عبدالکریم ایادی, دوست بهایی شاه پهلوی!

عبدالکریم ایادی, دوست بهایی شاه پهلوی!

عبدالکریم ایادی, دوست بهایی شاه پهلوی!

عبدالکریم ایادی فرزند محمدتقی در سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد. وی از یکی از خانواده­…

عبدالکریم ایادی, دوست بهایی شاه پهلوی!

عبدالکریم ایادی فرزند محمدتقی در سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد. وی از یکی از خانواده­ های طراز اول بهایی در ایران و پدرش از رهبران برجسته بهائی بود. 

بیوگرافی عبدالکریم ایادی

عبدالکریم ایادی ارتشبد، پزشک و دوست نزدیک محمدرضا شاه پهلوی بود.

 

زندگی

dfb_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

 

منتقدان ایادی به وی لقب "گریگوری راسپوتین" دربار پهلوی داده بودند. وجه تسمیه این لقب این بود که همانند راسپوتین که توانسته بود تزارینا را متقاعد کند که شفای شاهزاده تنها از دست او بر می‌آید، شاهپور علیرضا برادر محمدرضا پهلوی، نیز معتقد بود که ایادی قدرت شفای خارق‌العاده دارد. برخی معتقدند که علت ورود ایادی به دربار، درمان محمد رضا پهلوی از یک بیماری مزمن بوده‌است. برخی نیز چنین می‌اندیشند که ثریا همسر دوم شاه که جو دربار را جوی دشمن خود می‌دانست، اعتمادی زیاد به ایادی داشته و این عامل رشد ایادی در دربار بوده‌است. مالیخولیا بودن شاه نیز باعث می‌شد که ایادی بیشتر در دربار حضور داشته باشد.

 

dfb_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

 

میلانی، ایادی را سرشناس‌ترین بهایی دوران محمدرضا پهلوی می‌نامد. گزارشی از سیا نشان می‌دهد که ایادی از تأثیرگذارترین افراد در جلوگیری از آزار و اذیت بهائیان توسط مسلمانان ایران بوده‌است. از اوایل سال ۱۹۷۴، ایادی نقشی مهم در تصمیم گیری‌های دراز مدت برای محمدرضا پهلوی و ایران داشت. در آوریل ۱۹۷۴، محمدرضا متوجه زخمی در دنده چپش گردید. پزشکان فرانسوی برای معالجه وی آمدند و سرطان خون را تشخیص دادند. ایادی از دکتران خواست تا لفظ سرطان را از محمد رضا پنهان نگهدارند. ایادی به همراه اسدالله علم وزیر دربار و عباس صفویان تصمیم گرفتند بیماری محمدرضا از وی، فرح و رضا ولیعهد وی و ملت ایران مخفی نگه دارند.

 

با نزدیک تر شدن به انقلاب ایران، دارایی‌های ایادی تغییرات شدیدی کرد. وی با شهادت گروهی از مخالفانش در مردم، در دادگاه محاکمه شد و شغلش را از دست داد و همچنین نامه‌های ناشناسی به وی می‌رسید که وی را به مرگ تهدید می‌کردند. هنگامی که یکی از دیگر بهائیان مشهور آن دوران ژنرال علی‌محمد خادمی در خانه اش کشته شد، مهری راسخ (خواهرزاده ایادی)، به وی اصرار کرد که ایران را ترک کند.


 

عباس میلانی می‌نویسد در اواسط دهه ۱۹۷۰، شایعاتی مبنی بر انحرافات جنسی ایادی بر سر زبان‌ها جاری بود و روز به روز افزایش می‌یافت. علم در خاطراتش محمدرضا پهلوی را یک «زن‌باره رسوا» می‌نامید و معشوقه‌های ایرانی و خارجی برای وی روزانه آورده می‌شد که ایادی در این کارها دست داشت.دشمنی‌ها با بهائیان به حدی رسید که با وجود قدرت و نفوذ ایادی، وی و دیگر سران بهایی تحت نظارت ساواک قرار گرفتند. ساواک گزارش داد که اذهان عمومی معتقدند که بهائیان قدرت و نفوذ بسیاری کسب کرده‌اند.

 

ایادی از جمله نزدیکان شاه بود که پاسپورت و ویزای خروج از کشور را با مداخله شخص شاه گرفت. وقتی ایادی اولین بار شخصاً به وزارت امور خارجه رفت تا پاسپورت بگیرد، با مخالفت مقامات روبرو گردید. ایادی با دربار تماس گرفت و درخواست کمک کرد. پس از حدود ۱ ساعت، خود وزیر امور خارجه، شخصاً پاسپورت ایادی را صادر نمود. همین ماجرا در فرودگاه نیز تکرار شد و مقامات پایین با خروج ایادی مخالفت می‌کردند و محمد رضا باز هم مداخله کرد. پس از خروج ایادی شایعاتی مبنی بر اختلاس مبلغ بسیار زیادی توسط ایادی بر سر زبان‌ها افتاد. گروهی از اشخاصی که مدعی هستند که در بانک مرکزی بوده‌اند، بیان داشته‌اند که ایادی مبلغ ۲۷۵ میلیون تومان (۷۰ میلیون دلار) از ایران ارز خارج کرده‌است و این در حالی است که خانواده ایادی مدعی هستند که ایادی با دست خالی از ایران خارج شده‌است. املاکی که از وی در ایران باقی‌ماند زمین‌های کوچکی بود که توسط جمهوری اسلامی مصادره گردید.

 

ایادی در سال‌های آخر عمر و در حالیکه از بیماری سرطان رنج می‌برد به پاریس و و از آن­جا به ژنو به نزد بردارش رفت. وی در سال ۱۳۵۹ در ژنو به علت همین بیماری درگذشت. میلانی می‌نویسد با وجود اینکه ایادی حدود ۳۰ سال با محمدرضا پهلوی روابط بسیار نزدیک داشت، اما محمدرضا نامی از وی در کتاب پاسخ به تاریخ نیاورده‌است


گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع : ویکی پدیا


  • ۲۴ بهمن ۱۳۹۴
مطالب مشابه
۰ دیدگاه
دیدگاه ها
×