طرز تهیه لواشک ترش و خوشمزه

طرز تهیه لواشک ترش و خوشمزه

شرف الشمس

طرز تهیه لواشک ترش و خوشمزه

لواشک یکی از تنقلات ما ایرانی هاست که در همه ی فصل ها طرفدار خودش را دارد. لواشک در واقع شیره ی گرفته شده از میوه‌هاست .

طرز تهیه لواشک ترش و خوشمزه

طرز تهیه ی انواع لواشک ها 

برای درست کردن انواع لواشک می‌توان از ترکیب چند میوه یا یک نوع میوه استفاده کرد میوه ها را بشویید و همانطور خیس در یک قابلمه بریزید. قابلمه‌ای که برای حجم میوه‌ها کافی باشد. به میزان دلخواه نمک بزنید و روی شعله گاز بگذارید، تا حدی که میوه‌ها نرم شوند. دراین قسمت میوه های پخته شده را باید از یک صافی عبور دهید تا هسته و پوست های ضخیم از شیره ی میوه جدا شود. سپس شیره ی صاف شده را روی یک سینی که کمی روغن به آن اغشته کردید پهن کرده و زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. برای خشک کردن لواشک از مشمع هم می توان استفاده کرد.

لواشک زردآلو 

واشک زردآلو رنگ قهوه‌ای روشن دارد. برخی افراد برای ملایم شدن طعم لواشک زردآلو از ترکیب پوره زردآلو با میوه‌های دیگر مثل آلو و ... استفاده می‌کنند که در نهایت یک لواشک ملس خواهند داشت.  ردآلوها را بشویید و بگذارید آبشان برود. تمام زردآلوها را دو نیم کرده و هسته آن ها را خارج کنید. زردآلوهای دو نیم شده را داخل قابلمه بریزید. گلابی ها را شسته و قاچ کنید. چوب و هسته میانی آن ها را خارج کنید و همراه زردآلوها داخل قابلمه بریزید. آب را اضافه کنید.
 
ابتدا با حرارت بالا و بعد از جوش آمدن با حرارت پایین آن را بپزید. نمک را فراموش نکنید.  بعد از گذشت تقریبا سه ساعت  حرارت را خاموش کنید.
 
بگذارید قابلمه سرد شود و بعد آن را داخل آبکش یا صافی بریزید که زیرش لگن مناسبی قرار دارد. سپس به کمک دستکش  مخلوط لواشک را صاف کنید، چون ممکن است دانه های بافت گلابی زیر دندان حس شود، صافی ریزتری انتخاب کنید. مخلوط غلیظ تری نسبت به لواشک آلو رو به رو می شوید. پس حواستان باشد سینی بزرگ تری انتخاب کنید و لایه نازک تری از آن را داخل ظرف پهن کنید..
 

لواشک آلو 

لواشک آلو یکی از خوشمزه‌ترین و لذیذترین انواع لواشک خانگی است.  معمولا آلوهای رسیده و له شده برای پخت لواشک مناسب ترند. آلوها را خوب بشویید و درون قابلمه بریزید. دو لیوان آب را روی آلوها بریزید و قابلمه را روی حرارت بگذارید. اول شعله را زیاد کنید تا آب جوش بیاید اما بعد از جوش آمدن، حتما شعله را کم کنید و نمک را اضافه کرده و خوب هم بزنید.

بعد از گذشت یک یا دو ساعت که بستگی به جنس آلو دارد، حرارت را خاموش کنید. بهترین زمان موقعی است که آلوها دیگر شکل خود را از دست داده اند و وقتی هم می زنید، هسته ها جدا شده و روان و معلق در قابلمه دیده می شوند. محصول هم شبیه آش شده است. اگر آلوی شما زردرنگ است و دوست دارید رنگش قرمز شود، کافی است چند دانه آلوی قرمز به ظرف اضافه کنید. اگر آلو قرمز نداشتید، چند عدد گیلاس هم می تواند این کار را بکند.
 
آلوهای پخته را داخل آبکش یا صافی بریزید و یا دست آن را هم بزنید تا به تدریج از صافی رد شده و به کاسه یا لگن زیری بریزد.  این قدر این کار را ادامه دهید تا فقط هسته ها آلو در آبکش باقی بمانند. حالا مایع لواشک آماده است.

لواشک

لواشک آلبالو، زرشک و انار

پختن این لواشک کمی سخت تر و متفاوت از آلوست. چون جنس و بافت این میوه ها با هم همخوان نیست، شیوه پخت جداگانه ای دارند. ابتدا انارها را دانه کنید. به وسیله آبمیوه گیری یا با فشار گوشتکوب می توانید آب دانه ها را بگیرید. آب انار را داخل یک قابلمه بریزید. به آب انار نمک و گلپر اضافه کنید و بگذارید روی حرارت کم به جوش بیاید. حرارت را کم کنید و چند ساعتی صبر کنید تا مایع غلیظ شود. وقتی مایع به غلظت رب رسید، زیر آن را خاموش کنید و بگذارید سرد شود.

در این فاصله، آلبالوها را شسته و بدون این که هسته گیری داخل قابلمه بریزید، زرشک ها را هم شسته و به قابلمه آلبالو اضافه کنید، چون هر دو میوه بافت یکسانی دارند، زمان پختشان شبیه هم است. آب و نمک را فراموش نکنید. با حرارت نیمه اجاق گاز، آن را دو ساعتی بپزید و چندین بار هم بزنید. وقتی شکل آلبالوها از دست رفت و دیگر آلبالوی درسته ای ندیدید، حرارت را خاموش کنید.

بعد از سردشدن، آلبالو و زرشک را از صافی رد کنید . حالا مخلوط لواشک را از صافی رد کنید. 

خواص لواشک

لواشک حاوی ویتامین‌های A و B و مواد معدنی (مخصوصا پتاسیم و کلسیم) می‌باشد. غیر از نمک که برای جلوگیری از فاسد شدن انواع لواشک اضافه می‌گردد و تنها عیب این ماده غذایی محسوب می‌شود، ولی ریزمغذی‌های مفید و برخی ویتامین‌ها ی خوبی در لواشک وجود دارند.
خواص لواشک را با توجه به میوه ایی که برای دریت مردن آن استفاده شده می توان دسته بندی کرد. بعنوان مثال لواشک آلو برای درمان یبوست مفید است و لواشک سیب اثر عکس  دارد. یا لواشک زغال‌اخته نیز با توجه به مواد ضدمیکروبی خود می‌تواند در پیشگیری از عفونت‌های ادراری در خانم‌ها مفید واقع شود.

نویسنده: مستانه کیا

  • ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×