طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

شرف الشمس

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

لازم نیست چیکن تیکا ماسالا را از بیرون سفارش دهید، خودتان میتوانید آن را به سرعت برق در زودپز برقی درست کنید.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

مرغ

رانِ بدون پوست و استخوانِ مرغ، لطیف و خوش طعم است. قبل از تکه کردن مرغ، چربیهای اضافه را از آن جدا کنید. این تکه ها باید کوچک و لقمه ای باشند پس در اندازه های یک و نیم اینچی برش بزنید.

در چیکن تیکا ماسالای سنتی، ابتدا مرغ را در سس ماست میخوابانند. من این کار را امتحان کردم و متوجه شدم گاهی مرغ خوابانده شده در سس ماست سریعتر میسوزد؛ پس، از این مرحله صرفنظر کنید. پختن در زودپز برقی خودبخود باعث نرم و طعم دار شدن مرغ حتی بدون سس می شود.

سس

زودپز من وقتی مقدار مرغ زیاد باشد درست نمیتواند آن را بپزد. من برای سس از یک قوطی 800 گرمی گوجه فرنگی له شده استفاده میکردم. با کمی تحقیق متوجه شدم اگر ضخامت سس زیاد باشد زودپز برقی برای پخت دچار مشکل می شود.

چون ضخامت گوجه ها در هر برندی فرق میکند، به جای آن از یک قوطی 400 گرمی گوجه نگینی خرد شده و یک فنجان آب مرغ استفاده کردم. به این ترتیب مشکل من حل شد. گوجه نگینی خرد شده در طول پخت له میشود و یک سس خوش طعم درست میکند. اگر نتوانستید گوجه نگینی آماده بخرید، خودتان آن را خرد کنید. شاید کمی قیافه سستان به هم بریزد اما طعم آن عالی خواهد شد. مهمتر از همه اینکه زودپز برقیتان هم بدون مشکل کار خواهد کرد.

ادویه جات

ادویه ای که برای این غذا استفاده میکنید نقش خیلی مهمی دارد. من زنجبیلِ زیاد را میپسندم برای همین یک تکه دو اینچی از آن را در غذا استفاده میکنم. اگر زیاد اهل زنجبیل نیستید مقدار آن را به نصف یا کمتر کاهش دهید.

ادویه گرام ماسالا طعم لازم را به غذا میدهد. حتما از تازه آن استفاده کنید. اگر تازه نبود و مزه اولیه را نمیداد، یک یا دو قاشق چایخوری به مقدار آن بیافزایید.

چون این مرغ در غذاپز برقی درست میشود و گریل نمیشود، از پاپریکای دودی برای دادن طعم دودی به غذا استفاده کردم. اگر این ادویه را ندارید از پاپریکای معمولی استفاده کنید.

خالی کردن بخار 

با کامل شدن زمان پخت، به سرعت بخار داخل زودپز را خالی کنید. این کار از پخت بیش از حد مرغ جلوگیری میکند. اگر سوالی در این مورد دارید دفترچه زودپز برقیتان را حتما مطالعه کنید.

آماده کردن سس

یکی از چیزهای مورد علاقه من در این غذا، سس غنی آن است. من معمولا (به خصوص شبها) نصف سس را استفاده میکنم و نصف دیگر آن را خامه سنگین میریزم. اگر دنبال یک چیز سبکتر و تندتر هستید از ماست ساده بیشتری استفاده کنید. برای رژیمی ها هم شیر نارگیل مناسب است. گرچه مزه غذا را عوض میکند اما با سایر طعمها هماهنگی خیلی خوبی دارد و حتی اگر رژیم نداشته باشید گزینه خوبی است.

طرز تهیه خورش مرغ هندی


مواد لازم برای پخت خورش مرغ هندی

برای پذیرایی از ۴ تا ۶ نفر

روغن زیتون۱ و نیم قاشق غذاخوری
پیاز کوچک خرد شده۱ عدد
سیر خرد شده۳ حبه
زنجبیل تازه پوست گرفته و رنده شده۱ تکه ۵ سانتی
آب مرغنصف فنجان
گرام ماسالا۱ و نیم قاشق غذاخوری
پاپریکای دودی۱ قاشق چای خوری
زردچوبهنصف قاشق چای خوری
نمک کوشرنصف قاشق چای خوری
فلفل کایِن (اختیاری)۱/۴ قاشق چای خوری
ران مرغ بدون پوست و استخوان در قطعات 4 سانتی۷۰۰ گرم
گوجه نگینی به همراه آب گوجه۱ قوطی ۴۰۰ گرمی
خامه سنگین، و ماست ساده یا شیر نارگیل (نصف – نصف) نصف فنجان
گشنیز تازه خرد شدهبه مقدار لازم
برنج پخته شده برای سرو۲ فنجان

وسایل لازم برای تهیه چیکن تیکا ماسالا

  • قاشق و پیمانه اندازه گیری
  • تخته گوشت
  • چاقو
  • دربازکن
  • زودپز برقی
  • قاشق چوبی

طرز تهیه

۱- سرخ کردن مواد عطر و طعم دار: زودپز برقیتان را روی منوی سرخ کردن قرار دهید. کمی روغن در آن بریزید و بگذارید داغ شود. سپس پیازها را به مدت 3 دقیقه در آن تفت دهید تا نرم شوند. سیر و زنجبیل را افزوده و بگذارید تا عطر آن بیرون بیاید و نرم شود. ممکن است کمی از غذا به ته ظرف بچسبد که طبیعی است.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی

۲- اضافه کردن آب و ادویه: یک چهارم فنجان آب مرغ را اضافه کنید و با قاشق چوبی به آرامی هم بزنید تا موادی که کف ظرف چسبیده، جدا شود. آب مرغ که قل زد و نصف شد، گرام ماسالا، پاپریکا، زردچوبه، نمک و فلفل کاین را اضافه و با هم مخلوط کنید.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

۳- اضافه کردن مرغ، آب مرغ و گوجه: مرغ را در ظرف بریزید و با مواد مخلوط کنید. یک چهارم فنجان باقیمانده آب مرغ و گوجه را هم اضافه کنید.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

۴- پخت: درِ زودپز را گذاشته و محکم ببندید و تنظیم کنید که به مدت 10 دقیقه با فشار "زیاد" غذا را بپزد. بلافاصله پس از پایان پخت، بخار داخل زودپز را خالی کنید.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

۵- اضافه کردن خامه: خامه را با ماست یا شیر نارگیل مخلوط کنید تا سس شما آماده شود. میتوانید غذا را روی برنج ریخته و روی آن را با گشنیز خرد شده تزئین کنید.

طرز تهیه چیکن تیکا ماسالا یا خورش مرغ هندی در غذاپز برقی

نکته

نگهداری: باقیمانده این را میتوان در ظرف دربسته دور از هوای آزاد به مدت 4 روز در یخچال نگهداری کرد.
 

  • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
مطالب مشابه

کانال تلگرامی طومار

۰ دیدگاه
دیدگاه ها
دعا و طلسم
هاروس
سرکتاب

×