این غذا است. 

فلافل

نویسنده پریسا سعیدی

  • ۱ آبان ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×