طرز تهیه پنیر لیقوان بسیار خوشمزه در منزل

طرز تهیه پنیر لیقوان بسیار خوشمزه در منزل

شرف الشمس

طرز تهیه پنیر لیقوان بسیار خوشمزه در منزل

پنیر لیقوان از انواع پنیر های سنتی است که در لیقوان تهیه می شود و این پنیر طعم بی نظیر و متفاوتی دارد و شما می توانید این نو…

طرز تهیه پنیر لیقوان بسیار خوشمزه در منزل

پنیر لیقوان از انواع پنیر های خوشمزه است و در طرز تهیه پنیر لیقوان از شیر گوسفند استفاده می شود و این نوع پنیر دارای طعمی شور است و بر روی سطح پنیر لیقوان سوراخ هایی نیز وجود دارد.

انواع لبنیات نظیر پنیر صبحانه و ماست موسیر و ماست و … را بهتر است در منزل با رعایت کردن نکات بهداشتی تهیه کنید. یکی از انواع لبنیات محلی پنیر لیقوان است که طرز تهیه این پنیر را با 3 روش متفاوت در ادامه این مطلب به شما کدبانوهای عزیز و گرامی آموزش می دهیم.

پنیر لیقوان خوش طعم


طرز تهیه پنیر لیقوان با 3 روش مختلف

پنیر لیقوان را می توانید با سه روش مختلف و با لبنیات متفاوتی نظیر مایه پنیر و ماست تهیه کنید همچنین می توانید برای طرز تهیه پنیر لیقوان از سرکه نیز استفاده کنید.

پنیر لیقوان خوشمزه و خوش طعم

روش اول : مواد لازم

ماست : 4 قاشق غذا خوری
شیر : 1 کیلوگرم

روش اول طرز تهیه پنیر لیقوان

در مرحله اول طرز تهیه پنیر لیقوان ابتدا شیر را به خوبی بجوشانید سپس حرارت گاز را کم کنید و به شیر 4 قاشق غذاخوری ماست اضافه کنید و سپس مخلوط شیر و ماست را به مدت 7 دقیقه هم بزنید تا از بریدن شیر جلوگیری شود.

اضافه کردن ماست به شیر

در مرحله بعدی روش تهیه پنیر لیقوان پارچه نازکی در داخل آبکشی قرار دهید و سپس مخلوط ماست و شیر را در درون پارچه بریزید سپس اطراف پارچه را بر روی هم بیاورید و جسمی سنگین را بر روی پارچه به مدت 4 تا 5 ساعت قرار دهید تا آب پنیر به خوبی از آن خارج شود.

ریختن پنیر در درون پارچه بریا خارج شدن آب اضافی پنیر

بعد از مدت زمان ذکر شده می توانید پنیر آماده شده را از درون پارچه بیرون آورید و آن را قطعه قطعه کنید و در درون آب نمک آن را قرار دهید.

پنیر خانگی لیقوان

روش دوم : مواد لازم

سرکه : 3 قاشق غذاخوری
شیر : 1 کیلوگرم

دومین دستور تهیه پنیر لیقوان

ابتدا شیر را در درون قابلمه ای بریزید سپس قابلمه را بر روی حرارت گاز قرار دهید تا شیر به دمای جوش برسد بعد از این که شیر جوشید شعله گاز را خاموش کنید و سپس 3 قاشق سرکه را به شیر اضافه کنید و مخلوط شیر و سرکه را هم بزنید تا شیر نبرد.

اضافه کردن سرکه به شیر

سپس مخلوط شیر و سرکه را در درون پارچه نازکی که در داخل آبکش قرار داده اید بریزید و پارچه را بر روی پنیر برگردانید.

ریختن مخلوط شیر و سرکه در درون پارچه برای تهیه پنیر

جسم سنگینی را بر روی پاچره قرار دهید تا آب اضافی پنیر از آن خارج شود می توانید بعد از مدت زمان ذکر شده پنیر را از درون پارچه بیرون آورید و بعد از قطعه قطعه پنیر آن را در درون آب نمک قرار دهید.

آموزش مرحله به مرحله تهیه لیقوان

روش سوم : مواد لازم

مایه پنیر : 1/2 قاشق چای خوری
شیر : 1 کیلوگرم

سومین روش تهیه پنیر لیقوان

ابتدا شیر را در درون قابلمه ای مناسب بریزید و سپس قابلمه را بر روی حرارت گاز قرار دهید تا شیر به دمای جوش برسد. شیر جوشیده شده را از روی حرارت گاز بردارید تا مقداری خنک شود سپس مایه پنیر را در درون شیر بریزید و اجازه دهید تا شیر به پنیر تبدیل شود ( بریا اضافه کردن مایه پنیر توجه داشته باشید که دمای شیر باید کمی بیشتر از دمای بدن باشد). برای تهیه پنیر با این روش به مدت زمان کمتری نیازمند هستید و پنیر لیقوان با این دستور طرز تهیه به مدت 15 دقیقه بعد از اضافه کردن مایه پنیر به شیر آماده می شود و سپس شما باید پنیر آماده شده را در درون آب نمک نگهداری کنید.

پنیر لیقوان

در این بخش از آشپزی شما را با 3 روش طرز تهیه پنیر لیقوان آشنا ساختیم که می توانید در صورت تمایل پنیر لیقوان را با یکی از این روش ها در منزل تهیه کنید. بهتر است سایر لبنیات مصرفی را خودتان در منزل تهیه کنید تا از سالم و تازه بودن آن ها مطمئن باشید.

  • ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
×